Matala Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Matala
Grecja Grecja / Kreta

Przeczytaj informacje o regionie:
Ta niewielka osada rybacka leży w południowej części wyspy, nad brzegiem spokojnej zatoki, w pobliżu popularnych wśród turystów miasteczek Komos, Samarii i Festos. Obecnie miasteczko przeżywa okres największego rozkwitu. Liczne hotele i apartamenty pojawiają się w tętniącym życiem centrum, które w szybkim tępie zapełnia się nowymi atrakcjami turystycznymi.

Matala może poszczycić się swoją bogatą historią. Według Homera właśnie tu rozbił się statek Menelaosa, męża Heleny, powracającego spod Troi. Miasto również było portem starożytnego państwa Gortyny.

Przepiękna okolica z licznymi plażami sprawią, że pobyt w tej miejscowości zawsze będzie udany. Region ten znany jest ze sławnych grot, wydrążonych w klifach, które w czasach antycznych pełniły funkcję grobowców. Te starożytne grobowce były do niedawna zamieszkałe przez hippisowską komunę, obecnie zostały udostępnione do zwiedzania.

[foto4]W sezonie miasteczko tętni życiem. Bary i tawerny kuszą smakołykami kreteńskiej kuchni, a puby i dyskoteki zapraszają do zabawy. Uwagę turystów przyciągają także sklepy z kolorowymi pamiątkami. Wieczorami warto przysiąść choć na chwilę w tawernie przy plaży, by zobaczyć malowniczy zachód słońca.

Łodzie wycieczkowe wypływają codziennie z Matali na leżącą w zatoce wyspę Paksimadia. W okolicy miasta jest kilka odosobnionych plaż, m.in. w zatoce Kaloi Limenes. Piaszczystym traktem można dotrzeć do minojskiej miejscowości Kommos, gdzie obecnie prowadzone są wykopaliska. Warto również wybrać się do Fajstos i zobaczyć ruiny minojskiego pałacu. W niedalekiej odległości znajduje się Gortyna, zniszczone przez trzęsienie ziemi miasto z licznymi pozostałościami kultury rzymskiej.

Czas transferu z lotniska ok. 90 min.