Agios Nikolaos Temperatura 14°C styczeń / Średnia temperatura

Agios Nikolaos
Grecja Grecja / Kreta

Przeczytaj informacje o regionie:
Jednym z największych centrów turystyki na Krecie jest Agios Nikolaos, położone nad wspaniałą zatoką Mirebello. W przeszłości była to niewielka wioska rybacka, a obecnie jest to kwitnący kurort, którego centrum zajmuje port oraz głębokie na 64 metry jezioro Vulismeni. Miasto usytuowane jest na niewielkich wzgórzach łagodnie opadających w kierunku morza. Ukształtowanie terenu wywarło wpływ na tradycyjną architekturę kamieniczek i małych domków.

Obok portu ciągnie się romantyczna promenada zachęcająca do długich spacerów. W porcie zobaczymy wiele większych i mniejszych stateczków, które zostały przerobione na tawerny lub takich, które zapraszają turystów na rejsy wycieczkowe. Czasem do przystani portowej przypływają ekskluzywne promy wycieczkowe z pasażerami, którzy zdecydowali się przy pomocy takiego środka transportu zwiedzić wysepki greckie.

Warto udać się na spacer po malowniczym śródmieściu i poddać się niespotykanej nigdzie na świecie mistycznej atmosferze. Obecność greckich mitów jest tu nadal wyczuwalna, a legendy o bóstwach, [foto5]słodkiej ambrozji i boskim nektarze - ciągle żywe. Aby poczuć klimat przeszłości, możemy wybrać się nad przepiękne jezioro Vulismeni, które w 1870 roku zostało połączone z morzem. W jego wodach, jak głosi legenda, brała kąpiele grecka bogini Atena, a dziś w jego toni można w upalny, słoneczny dzień zobaczyć mrowie rybek żerujących przy brzegu, wśród kolorowych rybackich łódeczek. Malownicze położenie niewielkiego jeziorka otoczonego z jednaj strony skałami, sprawiło, że u drugiego z jego brzegów umiejscowiło się wiele tawern, kawiarenek i restauracji. Serwują one specjały kuchni greckiej spragnionym wrażeń smakowych turystom.

W miejscowości sporo jest ogródków i kawiarni chętnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i samych Greków. W ciągu dnia kolorowe łodzie rybackie wypływają w morze, natomiast wieczorami życie towarzyskie kwitnie, a bary, puby i knajpki zapełniają się gośćmi. Lokalne tawerny, dyskoteki i kawiarnie czynne są często do ostatniego gościa. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które w czasie wakacji lubią się dobrze bawić.

Przechadzając się wzdłuż uliczek miejskich mijamy położone obok siebie sklepiki z pamiątkami. Znaleźć tu można również szereg sklepów między innymi ze złotą biżuterią, wśród której niezmiennie [foto8]przewijają się motywy pszczoły, minotaura czy kamienia z pismem klinowym.Są tu także sklepiki z ceramiką i tradycyjnymi, cenionymi produktami spożywczymi, bez których nie wypada wracać z Krety, jak oliwa z oliwek, miód, orzechy czy migdały w miodzie, ouzo, rakji, a także innymi bardziej lub mniej atrakcyjnymi pamiątkami z wyspy.

W miejscowości jest mnóstwo atrakcji turystycznych, dlatego spędzając tu wakacje z pewnością nie będziemy mogli narzekać na nudę. W pobliżu jeziora Vulismeni znajduje się Muzeum Folkloru, prezentujące wyroby kreteńskiego rzemiosła. Miasto posiada również Muzeum Archeologiczne, w którego siedmiu salach wystawiono przedmioty pochodzące z czasów od epoki neolitycznej do końca okresu grecko-rzymskiego. Jednym z najciekawszych eksponatów jest sławna czaszka mężczyzny, najprawdopodobniej atlety, ze złotym wieńcem laurowym oraz srebrną monetą przeznaczoną na opłatę za przepłynięcie rzeki Styks.

Z Agios Nicolaos niedaleko jest do uroczej miejscowości Eloundy gdzie znajduje się wiele hoteli z oferty touroperatorów. Zarówno z Agios Nikolaos jak i z portu w Eloundzie [foto7]organizowane są wycieczki statkiem na uroczą wysepkę Spinalongę, którą podczas wycieczki można dosłownie obejść dookoła. Jeszcze w latach 50-tych znajdowała się tu ostatnia na świecie, kolonia trędowatych. Dziś bezpiecznie można obejrzeć ruiny dawnej weneckiej twierdzy i zwiedzić osadę zamieszkiwaną niegdyś przez trędowatych. Wszystkie większe plaże, zlokalizowane są w zachodniej części zatoki Mirabello. Tam turyści spragnieni ochłody, znajdą wspaniałe warunki do kąpieli.

Agios Nikolaos jest też doskonałym punktem wypadowym. Można tu wypożyczyć samochód i udać się w okolice obfitujące w malownicze krajobrazy. Warto zobaczyć bizantyjski kościół Panagia Kera znajdujący się w odległości 10 km od miasta. Tuż obok znajduje się też urocze górskie miasteczko Kristsa, z przepiękną kaplicą Agios Joannis. Z Agios Nicolaos można też wybrać się samochodem lub nawet lokalną komunikacją do położonej na południu Ierapetry, skąd kursuje prom na wyspę Hrissi. To właśnie między tymi miejscowościami wyspa zwęża się do zaledwie 12 km, przesmyk ten zwany jest Ierapetra. Agios Nicolaos leży też w pobliżu wyspy Vai uważanej za jedną z najpiękniejszych kreteńskich plaż, bo przypominającej pejzaż Wysp Karaibskich.