Lefkada Temperatura 14°C styczeń / Średnia temperatura

Lefkada
Grecja Grecja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Górzysta wyspa, prawie 80% wyspy pokryte jest górami,a jej brzegi obmywane są przez głębokie, lazurowe Morze Jońskie. Jest ona położona tak blisko stałego lądu Grecji iż można zwiedzać inne antyczne mijsca Grecji przejeżdzając tylko przez 50m most zwodzony.

Pnąc się serpentynami w górę dotrzemy do wioski rybackiej Vassiliki, obecnie miejsce to opanowane jest szalonych amatorów windsurfingu. Małe pensjonaty i hoteliki, typowo greckie taverny, bary i lodziarnie rozbrzmiewają śmiechem turystów z Angli, Dani, Czech i Polski przez co czynią to miejscem o niepowtarzalnym klimacie.

Na samym południu i jednocześnie najdalej wysuniętym w morze krańcu wyspy Cape Dukato, gdzie stok powoli ginie w falach wody, prowadząc do legendarnego Królestwa Węży, stała świątynia Apolla. Stąd antyczna poetka Safona skoczyła w otchłań morską.

Powodem samobójczego, z wysokości 75 m, skoku była niespełniona miłość do pięknego Phaona. Jest to obecnie ulubione miejscem spotkań zakochanych ale także i ... samobójców. I w ten oto sposób docieramy do zachodniego wybrzeża wyspy z niekończącymi się przepięknymi plażami Porto Katsiki, Kalamisti, Katisma to tylko kilka słynnych na całą Grecję plaż. Wylegując się na gorącym, drobniutkim, białym żwirku podziwiamyb nagie, drapieżnie wdzierające się w morze skaliste urwiska Lefkady.

Jeżeli nie lubią Państwo tłoku na plaży to polecamy wycieczkę statkiem na cudowną, aczkolwiek trudną dostępną od strony lądu, plażę Egremini. Biały piasek, szeroka otulona skałami plaża oraz piękna lazurowa woda- oto jak wyobrażamy sobie raj na ziemi.

Jak każda wyspa grecka, Lefkada ma również swoją stolicę. Lefkas town, bo tak nazywana jest przez greków , to piękne portowe miasto ze słynną fortecą Santa Mavra wybudowaną w 1300r. przez francuskiego księcia Orsini, z małym rynkiem i wąskimi uliczkami. Miasto z jednej strony zaprasza nas na piękną plażę Ammoglossa, z drugiej strony na długie piaskowe plaże na wybrzeżu Gyra z typowymi wiatrakami.

To jednak nie jest bynajmniej wszystko czym Was może gościnna Lefkada oczarować. I jeżeli przy waszych tułaczkach po wyspie nieraz zabłądzicie- żadne nieszczęście, zawsze możecie odkryć całkiem inne widoki, nowe miejsca do kąpania obserwować wyspiarzy podczas ich codziennych prac.