Finlandia Temperatura 0°C marzec / Średnia temperatura

Finlandia Finlandia

Kurs średni wg NBP
1 EUR = 4,296400 PLN 09.03.2021
Stolica Helsinki
Powierzchnia 337 030 km2
Ludność 5 167 486
Język Fiński, szwedzki
Napięcie 220 V
Waluta euro (EUR)
Opis Finlandia jest znana z nieskazitelnie czystej przyrody i jako ojczyzna Św. Mikołaja. W kraju, który jest jednym z najrzadziej zamieszkanych, przyroda jest obecna wszędzie: na wsi i w mieście, w miejscu pracy i spędzania wolnego czasu, na co dzień i od święta.

Fińskie archipelagi, które liczą ponad 60 tysięcy malowniczych wysp i wysepek, pokrywające ten kraj lasy i dziewicza przyroda nie mają sobie równych w całej Europie, a może nawet i na świecie.

Większość powierzchni kraju stanowią niziny z młodą rzeźbą polodowcową. Naturalne zachodnie i południowe granice Finlandii wyznaczają Zatoka Botnicka i Zatoka Fińska, pomiędzy którymi rozciąga się poprzecinane ciągami wzniesień morenowych Pojezierze Fińskie z 60 tys. jezior. Jeziora zajmują 188 tys km, bardzo liczne są bagna i torfowiska. W środkowej części kraju ukształtowanie terenu ma cechy południowych pojezierzy i leżących na północ wyżyn. Na północ od Koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska, która stanowi przedgórze Gór Skandynawskich, w których znajduje się najwyższy punkt kraju, szczyt Haltiatunturi 1 328 m n.p.m.. Najniższym punktem jest wybrzeże Morza Bałtyckiego (0 m n.p.m.). Linia wybrzeża jest silnie rozwinięta, z dużą ilością małych wysepek. Lasy zajmują 69% powierzchni kraju, co stanowi najwyższy odsetek w Europie (znane fińskie przysłowie "Finlandia bez lasów byłaby jak niedźwiedź bez futra"). Na obszarach bagien, lasów i pseudotundry spotkamy 67 fińskich gatunków rodzimych. Często spotykanymi wśród rodzimych ssaków są łosie oraz renifery żyjące w stanie półdzikim na północy w Laponii.