Knossos Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Knossos
Grecja Grecja / Kreta

Przeczytaj informacje o regionie:
Knossos to miejscowość na Krecie znajdująca się w odległości około 6 km na północny-wschód od stolicy Krety - Heraklionu, u stóp gór Ida. Miejscowość cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na znajdujący się tam największy grecki zabytek - pałac pochodzący z okresu 2000-1400 p.n.e. zwany pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim.

Rozległe ruiny pałacu, będące świetnie zachowanym przykładem kultury okresu minojskiego odkrył w 1900 r. archeolog Arthur Evans i od tej pory kamienne posadzki pałacu goszczą spragnionych wiedzy turystów ze wszystkich zakątków świata.

W wyniku prac wykopaliskowych zostały odsłonięte ruiny pałacu i innych zabudowań w jego obrębie o powierzchni około 17,4 tysiąca m². Badania biegłych archeologów i historyków dowodzą, że pałac wielokrotnie zmieniał swój kształt i rozmiary.

[foto1]Wiadomo na pewno, że do wnętrza pałacu można było się dostać idąc monumentalnymi schodami, a następnie przechodząc przez wielką salę znajdującymi się w południowej części pałacu oraz przez labirynt korytarzy, w którym miał mieszkać mityczny Minotaur.

Zabudowania budowli były piętrowe - dolny poziom składał się z małych pomieszczeń oddzielonych wąskimi korytarzami, w których składowano żywność (zboże, oliwę i wino w specjalnych glinianych beczkach), a także wytworzone produkty. W dolnej części pałacu mieściły się także warsztaty kamieniarskie i ceramiczne wraz z magazynami przeznaczonymi do przechowywania materiałów potrzebnych rzemieślnikom do pracy. Górne partie pałacu składały się z większych pomieszczeń mieszkalnych.

[foto3]Komnaty przeznaczone do przyjmowania gości umieszczono obok sali tronowej, którą budowniczy usytuowali w centrum budowli - przy wielkim dziedzińcu. Po zachodniej stronie znajdowały się budynki sakralne, a po wschodniej tzw. Sala Podwójnych Toporów. Wokół pałacu usytuowano wille ogrodowe.

Duże wrażenie robią dobrze zachowane freski i malowidła ścienne (znajdują się obecnie w muzeum w Heraklionie) oraz kolumny pomalowane na kolor czerwony. W pałacu umieszczono też łaźnie i kanalizację.

Dzisiaj w Knossos można podziwiać liczne zabytki, które w świetnym stanie przetrwały do naszych czasów - wśród nich są figurki, naczynia oraz tabliczki z pismem linearnym. Wielkie zainteresowanie budzą obrzeża Knossos, gdzie odkryto monumentalne grobowce datowane na lata 1750-1450 p.n.e.