Nuweiba Temperatura 35°C maj / Średnia temperatura

Nuweiba
Egipt Egipt / Taba

Nuweiba to znany egipski kurort, który dopiero niedawno został odkryty dla turystyki zorganizowanej. Słowo “nuweiba” w swobodnym tłumaczeniu oznacza “pieniące się, tryskające źródła”. Miejscowość leży w przepięknej zatoce Akaba, ok. 80 km na wschód od Dahabu. To świetne miejsce do wypoczynku, ale nie tylko. Nawet najbardziej wymagający sympatycy aktywnego spędzania wolnego czasu będą zadowoleni.

Wybrzeże Morza Czerwonego obfituje bowiem w wypożyczalnie sprzętu wodnego, a liczne szkoły nurkowania i surfingu oferują nie tylko szkolenia w zakresie tych dyscyplin sportowych, ale również organizują rejsy i wycieczki najciekawszymi szlakami Nilu. Wybrzeże Nuweiby zachwyca turystów plażami niespotykanej urody, mieniącym się w słońcu wiecznie ciepłym morzem i bogactwem rafy koralowej.

Ta młodziutka miejscowość wypoczynkowa, dawniej ważny port dla pielgrzymów podążających do Mekki, jest jedną z największych oaz w południowej części półwyspu Synaj. Na dwie niejako części [foto1]dzielą Nuweibę sąsiadujące ze sobą terytoria plemion beduińskich. 2 kilometry na północ od osady znajduje się upiększona przez naturę gęstym gajem palmowym "dzielnica" Nuweiba el - Tarabin, gdzie na wyjątkową uwagę zasługują ruiny wielkiej fortecy Tarabin, wybudowanej pod koniec XVI - go wieku przez sułtana Mameluków, aby chronić Synaj przed inwazją wojsk tureckich.

Studnia na terenie umocnień jeszcze przez długi czas służyła mieszkańcom osady jako jedyne źródło świeżej wody pitnej. 7 kilometrów na południe, w dzielnicy Nuweiba Muzeina - tej bardziej "przemysłowej", powstał w 1985 roku nowy port, który umożliwił owocny handel między Egiptem i państwami Zatoki Perskiej. Nuweiba kusi charakterystyczną atmosferą orientu, licznymi egzotycznymi restauracyjkami i bazarami, a plażowe kafejki urządzone w oryginalnym beduińskim stylu z kolorowymi dywanami i poduszkami, z przepięknym widokiem na Morze Czerwone zapraszają na chwilę zadumy i wytchnienia.
Przeczytaj także: Miasta w Egipcie