Chalkidiki Temperatura 14°C marzec / Średnia temperatura

Chalkidiki
Grecja Grecja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Starożytne wykopaliska pamiętające potęgę Aleksandra Wielkiego, słynny boski Olimp oraz niezatłoczone plaże półwyspu Chalkidiki - to tylko niektóre atrakcje greckiej Macedonii, jednej z najpiękniejszych krain południa Europy.

Jeszcze 20 lat temu Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) nazywany również "republiką mnichów" był rejonem niemal nieznanym turystom, dziś stanowi jedną z największych atrakcji Macedonii. Z lotu ptaka wygląda jak ogromna łapa zatopionego w Morzu Egejskim olbrzyma.

Kto ponad wszystko kocha grecki antyk, może odwiedzić Stagirę - miejsce urodzin Arystotelesa. Natomiast amatorów dobrej kuchni zapraszamy do Kawali, regionu słynącego z małży, które podawane są tam albo gotowane w skorupkach, albo bez skorupek, za to w gęstym sosie pomidorowo-paprykowym z dodatkiem rozpuszczonej fety. Rewelacja!

Półwysep Halcydycki leży w północnej części Grecji. Oblewają go wody Morza Egejskiego, które od zachodu tworzą Zatokę Thermaikos , a od wschodu Zatokę Orfańską.

Na południu Półwysep Halcydycki rozgałęzia się na trzy mniejsze półwyspy: Kassandra (Pallene), Sithonia (Lougos) i Athos - z autonomiczną republiką mnichów. Przelot z Warszawy do Salonik trwa około 2 godzin.

Półwysep Halcydycki tworzą trzy mniejsze półwyspy: Kassandra, Sithonia i Athos. Ze swymi widokami gór i szmaragdowego morza, pięknymi złocistymi plażami, soczystą zielenią winnic, gajów cytrusowych i zagajników drzew pistacjowych są w stanie urzec każdego przybysza.

To miejsca wypoczynkowe. Przyciągają nie tylko swą malowniczością, ale także dużą liczbą turystycznych kurortów, oferujących doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i stanowiącą dogodną bazę wypadową dla zwiedzających. Athos jest miejscem szczególnym - miejscem duchowego skupienia i odosobnienia. Tutaj znajduje się, rządząca się własnymi prawami, republika mnichów.

Nie tylko życie biegnie tu własnym torem, ale nawet czas jest inaczej odmierzany. Nie każdy też może przekroczyć granicę tego państewka. Jest to dozwolone jedynie w przypadku pełnoletnich mężczyzn, a i to nie wszystkich. Na szczęście zakątki, do których nie udaje się dojść pieszo można podziwiać z pokładów łodzi pływających wzdłuż niedostępnej części wybrzeża.

Wycieczka do zawieszonych między niebem a ziemią, miasta Klasztorów Meteora to podróż pełna niezapomnianych wrażeń. Te niezwykłe, zadziwiające oryginalną architekturą budowle zostały wzniesione na poziomie niedostępnych, skalnych turni, a ich nazwa "meteora" oznacza "skały wiszące w powietrzu".

Z wyrastającej z olbrzymiej równiny skał roztacza się malowniczy widok na górskie pasma i koryto rzeki Pindos. Pierwsze społeczności pojawiły się tu pod koniec X w, kiedy w jaskiniach zamieszkali pierwsi pustelnicy. W XIV wieku zaczęto wznosić klasztory.

Zanim powstały tu schody i drogi (początek XX w.) można tu było dotrzeć jedynie za pomocą sznurów i drabin. Do czasów obecnych przetrwało tu 6 z 24 klasztorów, a dwa z nich - Klasztor Św. Trójcy i Św. Stefana pełnią funkcję opactw. W innych mieszczą się muzea, w których można podziwiać zabytkowe freski i pięknie wykonane, kunsztowne przedmioty kultu religijnego.

Wypoczywając na Półwyspie Chaldikiki nie sposób nie wziąć udziału w ekscytującej wycieczce po jednej z najsłynniejszych jaskiń w Europie, której wszystkich tajemnic nie zgłębiono do dnia dzisiejszego. Jaskinie były zamieszkane już w okresie paleolitu, a w 1960 roku dokonano tu sensacyjnego odkrycia czaszki człowieka pochodzącej z epoki kamienia łupanego. Naukowcy są przekonani, że jaskinia była zamieszkana już 700 tys. lat temu.

Spacer podziemnymi korytarzami wśród stalaktytów i stalagmitów będzie niesamowitym przeżyciem. W sąsiadującym z jaskinią muzeum zobaczycie Państwo cenne znaleziska archeologiczne z Petralony.Wizyta w Klasztorach Meteora zapewni Państwu wiele niesamowitych przeżyć.
Położenie Malownicze położenie Półwyspu Halcydyckiego, łączy w sobie widoki morza i gór. Piękne piaszczyste plaże i ciepłe Morze Egejskie zachęcają do uprawiania wszelakich sportów wodnych. Bliskość gór i dobrych tras wycieczkowych zaprasza do wędrówek pieszych.

Tereny 'trójpalczastego' półwyspu pełne są pięknych tras widokowych i szlaków turystycznych dostępnych wakacyjnym piechurom. Sporo zieleni i górzysty krajobraz zapraszają do spacerów.