Wczasy Pula

Przed podróżą

Do Chorwacji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
W Chorwacji dla Polaków wizy nie są wymagane. Polacy mogą przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy, licząc od dnia wjazdu.
Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Pula to starożytne miasto położone na ośmiu wzgórzach, w południowej części półwyspu Istria. To również centrum turystyczne Istrii i pod względem klasy i ilości występujących tam zabytków - jej najważniejsze miasto.

Bliskość chorwackich kurortów, jak Rovinj i Porec czyni z Puli miejsce doskonałe na wycieczkę fakultatywną. Jeśli znudzi nam się wylegiwanie się na plaży i wodne kąpiele, możemy w każdej chwili wsiąść w autobus wycieczkowy i udać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca.

Wspaniale można tu wypoczywać na licznych plażach, korzystając z wielu kąpielisk. Istnieje tu również sporo interesujących sposobów na spędzenie wolnego czasu i poznanie okolicy miasta.

Z okazałego, zabytkowego portu wypływają statki wycieczkowe, które powiodą nas po najbardziej urokliwych zakątkach chorwackiego wybrzeża. Najciekawsze szlaki obejmują zwiedzanie malowniczych wysp Brijuni oraz Zatoki Kwarnerskiej.

[foto3]W mieście nie brakuje miejsc, w których można się dobrze bawić. Kluby, dyskoteki, puby z regionalną muzyką oraz szereg klimatycznych restauracji, pozwolą nam miło spędzić czas i posmakować przy okezji regionalnych smakołyków. Specjałami istryjskiej kuchni są makarony, zwłaszcza danie fudżi skomponowane ze specjalnego makaronu, zapiekane z warzywami, serem i sosem.

Warto zaznaczyć, że w Chorwacji autobusy kursujące między miejscowościami turystycznymi są w zdecydowanie lepszym stanie, niż w Polsce, dlatego taka podróż jest prawdziwą przyjemnością.

Będąc w Puli należy zwiedzić rzymski amfiteatr z I wieku oraz znajdujące się w jego podziemiach muzeum. Niegdyś odbywały się w nim walki rzymskich gladiatorów. Miejscowi przewodnicy twierdzą, iż w Amfiteatrze mogło zasiadać, na kamiennych ławkach, nawet 20 000 widzów.

Również w chwili obecnej amfiteatr tętni życiem. Tu bowiem możemy obejrzeć najważniejsze festyny, festiwale i pokazy, jakie odbywają się w mieście. W średniowieczu odbywały się tu turnieje rycerskie. Warto też obejrzeć mury miejskie, bramy, Łuk Sergiusza, klasztory i kościoły.

[foto4]Pula jest prawdziwym rajem dla tych, którzy lubią zwiedzać. Światowej klasy zabytkiem jest rzymski Łuk Sergiusza, wzniesiony w latach 29-27 p.n.e. Jest on również nazywany "Złotą Bramą" ze względu na bogatą ornamentykę i złocone zdobienia.

Wędrując po wąskich, kamiennych uliczkach miasta, powinniśmy znaleźć trochę czasu na zwiedzenie Świątyni Augusta, wzniesionej na antycznym Forum Puli, na cześć cesarza Augusta. Jest ona typowym przykładem rzymskiej świątyni. W ostatnich latach II wojny światowej świątynia prawie została zniszczona przez bombę. Całość zrekonstruowano w latach 1945-1947.

Niegdyś miasto było otoczone murem, można się było do niego dostać przekraczając jedną z dziewięciu bram. Do tej pory dobrze zachowała się Bliźniacza Brama. Nazwę swą zawdzięcza dwóm identycznym łukom, przez które niegdyś wjeżdżało się do miasta. Dziś brama prowadzi do muzeum archeologicznego.

Oryginalne zabytki, szeroka oferta rozrywek oraz bliskość popularnych nadmorskich kurortów, jak Rovinj i Porec, sprawiają, że Pula jest miejscem niezwykłym, z pewnością wartym do odwiedzenia.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź