Larnaka Temperatura 18°C marzec / Średnia temperatura

Larnaka
Cypr Cypr / Cypr Południowy

Wybrzeża Larnaki są przeważnie wspominane jako kontynentalna promenada, z rzędami naturalnych palm i wilgotnym powietrzem o zapachu snu. Kafejki i tawerny leżące nieopodal morza sprawiają iż Larnaka jest popularnym centrum wakacyjnym dla turystów i Cypryjczyków lubiących długie lato. Niedaleko położony jest port, odwiedzany przez amatorów jachtów z całego świata. Na zachodnim końcu cypryjskiej promenady znajduje się XVII wieczny fort, w którym obecnie mieści się muzeum średniowiecza.

Już na międzynarodowym lotnisku, Larnaka oferuje wielu przyjeżdżającym pierwszy smak Cypru. Jednym z pierwszych jest widok na przepiękne słone jezioro, które jest mieszkaniem dla wielu kolonii flamingów i innych migrujących ptaków. Za jeziorem, w malowniczym ,otoczonym palmami miejscu leży Hala Sultan Takesi, zbudowana ku upamiętnieniu ciotki proroka Mahometa.

Larnaka ma silne więzi z przeszłością. W sercu nowoczesnej Larnaki znajdują się pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition, będąc przypomnieniem jego wielkich dni. Mykeńczycy z Grecji obwarowali miasto olbrzymi murem w XII w. Wcześniej, w IX wieku, Fenicjanie utworzyli tu potężne królestwo. Kition jest miejscem urodzenia filozofa Zenona (zwanego Zenonem z Kition), założyciela [foto1]Szkoły Stoików. Jest to również miejsce, do którego przybył Łazarz, aby przeżyć swoje ?drugie? życie po tym, jak został wskrzeszony. W XVIII wieku Larnaka stała się handlowym centrum i siedzibą europejskich konsulatów. Zachwycająca nadmorska palmowa promenada, port i Stare Miasto przydają Larnace szczególnego charakteru. Pobliskie słone jezioro jest ulubionym miejscem odpoczynku dla tysięcy ptaków migrujących zimą, a na jego brzegu w spokojnym otoczeniu znajduje się popularne miejsce pielgrzymek muzułmańskich.

Larnaka od początku była związana z chrześcijaństwem, biskupem owego miasta był Agios Lazaros, który wybrał to miejsce po tym jak Jezus wskrzesił go z martwych. Kościół pod jego wezwaniem został wzniesiony w centrum miasta, gdzie dzisiaj można podziwiać jego pozostałości.

Cały rejon Larnaki ma coś do zaoferowania dla zwiedzających, włączając Choirokoitia, najstarszą neolityczną osadę na wyspie, klasztor Stavrovouni oraz sławny kościół Angeloktisti. Będąc w Larnace nie można zmarnować wyjątkowej okazji poznania jej charakteru. Okazją do tego mogą być spacery z przewodnikiem.

[foto2]Muzeum Archeologiczne regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides wystawiają bardzo interesujące kolekcje antyków. Popiersie Zenona, słynnego założyciela Szkoły Stoickiej. Warte zwiedzenia jest starożytne państwo-miasto Kition, założone przez Greków w okresie mykeńskim w XIII wieku przed Chrystusem, kościół Agia Faneromeni, zbudowany na skalnej grocie datowany na VIII wiek przed Chrystusem, oraz XVIII wieczny akwedukt z XVIII wieku na przedmieściach miasta. Stavrovouni, jeden z najstarszych i położonych w najbardziej niezwykłym miejscu monastyrów na Cyprze, wzniesiony przez św. Helenę jest wśród najbogatszych wkoło Larnaki. Usadowiony na szczycie góry, pozwala rozkoszować się przepięknymi widokami we wszystkich kierunkach. Według surowych monastycznych zasad kobiety nie są wpuszczane do środka monastyru.

Dalej w prostej odległości od Larnaki znajduje się kościół Panagia Angeloktisti gdzie możemy podziwiać bizantyjską mozaikę przedstawiającą Dziewicę Marię z VI wieku, jedną z najlepiej zachowanych. Wizyta we wsi Lefkara, słynnej z odzieży robionej ręcnie, znanej jako "Lefkaritika", która urzekła Leonarda da Vinci. Na południu leży Choirokoitia, miejsce zdumiewająco piękne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, gdzie została odnaleziona najważniejsza osada neolityczna.

Interesujące miejsca:

Popiersie Kimona
Przy nadmorskiej promenadzie. W roku 450 przed Chrystusem ateński generał Kimon dowodził 200 żołnierzami aby odbić Cypr z rąk Persów. Zmarł podczas oblężenia Kition.

Muzeum Archeologiczne
Zawiera interesujące kolekcje od okresu neolitycznego do czasów rzymskich

Muzeum Pierides
Najstarsze prywatne muzeum, zbudowane przez Dimitriosa Pieridesa (1811-1895). Przechowuje starożytne, średniowieczne, bizantyjskie i późniejsze dzieła, należące do Pieridesa. Przed muzeum możemy podziwiać współczesne rzeźby greckie i cypryjskie.

Fort Larnaka
Nadmorska promenada. Zbudowany w 1625, był używany jako więzienie w pierwszych latach panowania brytyjskiego. Obecnie mieści się tam muzeum średniowiecza. Latem jest wykorzystywane jako centrum kulturalne

Kościół Ayios Lazaros - Plateia Agiou Lazarou
Święty Lazarus jest patronem Larnaki. Kition stało się jego drugim domem po jak mówi legenda wskrzeszeniu przez Chrystusa, żył tutaj przez następne 30 lat. Został powołany biskupem w Kition przez św. Barnabę. W IX wieku ten przepiękny kościół został wzniesiony nad katakumbami przez cesarza Leo IV. Ten, jeden z najpiękniejszych zabytków architektury bizantyjskiej, został szczęśliwie odbudowany w XVII wieku, jego ikonostas jest doskonałym przykładem drzeworytnictwa. Turyści mogą tutaj podziwiać sarkofag św. Lazarusa oraz mueum usytuowane za kościołem. Osiem dni przed Wielkanocą Ortodoksyjnego Kościoła Greckiego ikona św. Lazarusa jest obnoszona w procesji na ulicach Larnaki.

Kition
W przybliżeniu 500 metrów na północny-wschód od Muzeum Archeologicznego
Jedno z najważniejszych starożytnych miast-państw, z architektonicznymi pozostałościami, datowanymi na XIII wiek przed Chrystusem. Około 1200 roku przed Chrystusem, zostało przebudowane przez Greków z okresu mykeńskiego, wykopaliska ujawniły "cyklopowe" mury zrobione z gigantycznych bloków oraz kompleks pięciu świątyń.

Akwedukt Kamares
Region Kamares na drodze z Larnaki do Limassol. Piękny XVIII wieczny akwedukt, był używany do 1930 roku.

Hala Sultan Tekke
Słone jezioro w Larnace. Zbudowany w 1816 roku na grobowcu Umm Haram, bliskiej krewnej proroka Mahometa, która umarła tutaj w 649 roku w czasie pierwszego podboju Arabów. Meczet jest bardzo ważnym miejscem pielgrzymek obok Mekki, Medyny i Al. Aqsha w Jerozolimie.

Kościół Angeloktisti
Wioska Kiti 11 kilometrów na zachód od Larnaki. Angeloktisti oznacza " zbudowany przez anioły". Kościół został zbudowany w XI wieku na ruinach wcześniejszej bazyliki, tutaj przetrwały jedne z najpiękniejszych fragmentów sztuki bizantyjskiej, mozaika z VI wieku przedstawiająca Marię Dziewicę i Dzieciątko pomiędzy dwoma archaniołami, znana jako mozaika z Ravenny.

Monastyr Stavrovouni
[foto3]Wzniesiony na skalnym szczycie, 750 m. n.p.m., Stavrovouni oznacza Górę Krzyża. Według tradycji został wzniesiony przez św. Helenę, matkę Konstantyna Wielkiego, który zostawił fragment Świętego Krzyża w monastyrze. Zakonnicy są tutaj ekstremalnie surowi podobnie jak ich bracia zakonni na Athos w Grecji. Kobiety nie mają wstępu natomiast mężczyźni mogą odwiedzać monastyr każdego dnia od świtu do zachodu słońca, z wyjątkiem godzin 12.00-13.00 (15.00 latem) oraz Zielonego poniedziałku i dnia następnego. Odbywają się tutaj imponujące ceremonie 14 września w dzień wystawienia Świętego Krzyża. Monastyr Ayia Varvara (św. Barbara) u podnóża Stavrovouni, jest bardziej dostępny, w obu monastyrach mnisi znani są ze swojego kunsztu w malowaniu ikon.

Choirokoitia
Około 32 km z Larnaki. Starożytna miejscowość Choirokoitia, została w 1988 roku wciągnięta do rejestru UNESCO. Jest to osiedle neolityczne w najlepiej zachowanym stanie w całym wschodnim regionie Morza Śródziemnomorskiego. Przez konsekwentne fazy rozwoju reprezentuje całą historię okresu Neolitu na Cyprze a także dostarcza precyzyjnych informacji na temat rozprzestrzeniania się kultury neolitycznej na tym regionie.

Meczet Hala Sultana Tekesi
3 km na zachód od Larnaki, przy drodze do Kiti, niedaleko portu lotniczego w Larnace
Wybudowany w 1816 r. nad grobowcem Umm Haram, według legendy krewnej Proroka Mahometa, która zmarła w tym miejscu w 649 r., podczas pierwszego najazdu Arabów. Meczet jest ważnym miejscem muzułmańskich pielgrzymek, sklasyfikowanym tuż za świątyniami w Mekce, Medynie i meczetem w Jerozolimie.

Kościół Agios Effimianos
Okolice klasztoru Stavrovouni, na terenie Kornos. Korno miasteczku Lysi znajduje się bizantyjski kościół Agios Effimianos. Jego zwiedzanie jest niestety niemożliwe, ponieważ zabytek znajduje się w części Cypru okupowanej przez Turków. Po inwazji w 1974 r. XIV wieczne freski zostały zdemontowane, podzielone na 38 części i przemycone za granicę. Odnaleziono je w Monachium, gdzie rząd Cypru wraz z fundacją Melin z USA odkupił freski. Zgodnie z umową, przed powtórnym przywiezieniem na Cypr freski trafiły na piętnaście lat do Houston. Tymczasem mieszkańcy Lysi wybudowali, na wzór starego, nowy kościół, w którym wystawione są repliki fresków.

Kalavasos - Tenta
40 km od Larnaki, 2,5 km z dala od drogi Nikozja-Limassol. W okolicach miasteczka Kalavasos leży Tenta, jedna z najważniejszych neolitycznych osad na Cyprze, pochodząca z 7000 r. p.n.e.

Klasztor Żeński Agios Minas
Okolice Lefkary. XV-wieczny klasztor z kościołem. Zakonnice, poza sprawowaniem kultu, zajmują się malowaniem ikon. Klasztor można zwiedzać codziennie, poza godzinami 12.00-15.00. grupy zorganizowane mogą zwiedzać klasztor od poniedziałku do piątku.

Kościół Agios Antonis
Wioska Kellia. Jeden z najważniejszych kościołów bizantyjskich na Cyprze, prawdopodobnie z IX wieku. Jest to trójkopułowa bazylika, która przechodziła wiele rekonstrukcji i napraw. Należy zwrócić uwagę na malowidła ścienne z IX, XI, i XIII wieku.

Muzeum Kostas?a Argyrou
Mazotas - muzeum wystawia prace miejscowego rzeźbiarza Kostas?a Argyrou. Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym telefonicznym umówieniu, tel. 24 43 22 77.
Przeczytaj także: Miasta na Cyprze