Kerkira Temperatura 15°C grudzień / Średnia temperatura

Kerkira
Grecja Grecja / Korfu

Przeczytaj informacje o regionie:
Kerkira (druga nazwa - Korfu) to miasto greckie i ważny port w środkowej części wyspy Korfu, nad Morzem Jońskim. Miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Europie ze względu na swój niepowtarzalny antyczny klimat i mnóstwo istniejących tu zabytków światowej klasy.

Bogactwo kulturowe miasta to swoista mozaika pozostałości po panowaniu wielu narodowości - przez stulecia wyspę zamieszkiwali starożytni Rzymianie, Grecy i Fenicjanie, a następnie Francuzi i Brytyjczycy. Miasto to świetne miejsce na wycieczkę fakultatywną i prawdziwy raj dla zwolenników zwiedzania i miłośników historii.

O obecności Rzymian świadczą dziś liczne wykopaliska archeologiczne, a także wznoszące się nad Kerkirą zabytkowe, ozdobne kopuły bizantyjskich kościołów i wieże wczesnochrześcijańskich bazylik. Obok współistnieją brytyjskie pomniki, starożytne grobowce i weneckie, eleganckie, neoklasycystyczne budowle.

[foto3]Przebywając w Kerkirze przede wszystkim warto obejrzeć grobowiec Menekratesa (600 p.n.e.), ruiny doryckiej świątyni Artemidy z VI w. p.n.e., rzeźby z miasta Gorgona, bazylikę starochrześcijańską, kościół bizantyjski z XI w., wenecką cytadelę oraz pałac królewski z 1816.

Znamienne dla zabudowań Kerkiry są średniowieczne fortyfikacje - Stary Fort (Paleó Froúrio) i Nowy Fort (Néo Froúrio). Najstarsze fragmenty budowli zostały wybudowane jeszcze za panowania Bizancjum - w połowie XII w. Dopiero niespełna 100 lat później Wenecjanie dobudowali słynną cytadelę. Ostatnich zmian w fortyfikacjach dokonali Brytyjczycy, wznosząc w w latach 40. XIX w. neoklasycystyczny kościół św. Jerzego w obrębie Starego Fortu.

[foto5]Życie miasta skupia się wokół dwóch głównych ulic - Listónu i Spianády. Listón to ulica z arkadami, zaprojektowana w okresie francuskim według projektu twórcy ulicy Rue de Rivoli w Paryżu. Natomiast przechadzając się Spianádą warto zwrócić uwagę na znajdującą się tam rotundę Maitlanda pochodzącą z czasów brytyjskich.

Warto obejrzeć znajdujący się przy północnym krańcu Listónu XIX-wieczny pałac św. Michała i Jerzego oraz byłą rezydencję wysokiego komisarza brytyjskiego - Williama Gladstone, późniejszego premiera Wielkiej Brytanii. W budynku znajduje się dzisiaj Muzeum Sztuki Chińskiej i Japońskiej.

[foto2]Przechadzając się urokliwymi uliczkami Kerkiry warto skręcić w niepozorną uliczkę Arseníou, przy której usytuowane jest Muzeum Bizantyjskie w kościele Panagía Andivouniótissa. W muzeum można podziwiać eksponaty sztuki przedchrześcijańskiej oraz ikony datowane na XVI i XVII wiek.

Niedaleko Listónu wznosi się chyba najsłynniejsza budowla miasta - kościół Ágios Spirídon. Uwagę zwraca ciekawy wygląd świątyni - posiada ona dzwonnicę z kopułą w kolorze kasztanowym. We wnętrzu znajduje się zdobiona srebrem trumna ze szczątkami świętego, patrona wyspy.

Będąc w Kerkirze nie można pominąć Muzeum Archeologicznego, które uważane jest za najciekawsze na całym archipelagu Wysp Jońskich. Najważniejszym eksponatem jest 17-metrowy tympanon z VI w. p.n.e. z postacią Gorgony, pochodzący z doryckiej świątyni Artemidy w Paleópolis. Po bokach Gorgony można podziwiać malowidła przedstawiające mityczne sceny batalistyczne.Wśród eksponatów znajdują się również naczynia z epoki neolitu i ceramika z czasów, kiedy Korfu była kolonią Koryntu.