Limassol Temperatura 18°C marzec / Średnia temperatura

Limassol
Cypr Cypr / Cypr Południowy

Łączy w sobie rolę drugiego największego miasta, głównego portu, centrum przemysłu winnego oraz znanego regionu wakacyjnego. Limassol jest egzotycznym, nadmorskim miastem, lubiącym turystów i zabawę, a to za sprawą mieszkańców. Nikt kto odwiedza Limassol nie może przegapić dwóch największych festiwali Parad Karnawałowych oraz Festiwalu Wina we wrześniu, kiedy to najlepsze wina oddawane są do degustacji przez znanych producentów.

Miasto jest spadkobiercą historii dwóch królestw, miejscem królewskiego wesela w średniowieczu. Współczesne Limassol rozciąga się wzdłuż południowego wybrzeża. Znane ze spontanicznej gościnności mieszkańców, odkryć archeologicznych, średniowiecznych zamków. Jednocześnie to miejsce, w którym co rok odbywa się wesoły karnawał i Festiwal Wina. Hotele, restauracje i nocne kluby zlokalizowano wzdłuż plaży, podczas gdy druga część miasta ograniczona jest górami Troodos, porośniętymi lasami sosnowymi, z malowniczymi wioskami produkującymi wino, sielankowymi kurortami górskimi i malowniczym obszarem Pitsylia.

W obrębie Limassol leżą pozostałości dwóch starożytnych miast-państw, Amathous, na wschodzie miasta i Kourion na zachodzie, w obu prowadzone były intensywne prace konserwatorski i teraz są ogólnie dostępne turystom. Niezwykły Teatr w Kurionie jest wykorzystywany latem na potrzeby koncertów i spektakli teatralnych.

[foto1]W średniowieczu Limassol było miejscem zaślubin Ryszarda Lwie Serce z Berengerią z Navarry, późniejszą królową Anglii. Krzyżowcy zorganizowali tutaj swoje kwatery na Placu, na zachodzie miasta, znanego jako Kolossi. Zapoczątkowali produkcję wina "Commandaria"- słodkiego deserowego wina- najstarszego renomowanego wina na świecie.

Dzisiaj Limassol jest region turystycznym z 10 kilometrową linią brzegową, centrami handlowymi, niezliczonymi tawernami i restauracjami, natomiast życie nocne odpowiada tutaj wszystkim od tych, którzy lubią lokalny styl , po tych najbardziej wybrednych.

Interesujące miejsca:

Kościół Agia Anastasia (Pano Polemidia)
Jest to zespół dwóch kościołów. Starszy, prawdopodobnie datowany na XII wiek, znajduje się po wschodniej stronie i został zbudowany na planie krzyża. Drugi po stronie zachodniej został dodany w XIV wieku i zbudowany jest w tym samym architektonicznym stylu. Malowidła ścienne , które przetrwały datowane są na XIV-XV wiek.

Kościół Agia Christiana (Germasogeia)
Germasogeia jest bardzo ważnym ośrodkiem w regionie Limassol. Kościół Agia Christina, który leży w centrum wioski jest także miejscem Muzeum Eklezjasty. Jest to mały kościół z płaskim dachem, widać tutaj kilka wcześniejszych motywów. Ostatnio prowadzone prace konserwatorski ujawniły malowidła ścienne z XVI wieku.

Konwent Agios Georgias Alamanos
Na drodze z Lefkozji do Limassol 19 kilometrów od Limassol. Pierwotnie wzniesiony w XII wieku. Mniszki, oprócz wypełniania obowiązków religijnych, spędzały czas na malowaniu ikon i hodowli kwiatów i ziół oraz produkcji miodu.

Dolina Kourris
20 minut od Limassol znajduje się Dolina Kourris gdzie można zwiedzić wiele interesujących zabytków Panayia Amasagnou, Timios Stavros-Kouka, Archangelos Monagri.
Smukły kościół Panayia został zbudowany w XII wieku i jest pokryty drugim dachem zrobionym z drewna i smoły. Monastyr jest teraz wykorzystywany jako konwent dla sióstr.

Archangelos w Monagri
Zbudowany w 1740 roku na fundamentach starszego monastyru, który spłonął. Warty zainteresowania jest ikonostas malowany na drewnie i pobliski młyn oliwny z epoki rzymskiej. Północne budynki zostały odnowione i stanowią obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Timios Stavros w Kouka jest doskonałym przykładem stylu paleologicznego w malowidłach ściennych datowanych na wiek XIV. Niedaleko znajduje się malownicza wioska Laneia, wyśmienita dla artystów.

Średniowieczny fort w Limassol
Zbudowany w XIV wieku na miejscu wcześniejszego zamku bizantyjskiego. Przebudowa została podjęta podczas panowania Ottomanów. Tutaj Ryszard Lwie Serce poślubił późniejszą królowę Anglii w 1191 roku. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Sztuki Regionalnej- znajdują się tutaj interesujące kolekcje antyków od epoki Neolitu do czasów rzymskich a także piękne okazy sztuki regionalnej od XIX do XX wieku

Muzeum Kourion
14 kilometrów na zachód w wiosce Episcopi. Ważne starożytne miasto-państwo, jest[foto2] jednym z najbardziej interesujących i spektakularnych miejsc archeologicznych na wyspie. Badanie są tam ciągle prowadzone, co rusz odkrywane są nowe zabytki. Przepiękny grecko-rzymski teatr został zbudowany w 2 wieku przed Chrystusem i powiększony w 2 wieku naszej ery. Teraz jest zupełnie odnowiony i wykorzystywany do przedstawień muzycznych i teatralnych. Dom Eustolios był pierwotnie prywatną willą a w okresie chrześcijaństwa został przeznaczony jako miejsce publicznej zabawy. Składa się z kompleksu łaźni i wielu pokoi z przepięknymi mozaikami z 5 wieku.

Wczesna bazylika chrześcijańska datowana na V wiek była prawdopodobnie Katedrą Kourion z chrzcielnicą przyłączoną do północnej strony. Dom Achillesa i Gladiatorów posiadają niespotykane mozaiki podłogowe. Nymphaeum dedykowane nimfom jest cały czas odnawiane. Stadion znajduje się 1 kilometr na zachód po prawej stronie drogi na Paphos i jest datowany na 2 wiek naszej ery.

Sanktuarium Apolla Ylatis
3 kilometry na zachód od Kourion, na drodze do Pafos. Apollo Hlatis, bóg lasów, był bóstwem opiekuńczym miasta Kourion. Wykopaliska archeologiczne dowodzą że kult Apolla miał tu miejsce od 8 wieku przed Chrystusem do 4 wieku naszej ery. Część świątyni zachowała się z nawą główną, kolumnadą i ławami.

Starożytny Amathus
11 kilometrów na wschód od Kourion, na drodze do Pafos. Jedno z dwóch starożytnych państw-miast na Cyprze, gdzie według legendy, Tezeusz zostawił Ariadnę będącą w ciąży pod opieką, a sam wyruszył stoczyć bitwę z Minotaurem. Tutaj rozkwitł kult Afrodyty-Astarte. Wykopaliska cały czas trwają w Acropolis i Agorze, można tutaj znaleźć pozostałości po starożytności, okresie rzymskim i chrześcijańskim.

Średniowieczny Fort - Cypryjskie Muzeum Średniowiecza
Okolice starego portu. Wybudowany w XIV wieku na miejscu wcześniejszego, bizantyjskiego zamku, mieści Cypryjskie Muzeum Średniowiecza. To tutaj, według historii, Ryszard Lwie Serce poślubił Berengarię z Navarry i koronował ją na królową Anglii w 1191 r.

Miejskie Muzeum Folkloru
Agiou Andreou 253, tel. 25 36 23 03. Przepiękna kolekcja cypryjskiej sztuki ludowej z XIX i wczesnego XX wieku. Wystawę urządzono w odrestaurowanym tradycyjnym domu.

Miejska Galeria Sztuki
28 Oktovroiu 103, tel. 25 58 62 12. Galeria przedstawia kolekcję malarstwa znanych współczesnych cypryjskich artystów.

Obszar Limassol:

Kościół Panagia Iamatiki
Miasteczko Arakapas .Trójnawowy, pokryty drewnianym dachem kościół z doskonałym malarstwem ściennym w italobizantyjskim stylu, datowany na pierwszą połowę XVI wieku.

Zamek Kolossi
Leży 14 km. na zachód od Limassol, przy drodze do Pafos. To przykład architektury wojennej, zbudowany w XIII wieku, obecny kształt zyskał w XV wieku. W końcu XIII wieku zamek służył jako siedziba krzyżowców, a następnie pozostawał przez kilka lat pod rządami Templariuszy. Zamek można zwiedzać przez cały rok, 7 dni w tygodniu. W pobliżu zamku znajdują się ruiny cukrowni datowane na XIV wiek.
Przeczytaj także: Miasta na Cyprze