Wakacje.plWczasyFinlandiaSzwecja - Finlandia - Norwegia z Nordkappem i Lofotami

Szwecja - Finlandia - Norwegia z Nordkappem i Lofotami

Wycieczka objazdowa
Kod oferty: WAK564841
Lato 2022
Kod oferty: WAK564841

Opis oferty

Organizator: Prestige ToursKod oferty: WAK564841

BD

Finlandia/Helsinki

Tytuł wycieczki

SZWECJA FINLANDIA NORWEGIA Z NORDKAPPEM I LOFOTAMI 14 DNI

Główne atrakcje

• Lofoty - bajkowe wyspy

• Nordkapp - północne krańce Europy

• Fiordy dalekiej północy Norwegii

• Białe noce i dzień polarny

• Skandynawskie stolice - Sztokholm, Helsinki, Oslo

• Laponia i Pojezierze Fińskie

• Trondheim - brama Północy z piękną katedrą

• Narwik - polskie ślady z II wojny światowej

• Miejsca zimowych igrzysk olimpijskich

O wycieczce

Proponując wycieczkę do Skandynawii, wracamy do naszych pierwszych kierunków do których czujemy wielki sentyment. Proponując przelot, unikamy długiej i nużącej jazdy z Polski. Jasnym punktem tej eskapady jest Norwegia - kwintesencja piękna, wspaniałej przyrody, porządku i szlachetnych uczciwych ludzi zamieszkujących ten kraj. Celem naszej wycieczki jest przylądek Nordkapp - najdalej na północ wysunięty punkt Europy do którego można dotrzeć asfaltową drogą. Po drodze zwiedzimy również Lofoty, ten archipelag jest tak niewiarygodnie piękny, że człowiek bezradnie patrzy i oczom nie wierzy. Zobaczymy lodowiec, fiordy, wodospady, lasy, góry, miasteczka. Z dużych metropolii każdego zachwyci Sztokholm - to prawdziwy Paryż Północy". Zasmakujemy zdrowej kuchni skandynawskiej i być może staniemy się jej fanami. Będą nam towarzyszyć białe noce i dni, w których słońce nigdy nie zachodzi.

Program wycieczki

Dzień 1

Wylot Z Warszawy

Zbiórka na lotnisku w Warszawie (lotnisko Chopina lub Modlin) dwie godziny przed odlotem. Przelot na jedno z lotnisk znajdujących się pod Sztokholmem. Przejazd do Sztokholmu. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu w Sztokholmie.

Dzień 2

Sztokholm

Dzień poświęcimy zwiedzaniu miasta. Zaczniemy od wizyty w niesamowitym muzeum Vasa, ufundowanym na pamiątkę budowy potężnego okrętu, mającego za zadanie... walczyć z Polską. Jego spektakularna" inauguracja w 1628 roku zakończyła się wielkim fiaskiem, statek przechylił się i utonął, a Polacy przez wieki podejrzewani byli o maczanie palców w tym incydencie. Zwiedzanie Gamla Stan - Starego Miasta. Dominują tu siedziby władz i budynki pełniące funkcje reprezentacyjne. Oglądamy wiele wspaniałych gmachów, przechadzamy się ulicami miasta, znajdziemy się też koło słynnego ratusza, gdzie organizowane są przyjęcia na cześć laureatów nagrody Nobla. Przejazd do portu i nocna przeprawa promowa do Turku. Noclegi w kabinach na promie.

Dzień 3

Helsinki

Zacumowanie w porcie Turku. Przy porcie można zauważyć symbol miasta, zamek, którym po poślubieniu fińskiego księcia, zawładnęła Katarzyna Jagiellonka. W przeprowadzce towarzyszyła jej 43-osobowa świta z trzema karłami - symbolem przepychu na ówczesnych, opływających w bogactwo, europejskich dworach. Przejazd do Helsinek. Stolica Finlandii znana jako Córka Bałtyku", należy do najbardziej kameralnych miast Skandynawii. Tonie w zieleni - parki nie są tu odosobnionym celem wizyt, a przeważająca częścią urbanizacji. Zwiedzanie rozpoczniemy od niesamowitego kościoła wykutego w skale - Temppeliaukion Church. Z zewnątrz budowla przypomina pojazd kosmiczny, który wylądował w środku miasta. Zobaczymy z zewnątrz Sobór Zaśnięcia Matki Bożej zlokalizowany w historycznej części Helsinek Kamppi. Odwiedzimy serce Helsinek - Plac Senacki i górującą nad nim katedrę. Przejdziemy parkiem Esplanadi, gdzie będziemy mieli okazję obserwować zrelaksowanych Finów, urządzających pikniki na świeżym powietrzu. Zobaczymy statuę Johana Ludwiga Runeberga, fińskiego poety narodowego, kompozytora hymnu Finlandii Mamme" (Nasza Ziemia"). Instalacja została wykonana przez jego syna Waltera Runeberga, znamienitego fińskiego rzeźbiarza. Nocleg w hotelu w Helsinkach.

Dzień 4

Lahti I Oulu

Opuszczamy zurbanizowane tereny Finlandii i udajemy się na północ. Przejazd do stolicy fińskich sportów zimowych - Lahti, gdzie co roku odbywają się zawody w narciarstwie klasycznym. Zwykle te skocznie i trasy są szczęśliwe dla naszych sportowców. Każdy z nas pamięta pierwsze medale Adama Małysza i słynne pojedynki z Mattim Hautamaekim. Odwiedzimy kompleks skoczni oraz muzeum narciarstwa. Dalszy przejazd przez wielką krainę fińskich jezior. Przystanki na trasie w urokliwych miejscach. Długi przejazd do białego miasta" Oulu, które jest położone tuż nad Zatoką Botnicką. Podczas krótkiego spaceru zobaczymy Tuomiokirkko - XVIII-wieczna katedra, ratusz. Nocleg w hotelu w okolicach Oulu.

Dzień 5

Laponia

Opuszczamy Oulu i udajemy się do tzw. wioski św. Mikołaja, położonej koło Rovaniemi. W miarę możliwości (wbrew pozorom jest to osoba bardzo zajęta) spotkanie z samym św. Mikołajem i uściśnięcie z nim ręki oraz pamiątkowe zdjęcie - Mikołaj bierze za to dodatkową opłatę. Tutejszy urząd pocztowy wysyła listy do dzieci z całego świata. Atrakcją jest też biała linia, która wyznacza granicę koła podbiegunowego. Dalszy przejazd przez fińską Laponię. To kraina Lapończyków, którzy do dzisiaj zajmują się hodowlą reniferów. Nocleg po drodze.

Dzień 6

Nordkapp

Udajemy się tzw. Drogą Reniferów do granicy fińsko-norweskiej. Przekroczenie granicy i dalsza podróży przez daleką północ w kierunku słynnego przylądka Nordkapp. Podróż przez Lakslev - miejscowość położoną na południowym krańcu pięknego Porsangerfjordu. Przyjazd na Przylądek Północny (Nordkapp), zwanym krańcem Europy. To najdalszy punkt na północy, gdzie prowadzi droga. Z przylądka widzimy Morze Arktyczne i czujemy na sobie powiew arktycznego powietrza. Lato jest tu bardzo krótkie i tylko wtedy pojawiają się tutaj kwiaty. Przejście pod rzeźby wykonane przez dzieci z siedmiu kontynentów, obrazujące radość, przyjaźń i współpracę". Spacer po Nordkapphallen - wizyta w lokalnych sklepach, gdzie możemy nabyć upominki z dalekiej północy. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat pobytu na przylądku. Dalsza podróży przez dzikie tereny wyspy Mageroya. Mijamy najdalej wysunięte na północ miasteczko Honningsvag, w którym odwiedzimy bar lodowy. Przejazd z miejscowości Olderfjord w kierunku Alty przez dzikie i praktycznie niezamieszkałe tereny Finnmarku. Nocleg po drodze.

Dzień 7

Alta I Narwik

Przejazd do Alty i zwiedzanie. To mała wioska rybackiej słynąca z prehistorycznych rysunków naskalnych. Rytów doliczono się ponad cztery tysiące zgrupowanych w czterech różnych miejscach. Zwiedzanie tego niezwykłego muzeum pod gołym niebem. Przejazd przez widokową i malowniczą północ Norwegii. Mijamy Alpy Lygeńskie. Ośnieżone, majestatyczne szczyty gór i lodowce, niezliczone wyspy i szkiery, łagodne pejzaże na poziomie morza, wcinające się fiordy zalesione doliny pokazują piękno tego dzikiego terenu. Widoki, szczególnie podczas ładnej pogody, są nieziemskie. Przyjazd do Narwiku, założonego przez Wikingów, którzy pozostawili po sobie pamiątki w postaci napisów runicznych. Miasto to zasłynęło przede wszystkim z krwawych z walk w czasie II Wojny Światowej, w których brali udział polscy żołnierze. W miasteczku znajduje się dużo obiektów świadczących o wojennych wydarzeniach, takich jak pomniki żołnierzy czy największe w kraju cmentarzysko okrętów. Tu też zatonął wraz z marynarzami i leży do dzisiaj ORP Grom". Odwiedzimy cmentarz wojskowym z mogiłami polskich żołnierzy oraz Muzeum Wojny. Nocleg w hotelu w Narwiku.

Dzień 8

Lofoty

Wcześnie rano wyjazd i przejazd mostami na archipelag Lofotów. To kwintesencja piękna i nigdzie na świecie nie znajdziemy takich krajobrazów. Zwiedzamy wyspy Vestvgy oraz Moskenesy. Mijając położone na wybrzeżu malownicze wioski rybackie z suszącymi się dorszami, dotrzemy do wioski rybackiej Henningsvaer położonej na kilku wyspach z uroczą charakterystyczną architekturą. Dla chętnych obiad w stylu street food" w lokalnej restauracji-barze specjalizującej się w wędzonych rybach. Dalszy przejazd przez Lofoty do miejscowości Reine. Ostatnią miejscowością na Lofotach jest wioska , która jest też ostatnią literą norweskiego alfabetu. Za przylądkiem sroży się Moskenestraumen - jeden z najniebezpieczniejszych wirów wodnych, o którym pisał sam Juliusz Verne. Wieczorem czeka nas rejs do Bodo, to morska przygoda i kolejna dawka pięknych krajobrazów. Późno w nocy czeka nas przypłynięcie do Bodo i przejazd do hotelu na nocleg.

Dzień 9

Park Narodowy Saltfiellet-svartisen

Opuszczamy hotel i udajemy się na południe. Przekraczamy koło polarne, gdzie zatrzymujemy się podziwiając wspaniały krajobraz tundy górskiej. Dalej podróż w kierunku Parku Narodowego Saltfiellet-Svartisen, ze słynnym lodowcem Svartisen. Jest to drugi co do wielkości lodowiec w Norwegii zajmujący powierzchnię ponad 370m2 i grubości ok 100metrów, ale też jeden z najniżej położonych. By dostać się pod lodowiec popłyniemy w krótki, lecz jakże widokowy rejs. Następnie czeka nas łatwy trekking do krawędzi lodowca. Spacer po okolicy i podziwianie lodowych form czoła lodowca. Przejazd w kierunku miasta Mo i Rana na nocleg.

Dzień 10

Trondheim

Przejazd w kierunku Trondheim. Droga biegnie wzdłuż potężnych dolin rzecznych. Tutejsza rzeka Namsen słynie z ogromnej ilości łososi. Przejazd do słynnej miejscowości Stiklestad, gdzie rozegrała się najważniejsza bitwa w norweskiej historii, w której poległ król Olaf II. Jest to miejsce narodzin norweskiej jedności narodowej. W miejscu śmierci króla Olafa, znajduje się ascetyczny kościół. Dojazd na przedmieścia Trondheim. Przejazd przez miejscowość Hell, czyli piekło" i możliwość zakupu kolekcjonerskiego biletu kolejowego. Przyjazd do Trondheim powszechnie uważane za bramę północy. Jest to była stolica Norwegii (dawniej Nidaros) oraz miejsce spoczynku króla Olafa II, który został świętym. Trondheim mimo, że utraciło swoją rolę poli

Zniżki

4% ceny - dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Biura (definicja Przyjaciela Biura jest zawarta w Uwagach o Podróżowaniu). Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza pakietem dewizowym). Single bez dopłaty - w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 3miesiące przed wycieczką.

Ceny promocyjne stosowane są tylko w przypadku wczesnych rezerwacji.

Liczba miejsc w promocyjnej cenie ograniczona.

I rata - 10% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu

II rata - dopłata do 40% ceny - 95 dni przed datą wyjazdu

III rata - dopłata do 100% ceny - 45 dni przed datą wyjazdu

Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.

świadczenia

Przeloty na całej trasie Warszawa-Sztokholm, Oslo-Warszawa; minimum 20kg bagażu nadawanego/os., przeprawy promowe Sztokholm-Turku (nocleg w kabinach), prom z Lofotów do Bodo, wszelkie inne koszty transportu i koszty wycieczek wymienionych w programie, śniadania w hotelach, noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach, pensjonatach lub ośrodkach turystycznych, opłaty za wstępy do obiektów wymienionych w programie, ubezpieczenie KL, NNW, bagaż; opieka polskiego pilota.

Cena nie obejmuje

Obowiązkowa dopłata na miejscu w wysokości 250 USD (ostatnia rata wyjazdu płatna na miejscu) obejmująca część świadczeń, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, ubezpieczenie od chorób przewlekłych, napoje do posiłków, ewentualne indywidualne opłat wylotowe, zwyczajowe napiwki, dopłata do pokoju 1-osobowego, kosztów wykonania ewentualnych wymaganych testów na COVID-19.

Uwagi

Orientacyjna liczba Uczestników - od 16 do 32. Każdy uczestnik otrzymuje przed wyjazdem informator przedwyjazdowy ułatwiający przygotowanie się do wycieczki. Do krajów skandynawskich można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Biuro zastrzega sobie prawo przesunięcia o maksimum 1 dzień terminu wycieczki lub jej wydłużenia o nocleg tranzytowy bez dodatkowych kosztów zgodnie z aktualnymi rozkładami lotów.

Warunki uczestnictwa
Wyświetl szczegóły

Wylot

Niedziela, 05.06.2022
WAWWarszawa - Chopin
ARNSztokholm

Powrót

Sobota, 18.06.2022
OSLSztokholm
WAWWarszawa - Chopin
Trwa weryfikacja ceny

Kup od razu! Najlepsze pokoje szybko się wyprzedają.

lub

Pogoda

19°C
9°C
10

Przed podróżą

Zgodnie z oficjalnie przekazywanymi komunikatami odnośnie koronawirusa informujemy, że od 21 czerwca 2021 roku zostały zniesione ograniczenia wjazdowe w bezpośrednich podróżach lotniczych między Polską a Finlandią.

UWAGA:

W związku z nowelizacją z dnia 22 lutego 2021 r. do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń na czas pandemii, osoby posiadające zaświadczenie o otrzymaniu dwóch dawek szczepienia przeciwko COVID-19, szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.

Z tego obowiązku od 11 czerwca 2021 r. zwolnione są również dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w odniesieniu do tych dorosłych, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu, lub pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19.

Ponadto z obowiązku kwarantanny, po powrocie do kraju zwolnione są również osoby, które odbyły już izolację domową lub były hospitalizowane w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, nie dawniej niż 6 miesięcy przed datą przekroczenia polskiej granicy.
Dokumentem podróży uprawniającym obywateli Polski do wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Finlandii jest paszport bądź dowód osobisty, przy czym zaleca się posiadanie paszportu.
Udając się do lekarza, należy okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie, tj. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawaną przez NFZ. EKUZ uprawnia do korzystania tylko z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie.