Ogłoszenie

Przerwany
Nie masz jeszcze żadnego powiadomienia.

Birmańska parasolka :)

Przerwany
X

• Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowe posty

• Birmańska parasolka :)

Birmańska parasolka
    Była kiedyś taka bajka o nieprawdziwym kapeluszu z nieprawdziwego Laosu… Birmańska parasolka jest najprawdziwszą parasolką z najprawdziwszej Birmy… taka na słońce i na deszcz
    Ale w Mandalaj jeszcze jej nie było. Znaczy się była, była – leżała gdzieś w kącie małego sklepiku i czekała na swoją wspaniałą przyszłość… i na nas
    Do Mandalaj dolecieliśmy z AirAsią całkiem sporym samolocikiem odrzutowym, z Bangkoku. Ludków w samolociku było duuużo… więc… więc nie zwlekaliśmy z wysiadką i odbiorem bagaży. A później na nas napadli. Normalnie napadli – zagrodzili drogę w kilku i przekrzykując jeden drugiego starali się nas złapać. „TAXI? TAXI??? TAXI!!!”. Kilka zwodów i uników i ufff! jesteśmy wolni!
    A gdzie ten autobus? Aaa! Jest! Wielkie czerwono-białe logo AirAsia – pędzimy! Machamy naszymi pokładówkami i ładujemy plecaki i walizę (małż i tym razem nie dał się namówić na zmianę swojego wakacyjnego wizerunku z „człowiek z walizą” na „człowiek z plecakiem”). Miejsc wolnych jeszcze dużo, a to znaczy, że poczekamy. Więc czekamy i myślimy cieplutko o AirAsia – z lotniska do miasta ze 40 km, miło więc, że w cenie biletu lotniczego mamy darmową podwózkę .
    Ruszamy. Chłopak ma listę – to se odhacza: numer lotu, nazwisko – zgadza się… następny… Za oknem płasko, zielono i słonecznie. I sennie… Chociaż… już, już pojawiają się stópki i pagórki… Co? Nie stópki – tylko stupki! I nie pagórki – tylko pagódki! To znaczy – małe stupy i małe pagody .
    Po sprawdzeniu uprawnień chłopak przechodzi do ataku. Gdzieś z tyłu autobusu gadka:
    - A skąd jesteście? Macie zarezerwowany hotel? A na jutro macie transport i przewodnika?
    Nasza kolej – te same pytania i nasze odpowiedzi:
    - Z Polski. Mamy. Nie mamy.
    On - To ja mam dla was propozycję - i tratatatatata… i tratatatata…
    On - Hmmm???
    My - Jeszcze nie wiemy
    On - tratatatata… i tratatatata - wciska nam wizytówkę z adresem mailowym…
    Wysiadka. I tutaj znów nas napadają! Chłopak zręcznie lawiruje wśród napadniętych i napadających. Przedstawia nam:
    - To mój brat. Zawiezie was do hotelu”.
    My - Eee… to nie daleko jest – pójdziemy sobie.
    Wydobywamy się z tłumu napadniętych i napadających. I co dalej? Żar leje się z nieba. I co dalej? Z pamięci próbuję odtworzyć mapę z google map. To z pewnością jest gdzieś niedaleko… ulice mają numerki: hotel mamy na fiędziesiątej, a jesteśmy na… fiędziesiątej fiustej … albo na fiędziesiątej fiątej? Acha! Wreszcie włącza nam się niuch – znaczy się naturalny gps - musimy iść TAM!
    Niuch doprowadza nas, bez skuchy, do hotelu – tu będziemy kwaterować trzy noce. A później… a później polecimy do Nyaung Shwe. Polecimy… jeśli tylko zapłacimy za nasze zarezerwowane w AirMandalay bilety . To będzie nasze pierwsze, trudne (?) zadanie: dotrzeć do biura AirMandalay i zapłacić. Z korespondencji z Panem Moe Moe wiemy, że biuro mieści się na fiemdziesiątej fiustej między fiudziestą fiątą i fiudzietstą i że płacić można tylko gotówką! (o tym przypominał nam ze trzy razy). Damy radę! trafimy!
    Trafiamy! Przedstawiamy się i nasze dolary . Sprawdzają nas i nasze dolary. My – w porządku, mają nas na liście. Nasze dolary… poddają dogłębnej a.nalizie. Stówka – dobra! Pięćdziesiątka – dobra! A dziesiątki, piątki i dwójki???
    - Nieeee! Tych nie możemy przyjąć! Ten banknot pomięty, ten zagięty, a ten popisany… Macie inne?
    Mamy, mamy, jeszcze mamy… i płacimy idealnymi nówkami nieśmiganymi jeszcze dolkami
    I jest gorąco! I pić się chce! To po drodze trafiamy do knajpki, z lokalnym życiodajnym napojem: Mandalay Beer. Knajpka pusta – my się przyglądamy i nam się przyglądaj. Nam chyba bardziej . Po raz pierwszy atrakcją jesteśmy. Orzeszki gratisowe zjadamy, piwo schłodzone wypijamy i spadamy . Dziś mamy w planie jeszcze Mandalay Hill.
    Gdzieśtam bierzemy taksówkę…
    - Dokąd? - pyta kierowca?
    - A tam – na wzgórze” – odpowiadamy śmiało.
    Esami-floresami dojeżdżamy…
    - buty, buty zdejmijcie! wam przechowam!
    Boso, po schodach i windą () docieramy na szczyt. Pięknie! I słonko zachodzi i magia się budzi i dzwonki dzwonią i piękny luk na miasto … chociaż słonka zachodzącego nie widać Bo chmury!

Wielkie dzięki gaan za pierwszą, od długiego czasu; prawdziwą RELACJĘ
    z podróży na tym forum !

Warto było czekać !

Coś się stało z ostatnim zdjęciem

Ostatnio edytowane przez oldi ; https://www.wakacje.pl/forum/member/39090-oldi o 2nd October 2014, H:i Powód: odzyskane zdjęcie autorki

Komentarz

• gaan
      gaan skomentowane
      Edycja komentarza

Rzeczywiście ... ostatnie się (?) wykasowało

• gaan
      gaan skomentowane
      Edycja komentarza
      Oldi! Jesteś Wielki! Jak Ci się to udało?

• oldi
      oldi skomentowane
      Edycja komentarza
      Z adresu obrazka : wakacje.pl/forum/core/%20https://lh6.googleusercontent.com/-8QHF5qfuhLE/VCrkZCcrcnI/AAAAAAAAHVw/AmoCJYkjzvY/s640/DSC_0030.JPG
      usunąłem to co przed adresem z Google było i już

Hejka Gaan , fajnie , że piszesz
    o tym , że zdjęcia wklejasz to już nie wspomnę
    oglądam i czytam , a w zasadzie to na odwrót
    oczywiście czekam na więcej

Komentarz

• gaan
      gaan skomentowane
      Edycja komentarza

Piętnaście minut w lewo! Piętnaście minut w prawo! Albo więcej! Głodni, głodni, głodni! W ciemnościach szukamy restauracji, baru, knajpy, ceratowych stolików… czegokolwiek, gdzie dadzą nam JEŚĆ!!! Może poszliśmy na łatwiznę nie skręcając gdzieś w bok z ulicy, przy której jest nasz hotel (tylko w lewo i w prawo na fiędziesiątej)? A może fiędziesiąta jest na totalnym zadupiu? Ooo! Są! Są stoliki! Nawet jeden, na zewnątrz, jest wolny. I już mordka się śmieje . Krótko się rozglądam… w tej knajpie są sami miejscowi faceci… nie jedzą tylko piją… piwo i coś jeszcze… Mam ochotę powiedzieć: ja się wcale nie boję... A co mi tam! Siadam tyłem do większości gości i oczywiście przodem do ulicy. Zamawiamy „mandalaje” i zastanawiamy się jak mogą smakować potrawy z karty… Kelner przyniósł już schłodzone kufle i zroszone wodą, zimne butelki piwa. Miękniemy – a raz kozie śmierć! Zamawiamy. Staram się nie rozglądać, nie przyglądać biesiadnikom, ale ciekawość zwycięża – nastawiam wzrok na „ostrość z daleka”, trochę zezuję iii… już wiem z małych buteleczek popijają rum. Tego jeszcze w Azji nie widziałam – chłopaki z przyjemnością raczą się dość mocnym trunkiem. „Woda rozmowna” porozwiązywała już im języki, więc dyskutują głośno. W końcu my przyzwyczailiśmy się do nich, a oni do nas i patrzymy na siebie. Uśmiech za uśmiech i jest miło. A nasze jedzenie jest pyszne i niedrogie. I chociaż podejrzewamy, że do ceny doliczony został dodatek specjalny „za białą twarz” to około dwa i pół tysiąca kyatów za jedno danie brzmi… bardziej niż zadowalająco . Płacimy w kyatach, bo wymieniliśmy już trochę naszych (nieśmiganych) $ na MMK (Myanmar Kyat… byliśmy rozumiani, gdy wymawialiśmy [cziat] ) – po kursie około 1$=900 MMK.
    Z zadowolonymi brzuszkami wracamy do hotelu. Wreszcie musimy umówić się z kimś na jutro. Ze dwadzieścia razy nas dzisiaj zaczepiali, zachęcali i przekonywali, że u nich najtaniej, najlepiej i w ogóle super. A my jak głazy: tak, tak… pomyślimy… zastanowimy się… A teraz już ciemna noc i nikt nas już nie zaczepia . Heh! Pogadamy w hotelu.
    Nie musimy się wysilać – przy odbiorze klucza sami nas uprzejmie zagadują:
    - A jutro?
    - Jutro chcemy do trzech miast
    - Trzy miasta? Aaa… to tutaj mamy dla was propozycję – recepcjonista podaje nam ulotkę
    - Świetnie! Z angielskojęzycznym przewodnikiem? A jaka cena?
    Cena nie odbiega od tych ulicznych, więc… po naradzie w pokoju, małż wraca do recepcji, bukuje i płaci .
    Super! To teraz do sklepiku i spróbujemy, co to jest ten birmański rum.
    Próbujemy.
    - Puk puk!!
    - Kogo tam?
    - Puk puk puk!!!
    - Eee?
    Otwieram
    - Jest mi bardzo, bardzo przykro – to recepcjonista – Niestety, ale wycieczka… ale cena… Przykro mi to już nieaktualne – promocja się skończyła. Teraz cena… - podaje o 50% wyższą cenę
    - ???
    - Bardzo, bardzo mi przykro. Tutaj są wasze pieniądze – chłopak sprawia wrażenie, że naprawdę mu przykro.
    - Ale za taką samą cenę możemy zamówić wam taksówkę na cały dzień… tak będzie dla was lepiej
    - Ok. Zastanowimy się. Przykro nam…
    Przesympatyczny chłopak w ukłonach oddala się.
    I co dalej? I co dalej? Trzeba znów zejść na dół. Bo jeśli kierowca będzie mówił po angielsku… i będzie nam osobistym przewodnikiem… i jeszcze zawiezie nas tam gdzie chcemy, a nawet dalej… tooo… dlaczego nie?
    Umówieni! Jutro o 9-tej!

Komentarz

• gaan
      gaan skomentowane
      Edycja komentarza
      Dziś niestety bez obrazków... Jutro będzie lepiej - z "trzech miast" mam tyle zdjęć, że będzie trudno się zdecydować

• oldi
      oldi skomentowane
      Edycja komentarza
      Nawet bez obrazków widziałem i smutek recepcjonisty i oszronione butelki piwa

Dotarłam i ja jupiii!!!
    Już mi się podoba bo widzę, że nie będzie to relacja typowo hotelowa
    Czekam na cd.

Komentarz

no tak anulka82503 .... Gaan , to same takie "hotelowe" wyjazdy robi , nic tylko leży na leżaku i delektuje się all eksjuzmi , a później ściemnia na forum - sam czasem poleżę na takim leżaku , więc nie jest to złośliwość , bo tu czasem ludzie nie znają się na żartach
      Gaan jest super .... obyś wytrwała do końca - relacji , lub mojego
      p.s. rozumiem , że nie rozpieścisz nas więcej niż jednym postem dziennie

Komentarz

• gaan
        gaan skomentowane
        Edycja komentarza
        Lubię leżakować
        Nie rozpieszczę

Wojtek ja się bardzo cieszę, że Gaan zabierze mnie tam gdzie jeszcze nie byłam. Lubię podróżować wirtualnie, a jeśli chodzi o leżaczek-też lubię

Komentarz

• gaan
        gaan skomentowane
        Edycja komentarza

Hejka,
      Muszę się przyznać, że bardzo rzadko bywam na forum, więc trafiło mi się jak ślepej kurze ziarnko.
      Wygląda na to, że Wy tam naprawdę byliście :-)
      Pisz Gaan-usia pisz bo nie mogę się doczekać co było dalej.

Komentarz

• gaan
        gaan skomentowane
        Edycja komentarza
        Naprawdę! Byliśmy!!!

Heloł, heloł
      Jest! Relacja z Birmy!
      Jakie cudne fotki...kolory pierwsza klasa
      Gaanusia, Łasuch dobrze pisze...i co było dalej?

Komentarz

• gaan
        gaan skomentowane
        Edycja komentarza
        Kolory... i zapachy... ale tu się nie da się...

Śniadanie w hotelu… cóż, przypominam sobie jak bardzo lubię chlebuś i bułeczki . A małż i młody wymiatają łychami aż miło, a miarowo trzęsące się uszy studzą ich zupki. Pochłaniają też jakieś warzywa z kluskami albo mięso z ryżem…Smaruję słabo przypieczony tost słonym masłem i bardzo słodkim dżemem… Podsumowanie śniadania:
      Oni – Pycha!
      Ja – Jadalne.
      Nasz kierowca już czeka.
      - Halo!- uśmiecha się
      - Mingalaba – też się uśmiechamy
      Mingalaba – znaczy dzień dobry – już przed naszą podróżą znaliśmy to bardzo ładnie brzmiące słowo. Za to dziękuję… wielokrotnie prosiliśmy, żeby nam powoli i wyraźnie wymówili i… i tak nie pamiętam jak to leciało
      Nasz samochodzik jest malutki (chyba jakaś hondzia), bez klimy i z kierownicą po prawej stronie. A ruch w Birmie jest… też prawostronny.
      Podobno jeden z wojskowych przywódców, ze strachu, że jego koszmarny sen o prawicowym przewrocie ziści się w niekontrolowany sposób postanowił, że sam tego przewrotu dokona. Iii… z dnia na dzień zmieniono ruch lewostronny (spadek po anglikach) na prawostronny! Ot pomysłowy! A samochody jak miały kierownice po prawej stronie, tak im zostało . Wciąż sprowadzane są używane, a nawet nowe samochody z Tajlandii i chyba Japonii z kierownicą po prawej stronie. Nawet autobusy miejskie i ciężarówki… A komu to przeszkadza? I mają swoje sposoby: często z przodu na karoserii po lewej stronie samochodu z „prawą kierownicą” są zamontowane sporawe lusterka. I się jedzie.
      Kierowca-przewodnik z uśmiechem uprzejmie się pyta:
      - To najpierw pojedziemy do Pagody Mahamuni?
      - Ok. – ochoczo się zgadzamy, bo przecież to nasz uśmiechnięty wie lepiej, jaka trasa będzie najlepsza.
      Pagoda Mahamuni to jedno z najważniejszych miejsc dla buddystów w Birmie, a na pewno najważniejsze w Mandalaj i okolicy. Dlatego mnóstwo tutaj zadumanych, skupionych pielgrzymów. I dlatego… krótkie spodenki moich chłopaków – nie przejdą! Trzeba pożyczyć coś, co ukryje ich nieskromne kolana i łydki. Coś to oczywiście londżi (longyi)! Londżi to uniwersalny unisek.sualny strój dla kobiet, mężczyzn i dzieci… Eee… dla dzieci nie – chłopięta i dziewczęta używają portek i spódniczek .
      Wchodzimy. Podniosłe recytacje zagęszczają atmosferę. Nasz przewodnik-kierowca opowiada i z dumą i z ciekawością spogląda na nas z pytaniem w oczach: „czy wam się podoba? czy czujecie atmosferę?”. Czujemy. Podoba się.

- Madame, proszę wybaczyć… tam (palcem do góry) pójdziemy tylko my (palcem na małża i młodego) – z zakłopotaniem tłumaczy mi.
      Czytam napis „dla kobiet zabronione”… albo jakoś tak podobnie. Trudno, trudno popatrzę sobie z dołu do góry.
      A w górze – to znaczy tam, gdzie trzeba wejść po schodkach – lśniący wieeeelki posąg Buddy. Mężczyźni chodzą dookoła i głaszczą i dotykają… A nie! Już wiem! Gdzieś to już widziałam – przyklejają cieniusieńkie płatki złota.

A ja, zaczepiona przez pielgrzyma ucinam sobie krótką pogawędkę: a skąd jesteś? a jak ci się podoba w Birmie? a ja to pochodzę z prowincji xxx i uczę się angielskiego i mam dwie siostry i brata… Sympatycznie
      Później i ja mogę coś pogłaskać – khmerskie posągi z brązu (pochodzące z Angkoru) zgromadzone w kompleksie świątynnym mają ponoć cudowną moc. Boli cię kolano – pogłaszcz kolano, brzuszek – pogłaszcz brzuszek. Posągi mają wypolerowane niektóre części ciała, a innych wcale nie mają – wygłaskane???

Plan napięty – musimy jechać dalej.
      Następny przystanek: klasztor… chyba to było w Amarapura…

Trochę nam głupio zaglądać do sypialni i jadalni mnichów… chociaż nasz przewodnik-kierowca gorąco zachęca. Opowiada o mnisich strojach… że kiedyś mnisi zbierali skrawki materiału (od tych, którym już nie były potrzebne – zmarłych), zszywali i barwili. A że tradycja wciąż żywa, więc nadal zszywają.

Trafiamy do kuchni. Ojej! Ile cebuli!

Przewodnik-kierowca opowiada jak to całe wioski, aby spełnić najlepszy uczynek, fundują jednodniowe wyżywienie dla całego zakonu (nie wiem czy takiego słowa można użyć, aleee… poszło!). A zakon to tysiąc luda! nie jest lekko. Olbrzymia tablica cała zakółkowana jest (ach ten birmański alfabet ) nazwiskami darczyńców!

Kierowca-przewodnik wiezie nas teraz na punkt widokowy.
      Łał!!! Pięknie

CDN...

Komentarz

Mnisi zawsze mnie intrygowali Właśnie ostatnio natknęłam się na mnichów z Bago, którzy wychodzą każdego ranka zbierać od okolicznych mieszkańców jałmużnę. To było niesamowite! Zdziwiło mnie tylko, że wszyscy byli młodzi hmmm.
        Pisz Gaan

Komentarz

Gaan , ja za Twoją sprawą , też poczułem atmosferę miejsca .....
          dzięki za kolejną porcję wrażeń

Komentarz

Czekam i czekam i aż się nie mogę doczekać... co było dalej?
            Pisz kwiatuszko pisz.

Komentarz

• gaan
              gaan skomentowane
              Edycja komentarza
              Się robi się... zgodnie z czasem wolnym

To jak już widzieliśmy wzgórze z dołu, to teraz popatrzymy ze wzgórza na dół. Zawiezieni do podnóża, zaczynamy wspinaczkę – zakosami (sap, sap…), po schodach (sap, sap, sap…), w górę (sssappp, sssaaappp, sssssaaaappppp…). Sapiemy sobie wesoło i pot po plecach leje się . A na górze znajdujemy, co? Pagodę
            Ale są też sklepiki z dewocjonaliami (?) iii… duperelami. I jest też kobitka z praniem – właśnie wróciła z upranymi szmatkami i rozwiesza, a maluch jej towarzyszący jeszcze ma mokre włosy. Pewnie było i pranie i kąpiel.

Okoliczne wzgórza z okolicznymi biało-złotymi pagodami – pięknie wyglądają.

Teraz zakosami i schodkami w dół – bez sapania . Spoceni, ale zadowoleni odnajdujemy na parkingu naszego kierowcę
            - I jak? – się pyta niespocony.
            - Pięknie!
            - A chcecie zobaczyć tkalnię?
            - Dlaczego nie? – odpowiadamy… i myślę sobie: odpoczniemy chwilkę i butów nie będziemy musieli zdejmować i po schodach łazić nie będzie trzeba…
            Młode dziewczyny siedzą przy swoich warsztatach – to nie jest ściema dla turystów – one naprawdę robią tkaniny! Przewodnik-kierowca wyjaśnia:
            - Te piękne tkaniny powstają na zamówienie. Najczęściej szyje się z nich ślubne szaty – dla pana młodego i dla pani młodej.
            Niteczki cieniutkie, wzór misterny, dziewczyny młode.
            - Głównie dziewczyny pracują tutaj. Młode! Bo, kiedy mają trzydzieści kilka lat, to wzrok już nie ten…

Wychodzimy.
            - A jak chcecie coś kupić, to sklep jest po drugiej stronie ulicy.
            Acha! Sklep! Dla turystów!!! Nie chcemy… ale z grzeczności idziemy.
            No i co? Małż nie słucha się mnie, kiedy mówię, że ceny tutaj są „turystyczne”. Oczy mu się świecą, mordka śmieje… Kupuje! W brązowo-beżową kratkę – londżi!!! Gdzie on w tym będzie chodził?
            - Oj tam, oj tam. Tutaj będę chodził – a niech mu tam już będzie – radość za kilka tysięcy kyatów .
            Łapię w kadr mniszki:

I jedziemy dalej.
            - Teraz was zawiozę do łódki. Na drugim brzegu wynajmiecie sobie dorożkę i was zawiezie gdzie trzeba. A ja sobie poczekam.
            - Ale my nie chcemy dorożki! Nie możesz nas tam zawieżć?
            - Mogę, ale to będzie dodatkowo kosztować…
            - Ok.

Wszyscy zadowoleni.
            Oprócz woźniców, którzy w którymś momencie jakoś tak nieprzyjaźnie burczą na naszego pana
            Śliczne ceglane pagody i inne dowody dawnej świetności…
            I w pięknych okolicznościach – rybak z wędką.

Zachód słońca nadchodzi – to teraz już tylko na U Bein Bridge:
            Przeszłam tylko kilkadziesiąt metrów i jakoś tak się boję – poręczy brak, deski (tekowe) skrzypią, ludzi mnóstwo… popchną, potrącą i chlup do wody będzie. Tutaj sobie posiedzę, a młody i małż niech idą dalej…

Tłumy! Tłumy miejscowych. Wszyscy przyjechali oglądać zachód. Stragany i straganiki. Jedzenie gotowane i grillowane. Pamiątki do postawienia i do noszenia – koszulki pamiątkowe…
            Czy znajdziemy naszego przewodnika-kierowcę na parkingu?
            Dzień był piękny – pełen wrażeń. Trzy miasta – trzy stolice: Sagaing, Inwa i Amarapura.
            Pięknie

Komentarz

Poczytałem, pooglądałem i ...
              spać nie muszę bo mi się takie cuda nie przyśnią
              Dzięki gaan !
              Taki album podróżniczy Twojego pióra i szkiełka widzę w księgarni Pod Globusem

Komentarz

• gaan
                gaan skomentowane
                Edycja komentarza
                żarciki

• oldi
                oldi skomentowane
                Edycja komentarza
                Żartowałem jak byłem mały,
                teraz się wstydzę
            Trwa
            X