Kontakt dla mediów

Klaudyna Mortka
Klaudyna Mortka Rzecznik Prasowy

+48 58 300 16 02
+48 500 056 683

Wiosna na wakacjach

Data publikacji: 06.03.2019

Prawie trzykrotnie wzrosła przez ostatnie dwa lata liczba rezerwowanych przez Polaków wiosennych wakacji zagranicznych. Czas pomiędzy początkiem kwietnia a startem sezonu letniego to dla wielu turystów idealny okres na beztroski urlop, niewiążący się z wywindowanymi kosztami czy zatłoczonymi hotelami, charakterystycznymi dla lipca czy sierpnia.

To już wyraźny trend - według prognoz statystycznych Wakacje.pl, w tym roku wiosną wyjedzie na zagraniczne wakacje o 180 procent więcej rodzimych turystów niż jeszcze dwa lata temu. Polacy coraz chętniej wyjeżdżają wypoczywać o tej porze roku, korzystając z faktu, że mają już do dyspozycji oferty z bezpośrednimi przelotami na najpopularniejsze wakacyjne kierunki. Połączenia czarterowe ze wszystkich polskich lotnisk regionalnych niemal w komplecie wracają bowiem po zimowej przerwie już w kwietniu. Najliczniej wyruszymy do Turcji (27 procent wszystkich rezerwacji), Grecji (26 proc.) i Hiszpanii (11 proc.).
Po pierwsze: Wakacje na luzie
Zamiast kolejek w restauracji czy wyścigów po leżak - swoboda, odprężenie i spokój. Choć wiosenne wakacje zyskują na popularności, nadal jest to czas, w którym nie musimy się obawiać tłumów w kurortach czy na lotniskach, co w wysokim sezonie bywa uciążliwą stroną wakacji. Mniejsza niż w lecie liczba turystów siłą rzeczy oznacza więcej przestrzeni do wypoczynku w częściach wspólnych hotelu czy na plaży. Ponadto, mniejszy ruch oznacza odwrotnie proporcjonalnie większy wybór preferowanych przez nas hoteli i konkretnych pokojów. Wybierając termin wiosenny, łatwiej będzie nam "upolować" wymarzony wyjazd.
Po drugie: Przyjazne ceny
Niepodważalnym atutem wiosennych wyjazdów są ceny, znacząco niższe niż w przypadku ofert w sezonie letnim. Za kwietniowy lub majowy pobyt w tym samym hotelu z tą samą opcją wyżywienia i w identycznym pokoju możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt procent mniej niż w lipcu czy sierpniu. Z drugiej strony, za kwotę, którą planowaliśmy wydać na letnie wakacje, możemy wiosną otrzymać pobyt w wyższym standardzie - w hotelu z dodatkową gwiazdką czy pokoju o wyższej kategorii. Do tego dochodzą oferty Last Minute, umożliwiające podróżowanie w okazyjnych cenach. Wyjątkiem od tej reguły będzie okres między Wielkanocą a długim weekendem majowym, gdy z powodu dużego ruchu turystycznego stawki będą nieco wyższe.
Po trzecie: Pogoda "w sam raz"
Wiosna to okres, w którym aura sprzyja zarówno turystom pragnącym błogiego relaksu, jak i tym, którzy lubią aktywnie eksplorować odwiedzaną okolicę. W Turcji, Egipcie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich możemy spodziewać się dwudziestu kilku stopni Celsjusza, co umożliwia beztroskie plażowanie, podczas gdy w lecie - przy trzydziestu pięciu kreskach na termometrze - bywa to w tych krajach utrudnione. Temperatura w Grecji, Hiszpanii czy na Malcie przekracza wiosną 20 stopni, możemy więc swobodnie wypoczywać nad morzem, ale też w przyjemnym klimacie zwiedzać okoliczne atrakcje bez obaw o ekstremalne upały. Także z tego powodu wiosna to świetny czas na wycieczki objazdowe.
Po czwarte: Efekt świeżości
Wyruszając wiosną do wakacyjnych kurortów - szczególnie tych, które zimą nie są dostępne - mamy szansę jako pierwsi poznać wszystkie nowości i niespodzianki, jakie touroperatorzy i hotelarze przygotowali na nowy sezon turystyczny. Hotele często są już odświeżone i wzbogacone o nowe elementy infrastruktury, np. nowe baseny, zjeżdżalnie czy punkty gastronomiczne. Z drugiej strony, musimy też liczyć się z tym, że niektóre usługi lub udogodnienia - np. przewozy busem na plażę czy animacje w języku polskim - mogą jeszcze nie być uruchomione. Warto w związku z tym dokładnie przeczytać warunki wypatrzonej przez nas oferty.