Czechy Czechy

Kurs średni wg NBP
1 CZK = 0,168100 PLN 26.01.2021
Stolica Praga
Powierzchnia 78 866 km2
Ludność 10 272 179
Język Czeski
Napięcie 220 V
Waluta korona czeska (CZK)
Opis Republika Czeska położona jest w centrum Europy - na przecięciu szlaków komunikacyjnych biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód. Składa się z trzech historycznych części - Bohemii, Moraw i Śląska Czeskiego (po czesku Čechy, Morava a české Slezsko).

Zgodnie z konstytucją Czechy są republiką. Pod względem administracyjnym dzielą się na 13 krajów, które są odpowiednikami województw oraz miasto wydzielone Praga. Podział na kraje obowiązuje od 2000 roku.

Terytorium Czech należy do zlewisk trzech mórz: poprzez Łabę oraz jej główne dopływy Wełtawę do zlewiska Morza Północnego- 51 399 km, poprzez Odrę do zlewiska Morza Czarnego - 22 744 km, poprzez Morawę do zlewiska Morza Bałtyckiego - 4 721 km.

Stolicą Czech jest Praga, położona w jego centralnej części, nad Wełtawą. Od samego początku pełni najważniejszego ośrodka kraju. Będąc z Czechach warto również zobaczyć Brno, stolicę Moraw, a zarazem drugi po Pradze ośrodek gospodarczy kraju. Ze swoich walorów słynie także Pilzno. Swoją sławę zawdzięcza ono przede wszystkim znanym na całym świecie zakładom piwowarskim Pilsner Prazadroj.
Przeczytaj także: Regiony w Czechach Miasta w Czechach