Aktualizujemy cenę
ZAREZERWUJ
Trwa weryfikacja ceny
Wakacje.plWczasyUkrainaOdessa i Mołdawia z Naddniestrzem i Gagauzją

Odessa i Mołdawia z Naddniestrzem i Gagauzją

Lato 2021
Kod oferty: WAK632579
Z Wakacje.pl podróżuj bezpiecznie!
W sekcji „Przed podróżą” przeczytaj ważne informacje o bezpieczeństwie podróżowania i wymaganiach związanych z koronawirusem.
Jeżeli to możliwe zarezerwuj wycieczkę online.
 Zobacz szczegóły 

Dostępne pokoje

Pokój dwuosobowy

2 dorosłych
Aktualizujemy cenę

Dodatkowe opcje

Ubezpieczenie podróży wraz z kosztami rezygnacji i leczeniem COVID-19 AXA ASSISTANCE

185
za wycieczkę
promesa

Promesa Pewne Wakacje - TYLKO TERAZ ZA DARMO

promesa
0
za wycieczkę
Trwa weryfikacja ceny

Najchętniej wybierana opcja. Szybko, bezpiecznie, gdziekolwiek jesteś!

Informacje o podróży

Wylot

07.05.2021 Piątek
KTWKatowice
07.05.2021 Piątek
ODSOdessa

Powrót

14.05.2021 Piątek
ODSOdessa
14.05.2021 Piątek
KTWKatowice

Szczegóły oferty

Kod oferty: WAK632579Organizator: Prestige Tours

/

Ukraina/Odessa

Tytuł wycieczki

ODESSA I MOŁDAWIA Z NADDNIESTRZEM I GAGAUZJĄ 8 DNI

Główne atrakcje

• Odessa - czarnomorski kurort i natchnienie artystów

• Kiszyniów - zapomniana stolica europejska

• Najlepsze wina mołdawskie z różnych regionów

• Orheiul Vechi - mołdawski kandydat na listę UNESCO

• Winnice Cricova i Milestii Mici - największe piwnice winne na świecie

• Gagauzja - unikatowy region autonomiczny i jego stolica Komrat

• Curchi i Capriana - wyjątkowe mołdawskie klasztory

• Tyraspol - podróż w czasie w stolicy Naddniestrza

O wycieczce

Zapraszamy Was do historycznej, pięknej i modnej Odessy oraz do jednego z najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie - Mołdawii, wraz z owianym tajemniczością Naddniestrzem, a także autonomiczną Gagauzją.

Odessa od lat kusi architekturą, atmosferą i morskim klimatem. To prawdziwa perła Morza Czarnego i trzecie pod względem wielkości miasto na Ukrainie. Od samego początku, z racji miasta portowego, było to miasto wielokulturowe, w którym przenikały się wpływy wielu narodów, kultur i religii, co jest mocno widoczne w architekturze miasta. Znajdziemy tu i polskie ślady. Zesłany za działalność patriotyczną do Rosji Adam Mickiewicz przebywał w tym mieście, a efektem tej przymusowej emigracji były Sonety Krymskie" i Sonety Odeskie".

Naddniestrzańska Republika Mołdawska jest uznawana za państwo jedynie przez dwa inne prorosyjskie państewka - Abchazję i Osetię Południową. Granicę samozwańczej republiki wyznacza linia Dniestru, największa rzeka Mołdawii. Naddniestrze ma swój własny parlament, prezydenta, premiera, wojsko, flagę oraz własną walutę. Stolica - Tyraspol - często nazywana jest miastem widmo". To prawdziwa podróż w czasie, którego znakiem jest pomnik Lenina, a także ulice z komunistycznymi nazwami. To poradziecki obraz, który miesza się z nowoczesnością. Zaczarują nas szerokie i puste ulice, wszechogarniający spokój i specyficzny klimat dawnej epoki.

Autonomia Gagauzji powstała w 1994 roku. Ten wyjątkowy region, mimo iż cechuje go odmienność, to nadal integralna część Republiki Mołdawii. Owszem, Gagauzi posiadają swoją flagę, godło, hymn a nawet lokalny parlament i gubernatora, ale przekraczając granicę nadal pozostajemy na terenie Mołdawii, gdzie walutą obowiązującą jest lej mołdawski. Językiem urzędowym pozostaje nadal gagauski, mołdawski a także rosyjski. Nie sposób przeoczyć tu rosyjskiego wpływu i porosyjskości mieszkańców. Jednak mimo wszystko to region odmienny, który ma inną tradycję, kulturę, a nawet kuchnię.

Stolica Mołdawii - Kiszyniów - podobnie jak Rzym, leży na siedmiu wzgórzach. Jednak ciężko znaleźć więcej podobieństw między obiema stolicami. To w miarę nowe miasto zostało poważnie zniszczone w trakcie trzęsienia ziemi z 1940 roku, a następnie najciekawsze budynki architektoniczne zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej. W latach pięćdziesiątych Kiszyniów został odbudowany w socjalistycznym stylu. Dlatego to co dziś zobaczymy w mieście, to głównie budowle z tamtej epoki. Cieszy jednak bardzo zielone i przyjemne centrum, gdyż miasto jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Naturalnie najciekawsze miejsca leżą poza stolicą i właśnie do nich się skierujemy, o czym przeczytacie w poniższym programie wycieczki.

Proponowana podróż należy do najmniej odległych podróży Prestige Tours, ale jak się przekonacie nie można powiedzieć, że nie jest to podróż egzotyczna. Zapraszamy!

Program wycieczki

Dzień 1

Wylot

Zbiórka na lotnisku. Bezpośredni przelot do Odessy z wybranego miasta (Katowice, Wrocław, Gdańsk). Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i pierwsze zapoznanie z miastem. Nocleg w Odessie.

DZIEŃ 2

Odessa- Kiszyniów

Ten dzień przeznaczymy na zwiedzanie centrum Odessy. Odessa to wyjątkowe miasto, z fascynującą atmosferą i zabytkami historycznej architektury. Zobaczymy słynne Schody Potiomkinowskie, zachwycający budynek Teatru Opery i Baletu, kolumnadę przy Pałacu Woroncowa, pozostałości po starożytnych greckich zabudowaniach, a także charakterystyczny i wzruszający pomnik Żony Marynarza z dzieckiem machającym ojcu na pożegnanie. Jeszcze tego samego popołudnia udamy się na odeski dworzec, by wyruszyć pociągiem do stolicy Mołdawii - Kiszyniowa. Podróż zajmie nam niespełna cztery godziny. Wieczorem czeka nas jeszcze późne zakwaterowanie i nocleg w Kiszyniowie.

DZIEŃ 3

KISZYNIÓW, KLASZTOR CAPRIANA I WINNICE MILESTII MICI

Pierwszy, ciekawy dzień w Mołdawii. Klasztor Capriana leży za Kiszyniowem i ma ogromną wartość dla historii Mołdawii. Jest jednym z piękniejszych i cenniejszych zabytków sakralnych w tym kraju. Klasztor, pochodzący z XV wieku, jest do dziś uważany za kolebkę języka, architektury i muzyki mołdawskiej. Następnie odwiedzimy wyjątkowe miejsce jakim jest Milestii Mici, gdzie znajduje się największa kolekcja wina na świecie (wpisana do Księgi rekordów Guinnessa). Wykute w skale korytarze mają aż 200km długości i aż trudno to sobie wyobrazić! Wracamy do stolicy i zaczynamy chłonąć piękne inaczej" miasto. W terminie październikowym, gdy ogłasza się święto wina, główny plac Kiszyniowa zamieni się w centrum mołdawskiego winiarstwa. Wtedy będziemy mieli okazję uczestniczyć w drugim dniu święta i spróbować wyśmienitych trunków od różnych producentów. Nocleg w Kiszyniowie.

Dzień 4

ORHEIUL VECHI, KLASZTOR W CURCHI I WINNICE CRICOVA

Tego dnia jedziemy nieco dalej za miasto. Odwiedzimy zbudowany na malowniczych wzgórzach porośniętych lasami klasztor w Curchi. Ten zabytek mołdawskiej architektury zachwyci nas harmonią i spokojem. Następnie zobaczymy wyjątkowy kompleks archeologiczno - krajobrazowy Orheiul Vechi - położony na terenie, gdzie kilkadziesiąt milionów lat temu znajdowało się Morze Sarmackie. Skalny klasztor nazywany jest skansenem Mołdawii. Już w IX wieku zaczęto budować tu podziemne monastery. Lunch w mołdawskiej wiosce Butuceni. W końcu udajemy się do największej atrakcji kraju, czyli ogromnych piwnic winnych Cricova. Ich tunele i sale ciągną się na ponad 120 kilometrów. To prawdziwe podziemne miasto, z sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi oraz ulicami, które otrzymały swoje nazwy od szczepów winogron wykorzystywanych do produkcji wina. Temperatura panująca w korytarzach sięga 12 - 14 stopni. Dzięki tak dobrym warunkom przechowywane są tu również prywatne kolekcje win. Swoje wina mają tu Angela Merkel, Władimir Putin czy Donald Tusk. Może będziemy mieć szczęście zasmakować wina w Sali Morskiej, będącej hołdem dla Morza Sarmackiego. Powrót do Kiszyniowa na nocleg.

Dzień 5

Naddniestrze

Wycieczka do pobliskiego Naddniestrza. Wjeżdżamy do państwa uznawanego jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Zwiedzamy stolicę kraju Tyraspol oraz Twierdzę w Benderach, czyli najważniejszy zabytek Naddniestrza. Cofamy się do czasów Związku Radzieckiego podziwiając pomnik Lenina i mało gustowne budynki. Ludzie również wydają się być z innej epoki. Najbardziej zapada w pamięć główna ulica miasta, przy której znajdują się najważniejsze instytucje państwowe. Zobaczymy ambasady dwóch państw uznających Naddniestrze, kinoteatr czy czołg T-34. Zajrzymy też do mieszczącego się w pobliżu sklepu/wytwórni koniaku Kvint, z którego słynie Tyraspol. Ciężko nam będzie odwrócić wzrok od nagminnego znaku koncernu Sheriff. Znajdziemy go praktycznie wszędzie. Warto wspomnieć, iż drużyna piłkarska Sheriff Tiraspol zdążyła już zasłynąć w Lidze Europy swoimi wygranymi, między innymi z.. Legią Warszawa. Lunch w ciągu dnia. Powrót do Kiszyniowa na nocleg.

Dzień 6

Gagauzja

Po śniadaniu udajemy się do ciekawego i wyjątkowego autonomicznego regionu Gagauzja. Autonomia została powołana w 1994 roku, nie jest zwartym obszarem, a obejmuje cztery enklawy. Zobaczymy przede wszystkim główną z nich rozciągającą się między stolicą regionu - miastem Komrat a Ceadir-Lungą. Region jest głównie rolniczy i uznawany za najbiedniejszy w całej Mołdawii. Specjalizuje się również w produkcji wyśmienitego wina, które będziemy mieli okazję spróbować. W stolicy zobaczymy Uniwersytet Gagauski, poznamy charakter regionu, zobaczymy skansen dawnej Gagauzji. Lunch w regionie i powrót na nocleg w Kiszyniowie.

DZIEŃ 7

Kiszyniów - Odessa

Wczesnym rankiem wyruszamy w drogę powrotną do Odessy. Po przyjeździe dalsze zwiedzanie miasta. Zobaczymy dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz, odwiedzimy piękny Pasaż Odeski z wyjątkowym wnętrzem, zajrzymy do Ogrodu Miejskiego z ciekawymi rzeźbami oraz przespacerujemy się ulicą Puszkina, podziwiając wspaniałą architekturę miasta. Wieczorem spektakl w operze lub ewentualnie inna atrakcja w zależności od repertuaru. Zdecydowanie należy nam się odrobina kultury! Nocleg w Odessie.

DZIEŃ 8

Odessa I Wylot

Rano czas na dalsze poznawanie miasta. Potargujemy się na słynnym targu spożywczym Privoz, na którym można kupić niemal wszystko. Chwila czasu wolnego. Przejazd na lotnisko w Odessie i bezpośredni lot do Polski.

Zniżki

4% ceny- dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Biura (definicja Przyjaciela Biura jest zawarta w Uwagach o Podróżowaniu). Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza pakietem dewizowym). Single bez dopłaty - w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 3miesiące przed wycieczką.

Ceny promocyjne stosowane są tylko w przypadku wczesnych rezerwacji.

Liczba miejsc w promocyjnej cenie ograniczona.

I rata - 10% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu

II rata - dopłata do 40% ceny - 95 dni przed datą wyjazdu

III rata - dopłata do 100% ceny - 45 dni przed datą wyjazdu

Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.

świadczenia

Bilety lotnicze (bezpośrednie loty do Odessy linią Wizzair z/do: Katowic, Wrocławia, Gdańska), bagaż rejestrowany 20 kg, noclegi w pokojach 2-os. w hotelach 4 (wg oceny biura), śniadania w hotelach, 3 dodatkowe posiłki, degustacja wina w Cricovii, degustacja wina w Komrat, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, bilet na spektakl w Odessie, wycieczki wg programu, transport i transfery autokarami, pociągiem lub mikrobusami, ubezpieczenie KL, NNW, bagaż, lokalni przewodnicy w wybranych miejscach, opieka polskiego pilota na miejscu, opłata TFG (Turystyczny Fundusz Turystyczny).

Cena nie obejmuje

Obowiązkowa opłata 150 USD płatna w krajach docelowych zawierająca część świadczeń, degustacje win nie ujęte w świadczeniach, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, ubezpieczenie od chorób przewlekłych, napoje do posiłków i pozostałe posiłki nie ujęte w programie, zwyczajowe napiwki (ok. 20 USD), dopłata do pok. 1-osobowego 300 USD/os, ewentualne koszty zwiedzania nie ujętego w programie.

Uwagi

Święto Wina tylko podczas październikowego wyjazdu. Orientacyjna liczba Uczestników - od 10 do 24 osób. Uwagi praktyczne każdy uczestnik otrzymuje ok. 3 tygodnie przed wyjazdem. Należy posiadać paszport ważny 6miesięcy od daty powrotu z wolnymi stronami na pieczątki. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za decyzje administracyjne mogące wpłynąć na program wyprawy (np. odmowa zezwoleń do niektórych miejsc zawartych w programie). W przypadku braku spektaklu w Odessie będzie organizowany program zastępczy. Single bez dopłaty - w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 3miesiące przed wycieczką.

Warunki uczestnictwa
Wyświetl szczegóły

Pogoda

Temperatura w dzień
21°C
Temperatura w nocy
9°C
Liczba godzin słonecznych
9

Przed podróżą

Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że loty do Ukrainy zostały wznowione.
Pasażerowie muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przylotem, ubezpieczenie podróżne pokrywające koszty leczenia COVID-19.
Osoby nie posiadające testu odbędą 14-dniową kwarantannę.
Zalecamy śledzenie aktualnych oficjalnych informacji.
Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu jest ważny paszport.
Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Na przełomie 2013/2014 roku władze ukraińskie wprowadziły przepis, w myśl którego obckorajowców wjeżdżających na Ukrainę obowiązuje wymóg posiadania odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Na pierwsze pięć dni pobytu (bez względu na krótszy planowany pobyt) wymagana jest kwota ponad 400 Euro. Ukrańskie władze graniczne uprawnione są do dokonywania weryfikacji posiadanych kwot.

Wjazd na terytorium Autonomicznej Republiki Krym oraz do miasta Sewastopola dla cudzoziemców oraz osób bez obywatelstwa jest dopuszczalne wyłącznie przez określone w akcie prawnym punkty kontrolne "Tryb wjazdu na tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy oraz wyjazdu z nich" z dnia 4 czerwca 2015 roku oraz na podstawie dokumentu paszportowego i specjalnego zezwolenia wydanego przez terytorialny organ Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy lub pododdział terytorialny PSM w nowotroickim lub heniczeskim rejonie obwodu chersońskiego. Za naruszenie procedury wjazdu na czasowo okupowane terytorium przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna. Odnośnie cudzoziemców funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej mają prawo odmówić wjazdu i wydać zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy na okres 3 lat na podstawie art. 13 i 14 Ustawy Ukrainy "O statusie prawnym cudzoziemców i bezpaństwowców".
Informacja o trybie uzyskania zezwoleń oraz wykaz kategorii cudzoziemców mających prawo na otrzymanie takiego zezwolenia opublikowana jest na oficjalnej stronie internetowej PSMU. Informacja o punktach kontroli na czasowo okupowane terytorium Ukrainy dla ruchu drogowego opublikowana jest na oficjalnej stronie internetowej PSMU. Informacje w języku polskim znajdują się nas stronie WK Ambasady RP w Kijowie.
Zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce. Stan sanitarny kraju nie jest najlepszy, turystom zaleca się zabranie ze sobą leków na żołądek.