Ogłoszenie

Przerwany
Nie masz jeszcze żadnego powiadomienia.

Barcelona - moje 3 grosze na temat

Przerwany
Ten wątek jest zamknięty
X
X
 
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowe posty

 • Barcelona - moje 3 grosze na temat

  Przed wyjazdem do Barcelony uważnie przeczytałam świetne relacje jakie napisali wojtek37k, marinik, czy ooonaa. Wszystkie bardzo mi pomogły. Postanowiłam dodać do nich kilka moich spostrzeżeń, może z nich również ktoś skorzysta :-)
  Plany, żeby gdzieś na krótko pojechać kołatały się w mojej głowie od jakiegoś czasu, ale nie myślałam o Hiszpanii. Decyzja, że to będzie podróż do Barcelony zapadła nagle, a głównym bodźcem do jej podjęcia była cena biletów lotniczych, jaką zaproponował Ryanair. Niespełna 400 zł za bilet w obie strony, to była cena do przyjęcia. Można i taniej, ale ponieważ wyjazd był możliwy tylko do końca listopada, klamka zapadła.
  Przez kilka dni przed wylotem pogoda płatała figle i z powodu gęstej mgły samoloty z Modlina często odlatywały z opóźnieniem...a czasem nie leciały wcale. Bardzo się tego obawiałam, bo przy wycieczce, która ma trwać 4 dni utrata choćby kilku godzin wprowadza duże zakłócenia. Na szczęście nie wprowadziła... :-), chociaż dzień był mglisty.
  Podróż z Warszawy do Modlina jest możliwa na różne sposoby, my wybraliśmy kurs z zaprzyjaźnionym warszawskim taksówkarzem, za 100 zł.
  Od grudnia zaczyna działalność taka linia http://rewelbus.pl/..., która proponuje dobre warunki / zabiera klientów sprzed domu/ i niezłe ceny. Być może ktoś będzie chciał skorzystać z takiego rozwiązania.

  Z tylko godzinnym opóźnieniem samolot Boeing 737-800 odleciał do Barcelony w piątkowy poranek.


  Bujamy w obłokach


  Czasem na lecący samolot patrzy się w dół :-), nie byliśmy sami w przestworzach.


  Jeszcze chwila nad Alpami


  I po dwóch godzinach i 50 minutach lądujemy w Barcelonie

 • #2
  Zasiadam w pierwszym rzędzie.....

  Ale....zła jestem....bo kolejna konkurencja mi się pojawiła....hihi.....wszystko przez moje lenistwo.....(
  Moją Barcę już miesiąc opisuję i wkleić na forum nie mogę......A tak chciałam po Dadze od razu wskoczyć z wątkiem......aj......

  czekam na dalsze posty......

  Komentarz


  • #3
   Odpowiedź na pierwsze istotne pytanie "Jak się dostać z lotniska do hotelu?" można znaleźć jeszcze podczas lotu, bowiem Ryanair proponuje taxi z lotniska do dowolnego miejsca w Barcelonie w cenie 12 euro od osoby. Jeżeli podróżują 2 osoby, jest to atrakcyjna cena, przy 4 osobach lepszym rozwiązaniem wydaje się normalna taksówka, gdzie kurs z lotniska do centrum kosztuje około 30 euro.
   Gdyby jednak ktoś się decydował na taxi Ryanaira, to kupuje bilet od razu w samolocie / można od razu kupić również bilet powrotny z hotelu na lotnisko/, w hali przylotów czeka przedstawiciel firmy transportowej, który informuje z którego miejsca jest odjazd.
   Wystarczy wyjść przed terminal   Z pewnością można znaleźć tańszy sposób, żeby się wydostać z lotniska, są przecież autobusy miejskie, ale tego dnia był strajk komunikacji /podobno to się często zdarza/ i autobusy nie jeździły do godziny 16.00.
   Transport Ryanaira / niewielki bus/ zawiózł nas bezpiecznie do hostelu HMB, mieszczącego się w centrum, w bocznej uliczce odchodzącej od ulicy Diagonal, około 500m od budynku Casa Mila.   Hostel czysty, w umiarkowanej cenie, w dobrej lokalizacji.

   W samolocie Ryanaira można również za 3 euro kupić plan Barcelony, posiadanie którego uprawnia do 10% zniżki podczas zwiedzania niektórych obiektów. Na planie podane są numery linii metra i numery autobusów, jakimi można się dostać do poszczególnych miejsc godnych zwiedzania.

   Komentarz


   • #4
    Oh zasiadam do czytanie i oglądania :-)

    Komentarz


    • #5
     Fajnie , Barcelonę mozna oglądać i oglądać , nie nudzi się
     Dana_N , Ryaniar na które lotnisko lata , jak daleko od miasta :S

     Komentarz


     • #6
      Ryanair lata na lotnisko El Prat, Terminal 2, to jest około 15 km od Placa Catalunia

      Komentarz


      • #7
       No to dopisze , że miedzy terminalami jest bezpłatny autobus , a ze starszego Terminalu T1 odchodzi pociąg
       do centrum Barcelony , głównego węzła przesiadkowego , gdzie na sąsiednich peronach już
       kursuje metro , za niezbyt dużą kasę to oczywiście jako alternatywa , bo 12 euro/osoba nie jest skandalem
       Dana_N wklejaj , wklejaj już się zamykam ><

       Komentarz


       • #8
        Sposobów zwiedzania Barcelony jest pewnie tyle ilu turystów, ja przedstawię ten, który wybrałam. Nie twierdzę, że jest najlepszy, ani najtańszy...ot, jeden z wielu. Dla mnie okazał się strzałem w dziesiątkę.
        Autobusy Barcelona City Tour odjeżdżają z Placa Catalunya. Pierwszy o 09.00...ostatni o 19.00
        Są 2 linie:
        Pomarańczowa - Orange Route- zwana również West Route i
        Zielona- Green Route - zwana również East Route /Green= Verde/
        Wszystkie autobusy tej korporacji są czerwone,piętrowe, z przodu autobusu jest oznaczenie, czy to jest linia pomarańczowa, czy zielona. Piszę o tym dlatego, że konkurencyjna firma ma autobusy zielone, ale nimi nie można jeździć na te same bilety. Natomiast w czerwonych autobusach można dowolnie zmieniać linię z zielonej na pomarańczową.
        Bilet na 1 dzień kosztuje 24 euro / dziecko 4-12 lat 14 euro, dziecko 0-3 lata 0 euro/
        na 2 dni 31 euro / 18 euro 0 euro/        Na pierwszy rzut oka wydaje się drogo...ale wraz z biletem otrzymuje się małą czerwoną książeczkę ze zniżkami na bilety wstępu do różnych obiektów i wystarczy, że wyskoczymy z autobusu, żeby zwiedzić na przykład Casa Batllo / 20,35 euro- 2,04 euro/ i akwarium /19,45 euro- 1,95/, a już o 4 euro mamy tańszy bilet.
        Autobusy jeżdżą mniej więcej co 15 minut, 4 przystanki są wspólne dla obu linii i tam się można przesiadać. W autobusie można wziąć słuchawki i podłączyć do audio guida przy każdym siedzeniu. Nie ma wersji polskiej, angielska jest na k****e 3 i 11.

        Komentarz


        • #9
         Dana, dzięki za praktyczne informacje, bardzo fajnie zaczyna się ten wątek, czekam na więcej

         Komentarz


         • #10
          Bardzo fajnie opisujesz .
          Praktyczne rady bardzo mile widziane. Jesli juz się tam wybierzemy , to całe info z Waszych relacji będę sobie przepisywał

          Komentarz


          • #11
           Linia pomarańczowa
           Przystanek 1 - Placa Catalunya

           Jest to miejsce w centrum Barcelony, gdzie krzyżują się linie metra i autobusowe. Znajdują się tam liczne sklepy, hotele i restauracje.

           Od Placa Catalunya zaczyna się najsłynniejsza ulica Barcelony La Rambla. Już w świątecznym wystroju, ale w listopadowy wieczór nie bardzo zatłoczona.           Przystanek 2 - Catedral- Gotic

           Wysiadając na tym przystanku można zobaczyć dzielnicę Barri Gotic, czyli Stare Miasto oraz zbudowaną między XIII a XV w. katedrę św. Eulalii. Jest to siedziba archidiecezji barcelońskiej i arcybiskupa Barcelony.           Katedra jest poświęcona św. Eulalii, drugiej patronce miasta, która według opisów historycznych zginęła podczas ostatnich prześladowań chrześcijan w Barcelonie w wieku 13 lat. Legenda głosi, że zanim Eulalia miała być stracona była bita, torturowana natomiast tuż przed egzekucją została obnażona publicznie, ale w tym momencie spadł śnieg, który zasłonił jej nagość tym samym oszczędzając jej skromność. Święta jest pochowana w bogato zdobionym, alabastrowym grobowcu pod ołtarzem głównym w Katedrze.

           Komentarz


           • #12
            Mmmmmmm, Dana - sie rozmarzylem. W ramach uwag praktycznych dodam tylko, ze do opisanego wezla - Placa Catalunya dojezdza z lotniska El Prat Aerobus - to jeden ze sposobow bardzo wygodnego dostania sie do centrum

            Komentarz


            • #13
             Przystanek 3 - Passeig de Colom

             Ulica La Rambla, która zaczyna się od Placa Catalunia, kończy się przy Placa Portal de la Pau, gdzie stoi pomnik Krzysztofa Kolumba.
             Obiekt został wzniesiony z okazji Wystawy Światowej, która odbyła się w stolicy Katalonii w 1888 roku, żeby upamiętniać miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich. 3 kwietnia 1493 roku odkrywca został powitany tutaj przez parę królewską, Izabelę i Ferdynanda.
             Pomnik o wysokości 60 metrów ma kształt kolumny, na której szczycie znajduje się siedmiometrowa sylwetka Kolumba wskazującego palcem wyjście z portu. Jest najwyższym spośród 64 pomników odkrywcy na świecie.
             W środku kolumny znajduje się winda mieszcząca 4 osoby, którą jeszcze niedawno można było wjechać na samą górę, ale na razie winda nie działa...i według pani z informacji turystycznej nieprędko będzie działać :-(

             Miał być Kolumb w roli głównej....wyszło inaczej :-))


             Przystanek 4 - World Trade Center

             World Trade Center w Barcelonie jest centrum biznesowo-handlowym, uroczyste otwarcie było w 1999 roku. Centrum zostało zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Henriego N. Cobb, budynek ma kształt łodzi, składa się z czterech części. Przede wszystkim znajdują się tam biura, sale konferencyjne oraz hotel pięciogwiazdkowy, Grand Marina.

             Komentarz


             • #14
              Przystanek 5 ? Jardins de Miramar

              Ogrody Miramar są miłym miejscem pełnym egzotycznych roślin, z którego można podziwiać panoramę wybrzeża Barcelony. Mikroklimat jaki tam panuje pozwala rosnąć nie tylko roślinom śródziemnomorskim, ale również tym z południa Afryki. Z ogrodów można się dostać również do zamku Montjuic.

              Przystanek 6 ? Fundacio Joan Miro

              Fundacja Joan Miro jest fundacją sztuki współczesnej, która została otwarta dla publiczności w 1975 roku. W budynku znajduje się wiele dzieł, między innymi kolekcja prac Joan?a Miro, która składa się z ponad 14.000 sztuk prac tego autora takich jak: grafika, rzeźba, ceramika oraz różnego rodzaju rysunki. W muzeum znajdują się również inne prace sztuki współczesnej, które zostały opracowane ku czci artysty, w których powstaniu brali udział katalońscy artyści między innymi Antoni T?pies oraz cudzoziemcy tacy jak Pierre Alechinsky czy Balthus.

              Przystanek 7 ? Anella Olimpica

              Jest to Park Olimpijski gdzie odbywała się Letnie igrzyska Olimpijskie w 1992 r. Stadion, hala sportowa, baseny?

              Przystanek 8 ? MNAC

              MNAC, to Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1926 według projektu Cendoya Eugene, Enric Domenech Cata i Pere, otwarcie nastąpiło 11 listopada 1929 roku z okazji Wystawy Międzynarodowej. MNAC jest miejscem, w którym mamy możliwość podziwiania różnorodnej sztuki: od rzeźby, malarstwa, poprzez rysunek, grafikę, plakaty, fotografie na monetach kończąc. Takie nazwiska jak Rubens, Ceruti, C****etto, Picasso, Van Gogh, Velasquez, Goya, El Greco, Tycjan mówią same za siebie?
              Wstęp do muzeum kosztuje 10 euro / jest ważny przez 2 dni/
              Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, od wtorku do soboty czynne w godz.10-19, w niedziele i dni wolne od pracy w godz. 10-14.30.
              Bezpłatny wstęp jest w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, 11 i 24 września oraz 18 maja

              Komentarz


              • #15
               Przystanek 9 ? Poble Espanyol

               Poble Espanyol / Hiszpańska Wioska/ została zbudowana w 1929 roku z okazji Światowej Wystawy, która w tym roku odbyła się w Barcelonie. Zostało zaprojektowane przez architekta Francesca Ramon Folguera i było pomyślane w taki sposób, aby w jednym miejscu przedstawić najbardziej charakterystyczne i znane elementy architektury i obyczajów z najdalszych zakątków Hiszpanii. W założeniu wystawa miała być dostępna do zwiedzania przez sześć miesięcy, ale obserwując ilość ludzi, która była zainteresowana zwiedzeniem miasteczka postanowiono utworzyć z niego jedna z głównych atrakcji turystycznych.

               Przystanek 10 ? Caixa Forum

               Fabryka Casaramona znajduje się w modernistycznym budynku na wzgórzu Montju?c w Barcelonie. Został on zaprojektowany przez architekta Josepa Puig i Cadafalach w latach 1909 ? 1912.
               Od 2002 roku jest siedzibą Caixa Forum interdyscyplinarnego miejsca promującego kulturę. La Caixa to jeden z największych banków w Katalonii, należy do władz regionalnych.
               Fabryka, zbudowana w całości z cegły z dekoracjami z żelaza była własnością Casimira Casaramona. Specjalizuje się w przemyśle bawełnianym, szczególnie w produkcji koców i ręczników.
               Caixa Forum jest miejscem przeznaczonym głównie do promowania sztuki i nauk humanistycznych. Często są tam organizowane wystawy fotografii, malarstwa...

               Przystanek 11 ? Placa d?Espanya

               Plac Hiszpański został zbudowany z okazji uroczystości Wystawy Światowej w 1929 roku, projekt stworzył Josep'a Puig i Cadafalch we współpracy z Guillem Busquets. W pobliżu Plaça Espanya znajduje się wiele zabytków i budowli wartych zobaczenia, jedną z nich są zbudowane wyłącznie z cegieł 47-metrowe Wieże Weneckie, ale i tak magnesem przyciągającym turystów w pobliże placu jest Magiczna Fontanna. Jest słynna ze względu na spektakl "woda-światło-dźwięk?, podczas którego widzowie mogą podziwiać strumienie wody wszystkich kolorach tęczy, poruszające się w rytm muzyki.

               Ja oczywiście też chciałam zobaczyć "tańczące" fontanny. Naczytałam się wcześniej, że tam zawsze jest tłum ludzi, że nie można podejść blisko i robić zdjęcia. Ucieszyłam się bardzo, jak okazało się, że wcale nie jest tak tłoczno, więc wspięłam się po schodach najbliżej jak można było. I totalna porażka.
               Jeśli chce się robić zdjęcia...to w żadnym wypadku nie należy się pchać zbyt blisko. Po pierwsze dlatego, że z bliska wcale dobrze się nie ogląda tego spektaklu, a po drugie unoszące się w powietrzu drobinki wody powodują, że zdjęcia wychodzą takie.               Zdecydowanie lepiej ogląda się spektakl z góry, z pomostu.

               Komentarz

               Trwa
               X