Cypr Temperatura 35°C sierpień / Średnia temperatura

Cypr Cypr

Kurs średni wg NBP
1 EUR = 4,296400 PLN 14.08.2020
Stolica
Powierzchnia 9 251 km2
Ludność 758 363
Język Grecki, turecki
Napięcie 220 V
Waluta euro (EUR)
Kuchnia
Kuchnia cypryjska jest typową kuchnią śródziemnomorską, może odrobinę lżejszą. Dużą popularnością cieszą się dania z ryb, a także "przegryzki" takie jak: figi, orzechy, pestki i ziarna, oliwki. Z jednej strony na wyspie jest wiele oryginalnych przysmaków i kulinarnych zwyczajów, a z drugiej strony - podobnie jak w kulturze i zwyczajach - można zauważyć wpływy państw poprzez historię związanych z Cyprem.

Mezedhes to kulinarna przygoda. "Za jednym podejściem" można skosztować do 30 dań, które najlepiej charakteryzują cypryjski smak. Na początek zielone i czarne oliwki z sokiem z cytryny, czosnkiem lub ziołami. Jako przystawka będą sosy z warzywami i przyprawami o egzotycznie brzmiących nazwach: tahini, skordalia, taramosalata, talattouri - podawane z wiejskim chlebem. Dla zdeterminowanych - octapodi krasato - ośmiornice w czerwonym winie oraz karaoli yahni - ślimaki w sosie pomidorowym. Następne w kolejce czekają zalatina i moungra - marynowane kapary i kalafior. Nie może zabraknąć ryb: smażonych wędzonych, gotowanych i przyrządzanych na wszelkie możliwe sposoby z bukietem różnorodnych ziół i przypraw. Jedne z najpopularniejszych dań to: ser halloumi - twardy, wędzony wyrabiany z koziego mleka, lountza - wędzone i marynowane kawałki wieprzowiny, keftedes - mięsne kuleczki, loukanika - wędzone cypryjskie kiełbaski. Do głównych dań zalicza się także afelia - wieprzowina gotowana w czerwonym winie ussakas - pasztecik z warstw siekanego mięsa, ziół i warzyw, Stifado - cebulowy gulasz z wołowiny.

Oddzielną historią jest przygoda z cypryjskimi winami. Do najsłynniejszych należy Commandaria - wino, którego receptura pamięta czasy Ryszarda Lwie Serce. Przypuszcza się, że receptura węgierskiego Tokaja, wina Maderia czy Masala zostały opracowane na bazie cypryjskich przepisów. Commandaria Alasia to najstarsze wino. Wytwarzane z czerwonego Mavro i białego Xynisteri. Po fermentacji w glinianych kadziach w naturalny sposób uzyskuje 15% alkoholu. przechowywane przynajmniej przez 5 lat. Podobno sułtan Sulejman II podbił w 1571 r. wyspę, aby zdobyć Commandarię i dla niej jednej uczynił odstępstwo od reguł islamu.

Na Nowy Rok przygotowuje się ciasto Vasilopitta, do którego wkłada się monetę. Szczęście będzie sprzyjać temu, kto znajdzie ją w swojej porcji.
Przeczytaj także: Miasta na Cyprze