Średnia temperatura22°Średnia temperatura w dzień
w wybranym terminie podróży

Spacer z Afrodytą
Cypr

Spacer z Afrodytą

Dodaj do schowka Itaka
śniadania i obiadokolacje samolotem

Nr WAK509387

4 189 zł -20% 3 339 zł 7 dni / os.
REZERWUJ

Rezerwacja jest w 100% darmowa
i nie zobowiązuje do zakupu wycieczki

Kod oferty

WAK509387

Region

Cypr / Cypr

Opis oferty:

Geroskipou • Pafos • Petra Tou Romiou • Limassol • Kurion • Omodos• Klasztor Kykkos• Góra Olimp • Lania • Chirokiti • Larnaka • Nissi Beach • Salamina • Famagusta • Varosia • Nikozja Wyjątkowa, słoneczna, gościnna - to tylko kilka słów określających Cypr. To tutaj, w okolicach Pafos, z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta, mityczna bogini miłości i piękna. Cypr to też przepyszne tradycyjne dania, cuda przyrody, bogata historia i kultura, co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W ciekawym programie są góry Troodos, wypoczynek na najpiękniejszej plaży wyspy, unikalne zabytki z listy UNESCO i Nikozja, jedyna na świecie stolica, podzielona między dwa kraje. Warto przedłużyć wakacje o wypoczynek na Cyprze, oczywiście w hotelu z oferty ITAKI. Trasa na Cyprze: ok. 900km.

1. dzień.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Pafos. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. W zależności od godziny przylotu: czas wolny. Kolacja, nocleg.

2. dzień. geroskipou - pafos - petra tou romiou (trasa: ok. 150km)

Śniadanie. Przejazd do GEROSKIPOU. Wizyta przy bizantyjskim kościele Agia Paraskevi z IX/X w., zbudowanym na ruinach starożytnej świątyni Afrodyty. Przejazd do PAFOS, wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie Parku Archeologicznego Kato Pafos ze słynnymi starożytnymi mozaikami rzymskimi III-V w. n.e, w których odkryciu brali udział polscy archeolodzy. Spacer po Pafos: forteca Saranda Kolones, kościół Agia Kyriaki, katakumby Agia Solomoni, "drzewo życzeń". Wizyta w porcie Kato Pafos, gdzie znajduje się Zamek (Fort Nea Pafos) z czasów Lusignanów z XII w. Czas wolny. W drodze powrotnej wizyta przy słynnej PETRA TOU ROMIOU - Skale Afrodyty. Według mitów, właśnie tutaj, z morskiej piany wyłoniła się grecka bogini Afrodyta. Czas wolny na plaży. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

3. dzień. limassol - kurion - omodos (trasa: ok. 100km)

Śniadanie. Przejazd do LIMASSOL, spacer po starym mieście: Stary Port, zamek z XVI w. Przejazd do antycznego miasta KURION, położonego na wzgórzu. Zwiedzanie terenu wykopalisk, uznawanych za jedne z najważniejszych na Cyprze. Na uwagę zasługuje okazały teatr grecko-rzymski na stromym krańcu wzgórza, wczesnochrześcijańska bazylika i mozaiki podłogowe. Przejazd do wioski OMODOS, zachwycającej urokliwymi zaułkami i tradycyjną zabudową. Wizyta w sklepie-muzeum produkcji wina. Czas wolny. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

4. dzień. klasztor kykkos - góra olimp - lania (trasa: ok. 100km)

Śniadanie. Przejazd do KYKKOS, najsłynniejszego i najbogatszego klasztoru na Cyprze, którego największym skarbem jest ikona Madonny, przypisywana św. Łukaszowi. Wjazd na taras widokowy pod szczytem GÓRY OLIMP (1952m n.p.m.). Przejazd do wioski LANIA, znanej z tradycyjnych kamiennych domów i wąskich, brukowanych uliczek. Degustacja cypryjskich trunków: wino Commandaria i wódka z winogron Ziwania. Czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

5. dzień. chirokiti - larnaka - nissi beach (trasa: ok. 200km)

Śniadanie. Przejazd do Larnaki. Po drodze przystanek w CHIROKITI, najstarszej osadzie Cypru z 5500 r. p.n.e., wpisanej na listę UNESCO. Poza wykopaliskami znajduje się tu kilka domów wybudowanych przez archeologów za pomocą antycznych narzędzi, na wzór tych z neolitycznej osady. Przyjazd do LARNAKI (łac. Kition), miasta wybitnego filozofa greckiego, Zenona. Spacer promenadą. Wizyta w Cerkwii Agios Lazaros z IX w., gdzie w podziemiach znajdują się grób i relikwie św. Łazarza wskrzeszonego przez Chrystusa. Czas wolny. Przejazd na sławną NISSI BEACH, w miejscowości Ayia Napa. Czas wolny na plaży. Piaszczysta plaża o długości ok. 600m przyciąga turystów wspaniałymi widokami i lazurową wodą, zaliczana jest do najpiękniejszych plaż Europy. Na miejscu można wypożyczyć (za opłatą) leżaki i parasol; są tu bary i restauracje. Wizyta przy skalnym "moście miłości". Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

6. dzień. salamina - famagusta - varosia (trasa: ok. 200km)

Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie ruin starożytnej SALAMINY, którą według legendy założył Teukros, bohater wojny trojańskiej: teatr, grób i kościół apostoła Barnaby. Przejazd do FAMAGUSTY we wschodniej części tureckiego Cypru. Famagusta, w 2007 r. została objęta patronatem UNESCO. Spacer po starym mieście otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi, jednymi z najlepiej zachowanych weneckich obwarowań. Wizyta w katedrze św. Mikołaja, obecnie meczecie Mustafy Lali Paszy, uznawanym za najpiękniejszą gotycką budowlę na wyspie. Czas wolny. Przejazd obok miasta-widma VAROSIA, opuszczonego przez greckich mieszkańców. W latach 60. XX w. był to światowej sławy kurort nazywany "Copacabaną Morza Śródziemnego". Obecnie wstęp mają tu jedynie żołnierze tureccy i patrole ONZ. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

7. dzień. nikozja (trasa: ok. 150km)

Śniadanie. Przejazd do stolicy Cypru - NIKOZJI, jedynej na świecie stolicy podzielonej na dwa kraje. Od 1974 r. "zielona linia" oddziela Republikę Cypryjską od nieuznawanej przez świat Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Spacer: malownicza starówka, Brama Famagusta, Pałac Arcybiskupi, Mury Weneckie. Zwiedzanie Muzeum Cypru - największego muzeum na wyspie ze zbiorami od wczesnego okresu kamiennego do epoki wczesnobizantyjskiej. Czas wolny na starym mieście. Wizyta na placu Faneromeni, który był kiedyś głównym placem miasta. W części tureckiej miasta: spacer uliczkami, w których "zatrzymał się czas", stary karawanseraj Büyük Han z XVI w. oraz gotycka katedra Hagia Sophia, obecnie meczet, który jest najstarszą budowlą gotycką na Cyprze. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

8. dzień.

Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny (zależy od godziny wylotu), transfer na lotnisko i wylot do Polski. Dla osób, które przedłużają pobyt o tygodniowy wypoczynek: śniadanie, wykwaterowanie, transfer do wybranego hotelu.

świadczenia:

7 noclegów w hotelu; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji • przelot • przejazd autokarem • opieka pilota • ubezpieczenie KL i NW

Uwagi:

Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu i lokalni przewodnicy: ok. 110 EUR. Przekroczenie granicy z tzw. Turecką Republiką Północnego Cypru może odbyć się na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego ze zdjęciem. Należy okazać ten sam dokument, którym posłużono się po przylocie na lotnisko Republiki Cypryjskiej. Podczas zwiedzania obiektów sakralnych wymagany odpowiedni strój (zakryte ramiona i kolana).

Warunki uczestnictwa

Pogoda na Cyprze
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatura
w dzień °C
16°
17°
18°
22°
26°
30°
35°
35°
30°
27°
22°
18°
Temperatura
wody °C
16° 17° 17° 17° 20° 23° 25° 26° 25° 24° 19° 17°
Temperatura
w nocy °C
11° 16° 20° 22° 22° 20° 16° 12°
Śr. liczba godzin
słonecznych
5 6 7 9 11 12 13 12 11 9 7 6

Paszporty

Na Cypr Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jeśli w czasie lotu na Cypr planowane jest międzylądowanie w Turcji, może być konieczne okazanie paszportu na lotnisku.

Wizy

Na Cyprze dla Polaków wizy nie są wymagane.

Szczepienia, służba zdrowia

Szczepienia nie są wymagane.