Ayia Napa Temperatura 18°C marzec / Średnia temperatura

Ayia Napa
Cypr Cypr / Cypr Południowy

Około 40 km na wschód od Larnaki leży Ayia Napa. Kiedyś znana jako niewielka wioska rybacka, aktualnie jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów Cypru, którego atrakcje turystyczne oraz fantastyczne krajobrazy przyciągają turystów z całego świata.

Kurort słynie z odbywającego się cyklicznie wspaniałego karnawału oraz barwnego życia nocnego w dyskotekach. Obok nowoczesnej, ciągnącej się wzdłuż morskiego brzegu strefy turystycznej, gdzie usytuowane są hotele, restauracje i dyskoteki, znajdziemy tutaj starszą dzielnice, pamiętającą świetność imperium bizantyjskiego. Nazwa Aiya Napa to w tłumaczeniu "Święty Las". O chlubnej przeszłości miasta przypomina kościół ufundowany przez wenecjan z XVIII w, służący dziś jako miejsce spotkań ekumenicznych. Latem, na ozdobionym kawiarenkami placu od północnej strony klasztoru odbywają się występy folklorystyczne i koncerty.

Cypryjska gościnność wita tu Państwa na każdym kroku. Osoby pragnące dobrze się bawić nie powinny być zawiedzione. W mieście znajduje się wiele klubów i dyskotek zachęcających do wspólnej zabawy, kończącej się zwykle nad ranem.

[foto1]W okolicach Ayia Napa znajdują się piękne zatoki z białymi, piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Prawdziwe perełki to plaże Nissi Beach (dł.2 km) i Grecian Beach (dł.1,5 km). Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają rowery górskie, korty tenisowe oraz bogata oferta sportów wodnych, m.in. windsurfingu, parasailingu, nurkowanie i żeglarstwo. Położone nieopodal malownicze wioski słyną z doskonałej lokalnej kuchni. W miasteczku znajduje się też Aquapark WaterWorld ze zjeżdżalniami i różnymi basenami gwarantując dobrą zabawę i wypoczynek.

Dzięki centralnemu położeniu Ayia Napa jest znakomitą bazą wypadową dla jednodniowych wycieczek w Góry Troodos, do Paphos, Nikozji, Kolossi i do starożytnego miasta Curium. Dla tych, którzy chcą zwiedzać wyspę na własną rękę czeka dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych, można też wypożyczyć skuter lub rower. Dojazd autokarem z lotniska ok. 60 minut.

Paralimni ? Agia Napa
[foto2]Złote, piaszczyste plaże wolnego regionu Ammochostos łagodnie obejmują wschodni narożnik wyspy. Popularne miejscowości turystyczne: Agia Napa i Paralimni są prawdziwym rajem dla każdego, kto kocha morze i sporty wodne. Na czar tego miejsca składają się między innymi: mały port rybacki w Agia Napa, średniowieczny klasztor w sercu wioski oraz wiatraki i malutkie kościółki w sąsiednich wioskach, które leżą na obszarze Paralimni i Protaras. Ten region jest też głównym miejscem uprawy ziemniaków. Poza tym jest znany jako ?Kokkinochoria?, co oznacza ?wioski na czerwonej ziemi?. Tutejsze wioski wydały na świat wielu poetów ludowych, którzy uważani są za najlepszych na wyspie.

Interesujące miejsca:

Paralimni
Od czasu inwazji tureckiej z 1974 roku, to małe miasteczko stało się tymczasowym centrum administracyjnym regionu. Kościół z dwiema bocznymi nawami, wzniesiony ku czci Dziewicy Maryi, jest zdobiony niezwykłymi XVIII-wiecznymi porcelanowymi talerzami. Kościół, którego część pochodzi z XIII wieku, mieści małe muzeum eklezjastyczne.

Agia Napa
Pierwotnie wioska rybacka, teraz główna miejscowość Turystyczna. W centrum wsi stoi uroczy, średniowieczny klasztor poświęcony ?bogini lasów?, otoczony wysokim murem. Jego XVI-wieczny kościół znajduje się częściowo pod ziemią i jest wydrążony w skale. Na zachód od kościoła znajduje się schronisko, które należy do Światowej Rady Kościołów. Mówi się, że stary jawor rosnący naprzeciw południowej bramy ma ponad 600 lat. W budynku władz miasta Agia Napa można odwiedzić muzeum morskie.

[foto3]Deryneia
W wiosce stoją trzy interesujące kościoły: mały, zwieńczony kopułą XVII-wieczny kościół Agios Georgios, XV-wieczny kościół Agia Marina i kościół poświęcony Dziewicy Maryi z doskonałymi XVII-wiecznymi ikonami. Z tej wioski można zobaczyć ?miasto duchów? ? Ammochostos (Famagusta), znajdujące się obecnie pod okupacją turecką. Niegdyś najpopularniejsze miasteczko turystyczne na Cyprze, Ammochostos stoi opuszczone od 1974 roku, ponieważ wszyscy jego mieszkańcy musieli uciekać przed najeźdźcą.

Sotira
Jest tu pięć kościołów bizantyjskich o dużym znaczeniu turystycznym za względu na ich architekturę oraz piękne kamienne elementy konstrukcji. Kościół Agia Mamas położony jest przy wschodnim wjeździe do miasta. Pochodzi z początku XVI wieku, podobnie jak zachowane malowidła ścienne. Około kilometra na zachód znajduje się zbudowany na planie krzyża kościół Panagia Chordakiotissa, kościół Agios Georgios Chortiakon oraz kościół Agios Theodoros. W centrum wioski stoi kościół Metamorphosis tou Sotiros (XIII-XVI wiek), w którym można odnaleźć przykłady sztuki postkomneńskiej (wczesny wiek XIII). W centrum wioski jest małe muzeum eklezjastyczne (tel. 23 92 39 32)

Liopetri
Znajduje się tu XVI-wieczny kościół poświęcony Dziewicy Maryi i XV-wieczny kościół Agios Andronikos, z ośmiokątną kopułą i malowidłami ściennymi. W Liopetri wciąż żyje tradycja wyplatania koszyków.

Frenaros
Wioska Frenaros ma własne kościoły bizantyjskie. Dwa z nich ? Agios Andronikos i Archangelos Michail ? datowane są na XII wiek. W kościele Agia Marina obejrzeć można kilka ciekawych fresków.

Potasom Liopetriou
Malownicza wioska rybacka. W pobliżu znajdują się ruiny weneckiej wieży obserwacyjnej. Francuski poeta Artur Rimbaud żył i pracował w tej okolicy w roku 1880.
Przeczytaj także: Miasta na Cyprze