Rethymnon Temperatura 14°C styczeń / Średnia temperatura

Rethymnon
Grecja Grecja / Kreta

Przeczytaj informacje o regionie:
Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety. To właśnie w tej miejscowości znajdują się największe i najdłuższe plaże na wyspie, zachęcające do wypoczynku, spacerów i kąpieli słonecznych. Ale to co przyciąga turystów to nie tylko złote piaszczyste plaże lecz również historia i kultura tego niewielkiego bo ok. 20 tysięcznego miasta. Rethymnon leży między Heraklionem, a Chanią.

Stolica prowincji stanowi znakomity przykład mieszania się kultur wschodu i zachodu. Jednym z bardziej ciekawych i imponujących zabytków jest Fortezza wybudowana w 1573r. przez Wenecjan w celu ochrony mieszkańców przed napaścią ze strony tureckiej. Na terenie Fortezzy znajduje się Meczet oraz Muzeum Archeologiczne, gdzie zebrane są eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych na terenie Rethymnon.

Cechą charakterystyczna dla większości miast znajdujących się na Krecie w tym również Rethymnon jest port wzniesiony przez Wenecjan. Jest to malownicze miejsce otoczone kolorowymi łodziami rybackimi, zakończone na końcu nabrzeża starą latarnią. Zwiedzając port nie sposób zauważyć domów o pastelowych fasadach i liczne tawerny, gdzie można zawsze posmakować świeżej ryby i przekonać się o gościnności lokalnych mieszkańców.

[foto5]Spacerując po licznych uliczkach Rethymnonu natkniemy się na piękną Loggię zainspirowaną stylem palladiańskim. Niewątpliwe jest to doskonały przykład mieszania się kultury weneckiej i tureckiej. Jeszcze dziś można tu zauważyć pozostałość po dawnym meczecie. Obecnie Loggia pełni funkcje Muzeum Archeologicznego. Innym przykładem panowania Tureckiego w Rethhmnon jest meczet Kara Musa Paszy wielkiego wezyra Ibrahima dowódcy oddziałów której napadły na Kretę.

W niewielkiej odległość od Loggi znajduje się jeden z najbardziej atrakcyjnych obiektów w mieście renesansowa fontanna Rimondiego ze swymi lwimi paszczami. Równie ciekawie co Fortezza prezentuje się Porta Guora czyli Wielka Brama, jest to pozostałości po dawnych weneckich fortyfikacjach miasta.

Warto wiedzieć
  • dojazd do lotniska w Heraklionie ok. 2 godz.
  • 23 kilometr od miasta znajduje się najbardziej znany klasztor na Krecie Arkadia
  • na plaży odpłatnie można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych
  • najlepszym miejscem na zakupy jest ulica Arabatzoglou, gdzie znajdziemy szereg małych sklepików

Wraz z upływem czasu miasto cichnie ale tylko na chwilę. Wczesnym wieczorem rozpoczyna się nocne życie - otwierane są liczne sklepy, galerie sztuki, lokale w ogródkach, a tawerny, bary i dyskoteki zapewniając gościom niezapomniane chwile.

[foto3]Po tak licznych atrakcjach na pewno przyda się państwu chwila odpoczynku w Parku Miejskim, który jest częścią reprezentacyjną Rethymnonu. Co roku odbywa się tu jedna z największych kreteńskich imprez - Festiwal Wina.

Ci jednak, którzy pragną wypoczynku i relaksu, beztroskiego leniuchowania i opalania się na złocistym piasku plaż, powinni wybrać się nad jedną z uroczych zatoczek wybrzeża. Tam, na osłoniętych, ciepłych plażach , z dala od miejskiego zgiełku, z pewnością znajdą ciszę i spokój. Zatoczki Rethymnonu są także świetnym miejscem na wypoczynek rodzinny - dzieci mogą tu w pełni oddać się wodnym szaleństwom i wraz z rodzicami uprawiać sporty plażowe.