Chorwacja Temperatura 11°C luty / Średnia temperatura

Chorwacja Chorwacja

Kurs średni wg NBP
1 HRK = 0,595800 PLN 24.02.2021
Stolica Zagrzeb
Powierzchnia 56 538 km2
Ludność ok. 4,5 mln
Język chorwacki
Napięcie 220 V 50 HZ
Waluta kuna chorwacka (HRK)
Opis Bogactwo zbytków światowej klasy, urocze średniowieczne miasteczka i porty, ciekawe, nadmorskie krajobrazy, słoneczne plaże, wspaniała przyroda, szerokie możliwości całodobowej rozrywki, tawerny z przysmakami śródziemnomorskiej kuchni, pyszne wina, roztańczone dyskoteki i gościnni mieszkańcy - taka właśnie jest Chorwacja.

To kraj zdumiewających krajobrazów - obok słonecznego wybrzeża, błękitu Adriatyku, egzotycznych dalmatyńskich palm współistnieją przepaście wysokich, ośnieżonych szczytów Velebitu i malownicze kaniony Paklenicy. Bogactwo cudów przyrody jest tu imponujące, o czym świadczy fakt, iż duża ilość parków przyrody i innych zabytków została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Przykładem są Parki Narodowe Plitvicka Jezera z 16 przepięknymi wodospadami i z kilkudziesięcioma modrymi jeziorkami oraz Narodowy Park Paklenica z malowniczymi przełęczami górskimi, bogatą roślinnością i długimi kanionami, na brzegach których rosną lasy sosnowe i bukowe.

Obok bogactw naturalnych, Chorwacja posiada świetnie rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, zarówno w swej kontynentalnej części z dużymi miastami - Zagrzebiem i Varażdinem, jak i w nadadriatyckiej Dalmacji. Tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, gdyż w Chorwacji pełno jest luksusowych hoteli oferujących swoim gościom wszelkie udogodnienia, przytulnych hotelików, kwater i apartamentów prywatnych oraz campingów.
Klimat
W Chorwacji panuje klimat śródziemnomorski - powietrze ma średnią temperaturę około 23-26 stopni. Chorwackie wybrzeże charakteryzuje się specyficzną cyrkulacją wód Adriatyku, które płyną z południa na północ po chorwackiej stronie a wracają stroną włoską. Wskutek tego na całej długości wybrzeża występuje krystalicznie czysta woda. Najczęściej wiejącym wiatrem jest łagodny maestral, dzięki któremu temperatura powietrza w nocy obniża się i przynosząca burzę bora.
Przeczytaj także: Regiony w Chorwacji Miasta w Chorwacji