Dominikana Temperatura 30°C marzec / Średnia temperatura

Dominikana Dominikana

Kurs średni wg NBP
1 DOP = 0,065000 PLN 07.03.2021
Stolica Santo Domingo
Powierzchnia 48 500 km2
Ludność 8 442 000
Język hiszpański
Napięcie 110 V Potrzebny adaptor i transformator
Waluta dominikańskie peso (DOP)
Opis Wyspa Dominikana (Hispaniola lub Haiti) to jedna z najładniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli, od północy otoczona wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa - wschód to Republika Dominikany a zachód to Republika Haiti.

Część centralna wyspy jest górzysta i porośnięta tropikalnymi lasami, doskonała do pieszych wycieczek i wspinaczki górskiej. Na wybrzeżu karaibskim i atlantyckim znajdziemy doskonałe warunki do uprawiania sportów i wylegiwania się na piaszczystej, ciepłej plaży.

Odkrywca Dominikany, Krzysztof Kolumb określił wyspę jako raj na ziemi... i miał rację. Dominikanę zamieszkują hiszpańskojęzyczni Kreole, potomkowie dawnych kolonizatorów zmieszani z potomkami czarnych niewolników sprowadzanych do prac w latyfundiach ziemskich.

Zdecydowana większość tutejszej ludności wyznaje katolicyzm. Mieszkańcy Dominikany są niezwykle przyjaźni, uprzejmi i mili, zawsze chętnie pomogą zagubionemu turyście. Aby poznać ich temperament i styl życia, najlepiej wyznać się do regionalnej tawerny lub na bazar.
Klimat
Na wyspie dominuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady trwają od pół godziny do godziny dziennie. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia to 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów to miesiące maj i październik. Temperatury dzienne wynoszą 30-35stopni C. W miesiącach zimowych (pora sucha) przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24-28st. C.
Przeczytaj także: Miasta na Dominikanie