Luxor Temperatura 26°C maj / Średnia temperatura

Luxor
Egipt Egipt / Luxor

Luxor to centrum kulturalne starego Egiptu. Jest jeden z piękniejszych zakątków Egiptu - wizytówka arabskiej kultury i sztuki, skarbnica dziedzictwa przodków. Do zwiedzania zachęca rząd światowej klasy zabytków - najpiękniejsze i największe Świątynie i Grobowce Świata.

Miejscowość oddalona jest od Kairu o 676 km jazdy samochodem, 671 km- pociągiem, a od Asuanu223 km. Łączy w sobie archaiczność z nowoczesną architekturą i bardzo rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Właśnie tutaj można posmakować regionalnych smakołyków w licznie występujących tu barach i knajpkach i posłuchać typowej numbijskiej muzyki.

Świątynie

Świątynia w Karnaku
Została zbudowana 20 stuleci przed Chrystusem, była siedzibą boga Amon-Re, a jednocześnie stanowiła pewien rodzaj starożytnego Centrum Zarządzania. Świątynie innych bogów były stopniowo dołączane, aż do powstania całego kompleksu świątyń. Na ich terenie można uczestniczyć w spektaklu Światło - Dźwięk. Jest on prowadzony po angielsku, niemiecku, francusku i po arabsku.

[foto5]Świątynia Narodzin w Luksorze
Wybudowana przez Amenhotepa III-go (1405 do 1367 przed Chrystusem) jako Dom Boga dla Amona, w miejscu gdzie wcześniej stała kapliczka.

Świątynia Hatszepsut (po przeciwnej stronie Nilu)
Zbudowana przez Królową Hatszepsut, znana teraz pod nazwa "Ad-DeirEl-Bahari", ponieważ w 7 w n.e. był tu klasztor (po arabsku Deir).

Świątynia Ramesseum
Zbudowana dla uczczenia dwóch bogiń: Bogini Hator - pani Synaju, bogini miłości oraz Maat - bogini sprawiedliwości.

Groby w Dolinie Królów

[foto4]Grobowiec Tutenchamona
Najbardziej znany wśród egipskich grobowców, przechowuje niesamowite, unikatowe starożyutne skarby, które stanowią również unikatowe znalezisko archeologiczne, dla potomnych - są bogatym źródłem informacji o pradawnej egipskiej kulturze, wierzeniach i sztuce. Grobowiec został odkryty w 1922 roku.

Grobowiec Seti I
Jego fenomen to sufit, który przedstawia niebo z gwiazdami i konstelacjami Ściany przedstawiają sceny nocnej wędrówki Słońca przez podziemny świat.

Inne grobowce
Do egipskich grobowców, które cieszą się wielką popularnością turystów i znawców sztuki i historii należą groboce Ramzesa IV, Merenptaha, Ramzesa III, Totmesa II, Ramzesa IX, Ramzesa VI, Horemheba. Inne grobowce do zwiedzania (także w Dolinie Królowych) to Nefer-Hopti, Kam-im-das Nesferati (małżonki Ramzesa II)

Zapraszamy również na ciekawą stronę o Luksorze- wszystko, co trzeba tu zobaczyć - www.luksor.pl

Przydatne informacje o odległościach:
Luxor - Asuan - 203 km (około 3,5 h jazdy autokarem)
Luxor - Esna - 55 km (około 1 h jazdy autokarem)
Luxor - Edfu - 110 km (około 2 h jazdy autokarem)
Luxor - Hurgada - 295 km (około 4,5 h jazdy autokarem)
Przeczytaj także: Miasta w Egipcie