Ogłoszenie

Przerwany
Nie masz jeszcze żadnego powiadomienia.

Setki Polaków w zagrożeniu - firmy wycofują pracowników z Libii

Przerwany
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowe posty

 • Setki Polaków w zagrożeniu - firmy wycofują pracowników z Libii

  Z samochodu widziałem smugę dymu; zapytałem Libijczyków, co to było. Powiedzieli, że płonie siedziba parlamentu (Sali Ludu) - powiedział Wirtualnej Polsce konsul RP w Libii Stanisław Galiński. Jak zapewnił, polska ambasada w Trypolisie pracuje nad ewakuacją Polaków przebywających w Libii, m.in. zbierając zgłoszenia od osób, które chciałyby wrócić do ojczyzny. Decyzję o wycofaniu swoich pracowników z tego kraju podjęło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

  Informację o podpaleniu siedziby Sali Ludu potwierdziła agencja Reutera. W płonącym budynku odbywają się zazwyczaj obrady Powszechnego Kongresu Ludowego

  ak podała telewizja Al-Dżazira, antyrządowi demonstranci wdzierają się na posterunki policji.

  Według Al-Dżaziry w Stambule wylądował samolot z Libii, którym zostali ewakuowani obywatele Turcji. Również Polska i pozostałe kraje europejskie przymierzają się do ewakuacji swoich obywateli.

  Co z Polakami?

  - Na liście mam obecnie 530-540 osób. Jak zwykle w nagłych sytuacjach liczba ta stale rośnie. Wiele osób, które dotychczas nie kontaktowały się z ambasadą, teraz tego kontaktu szuka - powiedział polski konsul. Zapytany, ile osób zgłosiło się od wybuchu pierwszych protestów w kraju prawie tydzień temu, odpowiedział: "spokojnie można powiedzieć, że zgłosiło się około 100 osób".

  - Niektóre osoby chcą się dowiedzieć, co dzieje się poza miejscami ich zamieszkania. Mamy poważną blokadę informacyjną wewnątrz Libii. Kto może odbierać Al-Dżazirę czy inne kanały, ogląda nadawane wiadomości, natomiast miejscowy obieg informacji jest w dużej mierze zamknięty - dodał konsul.

  Jak zapewnił Galiński, ambasada bada zapotrzebowanie na ewakuację, a "sprawa (ewakuacji) jest załatwiana też po polskiej stronie". Dodał, że priorytetowym regionem jest Cyrenajka ze stolicą w Bengazi, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. - Problem polega na tym, że są sprzeczne informacje nt. tego, czy można skorzystać z lotniska w Bengazi. Krąży bardzo wiele sprzecznych wersji, podawanych nawet przez pracowników lotniska. Poza tym władze libijskie muszą udzielić zgody na to (ewakuację), a tymczasem - w dużej mierze - na terenie Cyrenajki straciły kontrolę - powiedział Galiński.

  Konsul RP zapewnił, że zbiera informacje, ale nie może na razie podać szczegółów dotyczących terminu i sposobu ewakuacji Polaków. Jak poinformował szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Piotr Paszkowskił, na razie na tej liście znajdują się 23 osoby.

  - Jak na razie nie mieliśmy zgłoszenia, by któryś z polskich obywateli ucierpiał - dodał. Jak z kolei podała agencja AFP, powołując się na świadków, wieczorem w niedzielę antyrządowi manifestanci splądrowali siedzibę publicznego radia i telewizji w Trypolisie.

  W Libii pracuje ok. 30 pracowników PGNiG, w tym w biurze w Trypolisie przebywa 8 Polaków. Wszyscy pracownicy Grupy Kapitałowej PGNiG, m.in. PNiG Jasło i Geofizyki Kraków przebywający obecnie w Libii są bezpieczni. Ewakuacja pracowników jest w toku, a sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

  Oddział PGNiG SA w Trypolisie jest również w stałym kontakcie z polskimi służbami dyplomatycznymi. Działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa powracającym są prowadzone wspólnie.

  PGNiG w Libii prowadzi prace poszukiwawcze w basenie naftowym w zachodniej Libii. Koncesja jest oddalona o 1500 kilometrów od Trypolisu.

  "Ewakuacja na razie niepotrzebna"

  Obecnie nie jest potrzebna ewakuacja Polaków z Libii, w dalszym ciągu działają bowiem połączenia rejsowe - powiedział Paszkowski. Jak dodał, MSZ nie ma informacji, aby Polacy ucierpieli w wyniku zamieszek w tym kraju.

  Paszkowski poinformował, że obecnie w Libii przebywa ponad 500 Polaków: głównie żony, dzieci, wnuki małżeństw mieszanych, a także około 150 pracowników kontraktowych. - Nasi konsulowie są w stałym kontakcie z polskimi firmami prowadzącymi działalność na terytorium Libii - zapewnił.

  - Nie wydaje się, aby było wymagane organizowanie ewakuacji jako że w dalszym ciągu działają połączenia rejsowe zarówno z Bengazi, jak i Trypolisu - podkreślił.

  MSZ - jak mówił - zachęca Polaków do opuszczania Libii, ale tylko w tych przypadkach, w których dotarcie na lotniska nie wystawia ich na dodatkowe zagrożenie.

  Paszkowski zapowiedział, że w poniedziałek o godz. 14 MSZ będzie się łączyło w polską placówką w Libii i wtedy - jeśli sytuacja się zmieni - być może zapadną nowe ustalenia.

 • #2
  kiler a sam link by nie wystarczył....przecież nie jest to twój tekst ....a nie wszystkie teksty można kopiować i wklejać na prywatne forum .....

  Komentarz


  • #3
   a gdzie jest napisane w regulamnie forum o prywtnosci forum

   Komentarz


   • #4
    wakacje pl. są firmą prywatną spółka więc forum działające przy tym portalu jest też prywatnym forum ...
    link
    http://new-arch.rp.pl/artykul/725654_Wakacjepl_zmienily_wlasciciela.html

    cytat .za Rzeczpospolita

    Ekonomia
    Wakacje.pl zmieniły właściciela
    27.09.2007, Joanna Cabaj
    TURYSTYKA Wakacje.pl zmieniły właściciela

    Jeden z największych portali sprzedających wycieczki przez Internet, Wakacje.pl, przeszedł w ręce trzech prywatnych funduszy inwestycyjnych - dowiedziała się "Rz". Dotychczasowi właściciele spółki - Michał Kaczorowski i Mariusz Panek - przestają pełnić funkcję prezesów. Zastąpią ich Christopher Jasiak i Wojciech Małek. Wakacje.pl nie ujawniają wartości transakcji ani nazw funduszy, które przejęły kontrolę nad spółką.

    Komentarz    Zobacz także

    Przerwany

    Porównaj oferty biur podróży na wakacje i wczasy Libia, wybierz ekskluzywny pakiet z wszystkim w cenie all inclusive. Atrakcyjne i tanie oferty wyjazdów last minute. Zanim wybierzesz się na wakacje przeczytaj opinie o apartamentach i hotelach.Zobacz oferty na lato 2014 firstminute do 35% taniej.
    Trwa
    X