Kreta Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Kreta
Grecja Grecja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Największa wyspa Grecji położona jest na granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego, stanowiąc najbardziej wysunięty na południe przyczółek Europy. Ma 250 km długości i 15 do 60 km szerokości. Liczy sobie ponad 600 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 8 tys. km2. Stolicą Krety oraz największym miastem na wyspie (około 100 tys. mieszkańców) jest Heraklion. Cztery duże pasma górskie sprawiają, że krajobraz Krety jest niezwykle urozmaicony. U stóp gór rozciągają się żyzne niziny z gajami oliwnymi, winnicami i polami kukurydzianymi. Niziny przechodzą w płaskie równiny, skaliste wybrzeże i piaszczyste plaże.

W głębi lądu największą atrakcję stanowią piesze wycieczki po wspaniałych terenach górskich oraz wzdłuż słynnego wąwozu Samaria. Ten zadziwiająco piękny wąwóz ma 16 km długości. Samaria przyciąga swoim majestatem, dziką i nieokiełznaną przyrodą. Wszyscy wytrwali mają szansę dotarcia do najwęższego miejsca w wąwozie zwanego Żelazną Bramą. Podczas wakacji na Krecie nie odmówimy sobie spędzenia paru relaksujących i niezapomnianych chwil w najdłuższym wąwozie Europy. Pamiętajmy o wygodnym obuwiu.


Klimat Klimat Krety określa się mianem najzdrowszego w całej Europie. A to dlatego, że stykają się tu klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Dzięki temu na Krecie jest najdłuższe lato w całej Grecji. Na Kretę najlepiej udać się w wiosną (od połowy kwietnia do końca czerwca) i wczesną jesienią. Wprawdzie nawet wtedy zdarzają się upały, ale znosi się je lepiej niż w lipcu i sierpniu kiedy jest gorąco i tłoczno. W październiku woda w morzu jest jeszcze ciepła.