Ogłoszenie

Przerwany
Nie masz jeszcze żadnego powiadomienia.

Godzina policyjna w Tunezji ! ! ! ! U W A G A

Przerwany
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
nowe posty

 • Godzina policyjna w Tunezji ! ! ! ! U W A G A

  Rząd Tunezji, gdzie od blisko miesiąca trwają gwałtowne protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i warunkom życia, ogłosił w środę na czas nieokreślony godzinę policyjną w stolicy kraju Tunisie i na jej przedmieściach. Ma ona obowiązywać od godziny 20 do 6 rano.

  Tunezyjskie MSW w komunikacie uzasadnia wprowadzenie jej "niepokojami, rabunkami i agresją przeciwko ludziom i mieniu, do jakich dochodzi w niektórych dzielnicach miasta".

  Dzień wcześniej do Tunisu dotarła społeczna rewolta, w której od blisko miesiąca udział biorą głównie młodzi ludzie buntujący się przeciwko bezrobociu. Oficjalnie bez pracy jest 14 proc. Tunezyjczyków, lecz wśród młodych mieszkających poza zamożnymi rejonami turystycznymi odsetek ten jest znacznie wyższy.

  W środę w Tunisie, w którym po raz pierwszy doszło do gwałtownych starć manifestujących z policją w centrum miasta, rozmieszczono wojsko.

  REKLAMA
  czytaj dalej

  Rząd prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego usiłował uspokoić nastroje, dymisjonując ministra spraw wewnętrznych i zwalniając wszystkich aresztowanych podczas zamieszek, "z wyjątkiem tych, którzy dopuścili się wandalizmu".

  Na południu Tunezji w Duz, 550 km od Tunisu, zginęło w środę podczas manifestacji dwóch cywilów. Według świadków jest to pierwszy przypadek takiego nasilenia przemocy w mieście znanym jako brama Sahary, skąd na pustynię wyruszają wycieczki.

  W Safakis, dużym mieście portowym na wschodnim wybrzeżu, 300 km od Tunisu rannych zostało pięciu uczestników manifestacji; policja strzelała tam gumowymi kulami. W Safakis według źródeł związkowych ogłoszono strajk generalny.

  W środę zatrzymany został szef nielegalnie działającej Partii Pracujących Komunistów Tunezji (POCT) Hamma Hammami, który w ostatnich dniach udzielił licznych wywiadów zagranicznym telewizjom i krytykował w nich tunezyjski rząd.

  Przemoc w Tunezji obudziła niepokój społeczności międzynarodowej. Wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Navy Pillay zaapelowała do tunezyjskiego rządu o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie "nadmiernego użycia siły" przez siły bezpieczeństwa. "Nieproporcjonalne" użycie siły przez policjantów w Tunezji potępiła też rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

  We wtorek wieczorem amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton mówiła o "zaniepokojeniu w związku z kłopotami i niestabilnością" w Tunezji.

  W środę przed wyjazdami do Tunezji ostrzegło kilka państw. Niemcy ostrzegają przed "porwaniami i atakami", a Hiszpania wzywa swoich obywateli do omijania środkowej Tunezji i zachowania ostrożności w rejonach turystycznych na wybrzeżu.

  REKLAMA
  czytaj dalej

  Duńskie MSZ ostrzega przed niebezpieczeństwem ataków terrorystycznych na zagraniczne przedstawicielstwa w Tunezji i radzi turystom omijanie rejonów zamieszek.

  Ogarnęły one podczas weekendu miasta środkowo-zachodniej części Tunezji - Regeb, Talę i Al-Kasrajn - i trwały w tym tygodniu. W tym ostatnim mieście w środę manifestowało ok. 3 tys. osób, żądających ustąpienia prezydenta.

  Niepokoje miały miejsce także w miastach na wybrzeżu, które jest popularnym celem turystycznym. Doszło do nich w mieście Susa na wschodzie kraju i w Bizercie na północy.

  Według władz w zamieszkach zginęły dotychczas 23 osoby, według źródeł związkowych od grudnia zginęło 50 osób.

  Społeczna rewolta wybuchła 17 grudnia po samospaleniu młodego Tunezyjczyka. 26-letni Mohamed Bouazizi podpalił się przed budynkiem rządowym w Sidi Bouzid na znak protestu przeciwko bezrobociu; policja skonfiskowała mu wózek z warzywami i owocami.

  Niepokoje w Tunezji nie mają precedensu od czasu, gdy 23 lata temu władzę objął obecny prezydent Ben Ali. (PAP)

 • #2
  Teraz się ocknełeś ?
  Ludzie od kilku dni rozmawiają o tym na forum

  Komentarz


  • #3
   Nie wydaje mi się by wczasowicze udawali się na wakacje do samego Tunisu...więc ta godzina policyjna dla turysty nie ma znaczenia.

   Komentarz


   • #4
    wole p.kilera

    Komentarz


    • #5
     no ale kiler czekał jak cos się pojawi w necie ...żeby wkleić na forum ...ten ćwok nie napisał jeszcze sam nic ...same wklejki
     Kiler cmoknij się ....

     Komentarz


     • #6
      miejscowość Gammarth jest parę km od Tunisu !!!! A tam ma oferty min Oassis. Osobiście wykupiłam na czerwiec, ale jeśli sie nie uspokoi to figa z wyjazdu. Nie mam zamiaru 2 tyg siedzieć w hotelu i przy basenie.

      Komentarz


      • #7
       Jak się wypowiedziała w "Gazecie prawnej" przedstawicielka Oasisa biuro w razie nie uspokojenia się sytuacji w Egipcie i Tunezji mają przygotowaną opcję rezerwową ( Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Grecja)

       Komentarz


       • #8
        To dobrze, cały kraj odetchnął po tej informacji oasisa.

        Komentarz


        • #9
         Te info o zamieszkach już jest nieaktualne. Godziny policyjnej nie ma, zamieszki ustały. Czuję, że od marca polecą pierwsze samoloty w turystami.

         Komentarz         Zobacz także

         Przerwany

         Porównaj oferty biur podróży na wakacje i wczasy Tunezja, wybierz ekskluzywny pakiet z wszystkim w cenie all inclusive. Atrakcyjne i tanie oferty wyjazdów last minute. Zanim wybierzesz się na wakacje przeczytaj opinie o apartamentach i hotelach.Zobacz oferty na lato 2014 firstminute do 35% taniej.
         Trwa
         X