Peloponez Temperatura 17°C marzec / Średnia temperatura

Peloponez
Grecja Grecja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Półwysep w Grecji, stanowiący najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego. Jego położenie między Morzem Jońskim a Egejskim oraz połączenie z lądem Przesmykiem Korynckim (gdzie przebiega Kanał Koryncki) czyni z niego miejsce niezwykle atrakcyjne turystycznie.

Peloponez jest wyspą skalistą, w której centrum znajdują się góry. Klimat wzdłuż wybrzeża jest wybitnie śródziemnomorski, co sprawia, że co roku przyjeżdża w te rejony mnóstwo turystów spagnionych słońca i kąpięli w ciepłym, błękitnym morzu. Każdy kąt Peloponezu przypomina zapomniany grecki mit. Wyspa tchnie barwnymi obrazami i bałkańską muzyką, zapachem morza, gór, winogron, oliwek i cytrusów.

Peloponez zamieszkuje przez ponad milion osób. Główne miasta i ośrodki turystyczne to Patras, Korynt, Sparta, Nafplio, Kalame, Pirgos. Mieszkańcy utrzymują się z turystyki i pasterstwa w miejscowościach górskich oraz z uprawy zbóż. Częstym urzekającym widokiem są tu plantacje winorośli, gaje oliwne i sady owoców cytrusowych.

Miasta i wioski Peloponezu były ważnymi centrami w przeszłości i pozostały nimi do dzisiaj. Miasteczka wydają się wyrastać prosto ze skał, inne leżą tuż nad otwartym morzem, lecz wszędzie ludzie są energiczni, opiekuńczy, mili i dumni. Peloponez poprzecinany jest niezliczoną ilością dróg, z czego trzy najważniejsze wiodą do najpiękniejszych miejsc, wykopalisk archeologicznych, oraz pozostałości dawnych wieków.

Północno-wschodni Peloponez zaczyna się od Argos skąd już łatwo trafimy do ruin Tiryns i Myken oraz najlepiej zachowanego teatru starożytnego w Epidauros.