Chania Temperatura 14°C luty / Średnia temperatura

Chania
Grecja Grecja / Kreta

Przeczytaj informacje o regionie:
Miasto Chania położone jest na północnym zachodzie wyspy Krety. Do roku 1970 pełniła funkcje stolicy, którą utraciła na rzecz Heraklionu. Dziś drugie co do wielkości miasto Krety jest chętnie odwiedzane przez turystów, ze względu na swój niepowtarzalny charakter jak i ciekawą historię i architekturę wielu kultur. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami takimi jak Rethymnon czy Heraklion oraz wszystkimi miasteczkami i wioskami położonymi wzdłuż północnego wybrzeża ( również dobre połączenie z południem wyspy). Lotnisko znajduje sie w odległości 14 km od centrum miasta.

Dzięki swojej zabudowie, pełnej weneckich i tureckich pozostałości, niezliczonej liczbie zawsze gwarnych tawern i kafejek, Chania kusi turystów swoim niepowtarzalnym charakterem i atmosferą. Jej okolice uważane są za najbardziej zieloną i ukwieconą część Krety, a piaszczyste plaże zalicza się do najlepszych na wyspie. Niewątpliwie to co przyciąga turystów do tego cichego i spokojnego miejsca jest historia. To właśnie tu, można odnaleźć pozostałości kultury starożytnej okresu Bizancjum, kultury tureckiej i weneckiej.

Najbardziej popularną częścią starego miasta jest port wenecki, będący dzisiaj ogromną promenadą wzdłuż której ciągnie się rząd tawern i barów, a na ławeczkach próbują swoich sił wędkarze. Przechodząc promenadą natkniecie się z pewnością na restauratorów zachęcających Was do zajęcia miejsca przy stoliku i spróbowania tradycyjnej, najlepszej na wyspie kreteńskiej kuchni.

Niewątpliwie przyciągną Państwa uwagę dwa charakterystyczne obiekty. Pierwszy z nich to molo, zakończone wenecką latarnią morską, oraz wieża Firka w której obecnie mieści się Muzeum Morskie, zawierające liczne dokumenty z nowszej historii miasta. Jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się na terenie Starego Miasta jest Meczet Janczarów z charakterystyczna kopułą, który obecnie służy za miejsce wystaw.

Po wizycie w porcie, warto udać się na plac gdzie stoi katedra, zobaczyć ruiny Kastelli, najstarszej twierdzy w mieście, a także przejść się ulicą, na której oferowane się wyroby skórzane. W północno-wschodniej części Kastelli znajdziemy ruiny pałacu Arkada San Marco, który był siedzibą weneckiego zarządcy La Canei, oraz ośrodkiem administracyjnym Krety.

Osoby chcące zapoznać się bliżej z architekturą wenecką, powinny odwiedzić dzielnice Splanzia. Znajdują się tam liczne wąskie uliczki, które nie zatraciły swojego dawnego charakteru. Tak jak kiedyś, tak i teraz w dzielnicy Splanzia toczy się spokojne miasteczkowe życie, gdzie słychać gwar ludzi zajętych codzienna pracą. W miejscu tym znajduje się Plac 1821, upamiętniający bunt przeciw rządom tureckim.

Nieopodal dzielnicy Evraiki swoją siedzibę ma Muzeum Archeologiczne, które znajduje się w kościele pod wezwaniem San Francesco. Kościół ten został wybudowany przez wenecjan w XIV wieku, a od roku 1963 pełni funkcje Muzeum Archeologicznego, w którego zbiorach znajdują się liczne pozostałość po kulturze minojskiej, weneckiej i tureckiej.

Jednym z ciekawszych miejsc znajdujących się na terenie Nowego Miasta są ogrody. Umieszczone pomiędzy ulicom Papandreou i Tzanakaki zostały zbudowane i zaprojektowane przez Turków w roku 1870. Na terenie ogrodów znajdują się liczne kawiarnie, małe zoo oraz biblioteka dla dzieci. Jest to miejsce, gdzie miejscowa ludność jak i turyści szukają spokoju i relaksu.

[foto8] Najlepszym miejscem dla osób chcących zrobić zakupy będzie miejski rynek, na którym można nabyć liczne pamiątki jak i różnorodne produkty spożywcze, poznając jednocześnie atmosferę typowego greckiego targu. Warto też zwrócić uwagę na kształty hali w której znajduje się targ. Jest to budowla wzniesiona na planie krzyża i przykryta charakterystyczną kopułą.

Chania to nie tylko zabytki i historia ale również nocne życie. Osoby pragnące dobrze się bawić znajdom tu również coś dla siebie. Znajdujące się przy porcie liczne kawiarnie i kluby, zapełniają się wieczorem i zapewniają rozrywkę do białego rana.

Po zwiedzeniu miasta, zrobieniu zakupów i spędzeniu szalonych nocy, nie pozostaje już nic innego jak zrelaksowanie się na licznych plażach, zażywając kąpieli w czystym Morzu Kreteńskim.

Miejsca turystyczne
Wąwóz Samaria
18 km trasa biegnie od północnych do południowych wybrzeży; największą atrakcją są tu " Żelazne Wrota" o szerokości 3 m i wysokości 600 m)

Półwysep Gramvousa
Znajduje się tutaj piękna laguna o turkusowo - błękitnej, czystej wodzie idealnej do nurkowania, gdyż widać stworzenia morskie).

Elafonisi
To tzw " Greckie Malediwy" - zbiór wysepek - miejsce, które dzięki rafie koralowej zawdzięcza piasek o różowym zabarwieniu; miejsce jest osłonięte górami w związku z tym zawsze można liczyć tutaj na wspaniałą pogodę mimo, że na północnym - zachodzie nie ma ładnej pogody).

Kato Daratso
Maleńka miejscowość, 3-4 sklepy + kilka tawern; bardzo ładne piaszczyste plaże położone w zatoczkach.

Hotel Ria
Przyjemny hotel, którego gośćmi są przeważająco Polacy; parasole i leżaki płatne na plaży.

Kalamaki
Maleńka miejscowość, z węższą trochę kamienistą plażą.

Kato Satalos
Maleńka, typowo turystyczna miejscowość - są tu sklepiki, tawerny.

Agia Marina
Większa miejscowość z piaszczysta plażą; rozrywki są, ale na niskim poziomie; turyści dochodzą, aby się pobawić ok. 3 km do miejscowość Platanias.

Maleme
Plaża kamienisto - piaszczysto - żwirowa; spokojna miejscowość; dobra komunikacja co ok. 30 minut autobusy.

Platanias
Miejscowość znana z typowo greckich dyskotek, pubów - polecana dla młodych ludzi ze względu na życie nocne.

Rapaniana
Miejscowość posiada kamieniste plaże, położona za miejscowością Maleme.

Kolimbari Spokojna miejscowość, która ma nie zagospodarowane, kamieniste plaże.

Cenne uwagi:
Im bardziej na zachód od Chanii tym spokojniej. Na Krecie są dosyć tanie taksówki; w miejscowościach oddalonych od Chanii o kilka km warto zabrać się 4-5 osób taksówką i koszt wyjdzie podobny do kosztu za autobus.