Ateny Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Ateny
Grecja Grecja / Attyka

Przeczytaj informacje o regionie:
Turyści najczęściej zwiedzają w Atenach Akropol, trochę więcej czasu zajmuje im Narodowe Muzeum Archeologiczne i na koniec spędzają dzień czy dwa w tawernach Pláki, jedynej zachowanej do dzisiaj starej dzielnicy. Większość wynosi się następnie czym prędzej, rozczarowana nielicznymi zabytkami przeszłości i nijaką atmosferą.

Ateny nie są pięknym miastem. Powietrze jest tu bardzo zanieczyszczone, a natężenie ruchu na ulicach i powojenna architektura wołają o pomstę do nieba. Wielu spośród przeszło 4 mln turystów, którzy zjawiają się tu każdego roku, przyjeżdża jakby z obowiązku.

Takie są fakty, z którymi miasto nauczyło się sobie radzić. Od czasów II wojny światowej liczba mieszkańców w tej przedziwnej krzyżówce metropolii Wschodu i Zachodu, wzrosła z 700 tys. do 4 mln, co stanowi przeszło jedną trzecią ludności całego kraju.
[foto5]
Szybkość tej transformacji znalazła odbicie w chaotycznym pomieszaniu elementów krajobrazu miejskiego i wiejskiego: na podwórkach pasą się kozy, ulicami obok samochodów ciągną konne zaprzęgi, a bazary w tureckim stylu walczą o miejsce ze sklepami Armaniego czy Benettona. Widoczne na każdym kroku pospieszne unowocześnianie łagodzi atmosfera pewnej intymności i przytulności. Jak mówią sami Grecy, Ateny to po prostu największa wieś w kraju.

Pogodziwszy się z tym, turysta zwykle dochodzi do wniosku, że zabytki starożytności, a zwłaszcza Akropol, są tylko najbardziej znanymi, ale nie jedynymi tutejszymi atrakcjami. Kuszą jeszcze wspaniałe widoki ze wzgórz Likavitós i Filopáppou.

U podnóża Akropolu rozpościera się Pláka, pełna zabytków z czasów Bizancjum, średniowiecza i [foto2]XIX w., które wydały się tak egzotyczne Byronowi i innym romantykom. Jak można się spodziewać, Ateny słyną też z najlepszych restauracji w Grecji.

Działa tu wiele pięknych kawiarenek, tawerny w ogrodach i uliczne targi. Życie nocne także jest bardzo urozmaicone, dlatego miejscowość powinni odwiedzić przede wszystkim zwolennicy dobrej zabawy, tańca i śpiewów do białego rana.

Ludzie zamieszkują Ateny bez przerwy od ponad 7000 lat. Zabudowa stopniowo rozrastała się. W V w. p.n.e. Ateny były już najsilniejszą polis (miastem-państwem) starożytnej Grecji. Czasy te przez historyków zostały nazwane okresem klasycznym. Ateńczycy ustabilizowali wówczas system demokratyczny.

Wspaniały rozkwit przeżywała sztuka, architektura, literatura i filozofia, która znacząco wpłynęła na rozwój myśli filozoficznej w zachodniej Europie.