Sozopol Temperatura 8°C grudzień / Średnia temperatura

Sozopol
Bułgaria Bułgaria / Słoneczny Brzeg

Sozopol to niewielkie miasto turystyczne położone na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, w bliskiej odległości od Nessebaru, Pomoria i Burgas. Urok miasteczka tkwi w harmonijnym połączeniu dobrze rozwiniętej bazy gastronomicznej i noclegowej z bogactwem istniejących tu zabytków – starożytnych pozostałości po panowaniu plemion Traków, Greków i Rzymian.

Plaże w miejscowości są dobrze zagospodarowane, piaszczyste i szerokie. Plaża południowa usytuowana w nowej, bardziej nowoczesnej części miasta, obfituje w luksusowe hotele i szereg atrakcji turystycznych. Co istotne, nie ma tu takiego tłoku, jak w większych kurortach, dlatego nie będziemy mieli problemu z rozłożeniem się na plaży z parasolem, leżakiem, czy innym plażowym sprzętem, nie obawiając się przy tym o brak intymności i przestrzeni. Błękit czystego morza zachęca do kąpieli, a w tutejszych zatoczkach znajdziemy świetne miejsca do nurkowania. Będziemy tu mieli okazję wziąć specjalny kurs w działającej tu szkole dla nurków.

[foto2]W Sozopolu czekają na nas dyskoteki i puby, w których z pewnością będziemy się dobrze bawić w towarzystwie znajomych i tutejszych, przemiłych mieszkańców. Zaraz przy plaży oraz w centrum znajdują się ciekawe, klimatyczne restauracje i bary serwujące niecodzienne dania rybne, domowe przysmaki oraz kompozycje z owoców morza.

Szczególnie polecamy bardzo popularną knajpę urządzoną w starym wiatraku, o nazwie Wiatyrna Mełnica.

Oprócz wesołej atmosfery, gospodarze uraczą nas typowo bułgarską kuchnią, a wieczorem zaproponują koncerty i występy bułgarskich zespołów folklorystycznych. Godna polecenia jest również restauracja Kirik, w której będziemy mieli okazję zjeść sałatkę z ośmiornicy oraz Ksantana z tarasem z widokiem na port i morze.

[foto1] Jeśli plaże i sporty wodne nam się znudzą, warto wybrać się na spacer po mieście. Sozopol, podobnie jak Nessebar, oczarowuje krętymi uliczkami, czasami tak wąskimi, że trudno się przecisnąć oraz zabytkami kultury Wschodu. Do najciekawszych należą Kaplica św. Niedzieli (wstęp bezpłatny), Cerkiew Bogurodzicy oraz Cerkiew św. Cyryla i Metodego.

Warto też wybrać się do Muzeum Archeologicznego oraz wybrać się na Wyspy św. Iwana i Piotra, znajdujące się na północny – zachód od Sozopola. Rejs stateczkiem wycieczkowym na wyspy jest przeżyciem pełnym wrażań - oprócz bujnej przyrody, będziemy mogli tu podziwiać szereg ciekawych zabytków, jak latarnia morska z 1884 roku lub pozostałości pieców żelazowych, pamiętające jeszcze czasy starożytne.
Przeczytaj także: Miasta w Bułgarii