Bruksela Temperatura 4°C styczeń / Średnia temperatura

Bruksela
Belgia Belgia / Bruksela

Bruksela jest polityczną i administracyjną stolicą Królestwa Belgii, kraju który liczy 10 milionów mieszkańców.W skład regionu stołecznego - Brukseli wchodzi 19 okręgów miejskich, które zajmują obszar o powierzchni 16.000 hektarów. Miasto jest oficjalnie dwujęzyczne- język waloński i flamandzki. Około 20% mieszkańców Brukseli stanowią cudzoziemcy. Dzięki swojemu centralnemu położeniu Bruksela jest wygodnym przystankiem na trasie z Francji do Holandii oraz z portów nad Kanałem La Manche w głąb Europy. Tunel, który łączy brzegi kanału zapewnia jej bezpośrednie połączenie kolejowe z Londynem. Międzynarodowy port lotniczy - Zaventem leży 13 km na północny wschód od centrum Brukseli.

Bruksela jest niewątpliwie ekonomiczną i polityczną stolica Belgii, kojarzoną przez wszystkich głównie z NATO i Unią Europejską. To piękne miasto posiada bogatą przeszłość i ciekawe życie kulturalne. Bruksela zaskakuje turystów nowoczesnymi szklanymi i stalowymi budowlami, wykorzystywanymi na potrzeby pracujących tu dyplomatów oraz perfekcyjnie zachowanymi kamieniczkami, krętymi uliczkami, placami i fontannami starego miasta.

Muzea Brukseli należą do jednych z najlepszych w Europie, architektura jest zachwycająca, restauracje są doskonałe, a kuchnia wykwintna. Dumą Brukselczyków jest świetnie zachowane XVII-wieczne centrum miasta, w którym znajdują się prawie wszystkie główne atrakcje. Można je zwiedzić w ciągu kilku dni. Granice centrum miasta wyznacza "pierścień" bulwarów zwany "petit ring". Bruksela, miasto sztuki i historii, jest także znane ze swego bogactwa kulturalnego. Mieszkają tutaj dwie największe wspólnoty językowe Belgii, nie mówiąc już o obecności licznych gości zagranicznych. Ma to niewątpliwy wpływ na dorobek artystyczny i styl miasta. Wiele muzeów posiadających międzynarodową rangę, prezentuje dzieła sztuki pochodzące ze wszystkich kontynentów świata, nie zapominając oczywiście o dokonaniach krajowych. Kolekcje wzbogacane są dziełami Rubensa, Magritte, Permeke i Ensora.

[foto2]Centralna część miasta składa się z tzw. Brukseli Dolnej i Górnej różniących się zarówno pod względem funkcjonalnym jak i architektonicznym. Bruksela powinna sie kojarzyć turystom z Grande Place, o którym Wiktor Hugo powiedział, że jest najpiękniejszym placem świata. Do atrakcji miasta należą również Muzeum d'Art Ancien ze wspaniałą kolekcją dzieł malarzy flamandzkich oraz liczne pałace królewskie, kościoły, teatry. Nad miastem góruje gmach Pałacu Sprawiedliwości z kopułą mierzącą 118 metrów.

W dzielnicy handlowej, tzw. Dolnej Brukseli zlokalizowane są banki krajowe i międzynarodowe, ponad to towarzystwa ubezpieczeniowe, giełda papierów wartościowych, wiele międzynarodowych korporacji gospodarczych oraz targi międzynarodowe. W północnej części Brukseli rozciąga się park Laeken z rezydencją królewską i terenami światowej wystawy Expo 58. Będąc w Brukseli, nie można nie przejechać się tramwajem z przełomu wieków po jednej z najpiękniejszych alei Europy - aleją Tervuren. Tramwaj jadąc obrzeżami lubianego przez brukselczyków bukowego lasu Foret de Soignes, zawiezie nas do nietuzinkowego parku z bambusowymi zaroślami i kolonialnego pałacu w podbrukselskim Tervuren.

Nieco dalej od centrum znajduje się Parc du Cinquantenaire, czyli park jubileuszowy, który powstał z okazji 50-lecia istnienia państwa belgijskiego wraz z łukiem tryumfalnym i zespołem muzealnym, gdzie mieszczą się Królewskie Muzeum Sztuki Użytkowej, starych samochodów - Autoworld - i bezpłatne Królewskie Muzeum Wojska.

Charakterystyczną cechą Brukseli jest wszechobecna zieleń. Tutaj na jednego mieszkańca przypada aż 40 m2 zieleni, podczas gdy np. w Paryżu jest to tylko 1 m 2. Parki, które warto odwiedzić, to m.in. maleńkie, ale urokliwe: Jardin Botanique, Parc de Bruxelles, square du Petit Sablon, Parc d'Egmont.

Odmienność Brukseli bierze się być może stąd, że jest jedynym wielkim miastem i prawdopodobnie jedyną europejską stolicą, przez którą nie przepływa wielka rzeka. Brak Sekwany, Dunaju czy Tamizy sprawia, że w Brukseli nie ma właściwego innym metropoliom "kręgosłupa", czyli charakterystycznego punktu odniesienia. Skrywaną od XIX wieku rzeką Brukseli jest Senne, która obecnie jest jedynie ściekiem płynącym podziemnymi kanałami miasta.

Bruksela jest miastem wielu kontrastów. W 1958 r. została centrum Komisji Europejskiej, a wschodnią część miasta zamieniono w szarą dzielnicę administracji i rządu. Zburzono stare domy, a na ich miejscu zbudowano drapacze chmur. Pięciominutowy spacer wystarcza, by z ulicy eleganckich sklepów dostać się do afrykańskiego getta lub przygnębiającej dzielnicy slumsów, oddalonych zaledwie kilkaset metrów od "cudów architektury". Bruksela to również sympatyczne miejsce do zamieszkania, niezwykle gościnna dla cudzoziemców. Jakość życia jest tutaj sprawą priorytetową.

[foto1]Z uwagi na różnorodność środków transportu po Brukseli łatwo przemieszczać się, nawet samochodem, mimo rosnącego ruchu drogowego. Podobnie jak inne stolice Bruksela rozwija infrastrukturę sportową, powstają nowe sklepy, centra handlowe, restauracje, puby, buduje się też wiele domów, tak by sprostać potrzebom wszystkich mieszkańców. Bruksela jest również stolicą czasopism komiksowych. Wielu dzisiejszych twórców komiksów pochodzi właśnie stąd. W stolicy działają specjalistyczne księgarnie oferujące komiksy, można również odwiedzić Muzeum Komiksu.

W Brukseli odbywają się corocznie dwa międzynarodowe festiwale filmowe. Jednak dla turystów największą atrakcją jest wszystko, to co jest związane z osobą króla. Podziwiają więc Pałac Królewski, oranżerie Chateau de Laeken oraz spacerują Królewskim Szlakiem. W Brukseli można odbierać ponad 30 europejskich i międzynarodowych kanałów telewizyjnych. Występują tu również zespoły muzyczne, taneczne oraz grupy folklorystyczne.

Przykładowe odległości z Brukseli, położonej w samym sercu Europy, do innych europejskich miast:
  • około 300 km do Paryża (1,5 godziny jazdy pociągiem pospiesznym),

  • około 300 km do Londynu (3 godziny pociągiem Eurostar),

  • około 200 km do Luksemburga, Kolonii i Amsterdamu.
Przeczytaj także: Miasta w Belgii