Ogłoszenie

Przerwany
Nie masz jeszcze żadnego powiadomienia.

Ramadan- pytanie!

Przerwany
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowe posty

 • Ramadan- pytanie!

  Czy Ramadan zmienia znacząco życie w marokańskich miastach? Martwię się czy będę mógł kupić w czasie wycieczki objazdowej napoje i jedzenie. Będę wdzięczny za odpowiedź.

 • #2
  Ramadan zaczął się w tym roku w Maroku 14 września (w piątek). Właśnie wróciliśmy do kraju - więc relacja na gorąco )

  Wpływa i nie wpływa Tzn. Wpływa na życie Marokańczyków a więc pośrednio i na nas czyli turystów. Ale nie na tyle aby zepsuć komuś wakacje. W ciągu dnia jest na ulicach spokojniej (byliśmy w Maroku gdy ramadan się zaczął więc mamy porównanie przed/po). Część kramów z pamiątkami, restauracji, kawiarni czy sklepów jest zamknięta - ale tylko część czyli np. na uliczce 1/3 sklepików jest zamknięta ale pozostałe otwarte. Więc to co będziesz chciał kupić, kupisz bez żadnego problemu - obojętnie - wieczorem czy w ciągu dnia.

  Wiadomo - Marokańczycy nic nie piją i nie jedzą od Wschodu do Zachodu słońca - ale Oni - a nie my - Turyści - oczywiście lepiej nie wyciagać ostentacyjnie jedzenia w środku dnia, nie pić co chwila wody czy Coli -ale nawet jak zaczniesz jeść na ulicy w ciągu dnia nikt ci nic nie powie. Na jedzenie w hotelach ramadan nie ma wpływu praktycznie żadnego - jedynie to że w części hotelów niestety na czas ramadanu został wycołany alkohol, więc nie ma możliwości napić się lampkę wina do kolacji (choć powtarzam, że tylko w części bo w innych hotelach jest). Z niektórych sklepów np. w Fezie czy Beni Mellal wycofano alkohol na czas ramadanu, ale np. w Agadirze można w uniPrixie bez problemu kupić na pamiątkę Szare <a href="http://www.wakacje.pl/przewodnik/maroko/" target="_blank">marokańskie</a> wino. Część restauracji i kawiarni jest w ciągu dnia zamknięta -ale to oznacza jedynie że trzeba znaleźć inną która jest otwarta. W Marakeszu Plac Dżemma al Fna jest zdecydowanie spokojniejszy, ożywa dopiero po zmroku, ale kawiarnie z tarasami widokowymi otaczające plac są normalnie czynne i można tam (również w ciągu dnia) zjeść smaczną sałątkę czy tadżiin.

  Należy uzbroić się w cierpliwość w okolicach zachodu słońca - ponieważ wtedy Marokańczycy przygotowuję się do ich pierwszego posiłku i wtedy - przez ok. 1 - 1,5 godziny nie za wiele się faktycznie załatwi. Pod koniec dnia są też widocznie bardziej rozdrażnieni, zaczepni - więc wtedy lepiej spuścić wzrok i udawać że się pewnych rzeczy nie widzi.

  Pobyt w Maroku w czasie Ramadanu to szansa zobaczenia jak wtedy wygląda ich życie. W hotelu najecie się bez problemu, z dodatkowymi posiłkami w porze obiadu też raczej sobie poradzicie - a już p. Krysia i p. Sebastian (jeśli jedziecie z rainbow) napewno Wam "coś" wymyślą. A z zakupami pamiętak, czegoś do jedzenia czy picia na pewno nie będzie kłopotów.

  Komentarz
  Zobacz także

  Przerwany

  Porównaj oferty biur podróży na wakacje i wczasy Maroko, wybierz ekskluzywny pakiet z wszystkim w cenie all inclusive. Atrakcyjne i tanie oferty wyjazdów last minute. Zanim wybierzesz się na wakacje przeczytaj opinie o apartamentach i hotelach.Zobacz oferty na lato 2014 firstminute do 35% taniej.
  Trwa
  X