Santorini Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Santorini
Grecja Grecja

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Santorini jest skalistą wyspą na Morzu Egejskim, ona i kilka podobnych wysepek to w istocie wierzchołek ogromnego, zanurzonego w morskiej toni wulkanu. W pobliżu krateru unosi się zapach siarki, wyspa od czasu do czasu drży. Wybuch na Santorini był ok. 1500 lat p.n.e. Była to najpotężniejsza erupcja wulkanu w historii (pogłos detonacji czterokrotnie obiegł kulę ziemską) wyspa została dosłownie rozerwana na strzępy. Pomimo tego, zachowały się resztki starożytnego osiedla, domy zachowały się do pierwszego piętra, ich ściany do dziś dzień zdobią wspaniałe malowidła.

Wybuch wulkanu był tak potężny, że spowodował częściowe zapadnięcie się wyspy. W ten sposób utworzyła się tak zwana "caldera", czyli ogromne urwisko w kształcie półksiężyca. Mówi się, że jest cudem wykreowanym przez naturę.

Niegdyś wyspę nazywano Strongyle czyli okrągła nazwa pochodziła od kolistego kształtu wyspy. Pierwsi osadnicy nazwali wyspę Kalliste czyli najpiękniejsza. Nazwę Thira nadali towarzysze i spadkobiercy bohatera z Teb o imieniu Thiras, obecnie częściej używana Santorini pochodzi z czasów bizantyjskich (Święta Irena).

Święta Irena jest patronką wyspy. Wyspa przez tysiąclecia przechodziła z rąk do rąk, dzieląc losy Grecji. Ze względu na bliskość Turcji i z tej strony doznawała uszczerbku. 5 maja 1821 na Santorini powiała grecka flaga.
Krajobraz Dzisiaj Santorini zachwyca kontrastem białej zabudowy domów na tle wulkanicznych zboczy i czerni piasku pokrywającego plaże. Santorini jest jedną z najbardziej znanych wysp na Cykladach. Surowość krajobrazów, wspaniałe panoramy, wielokolorowe plaże uformowane przez lawę i głęboki błękit morza tworzą obraz imponującej urody.

Obecnie na Santorini mieszka ok. 7 tys. stałych mieszkańców, żyjących głównie z turystów, którzy w sezonie bardzo licznie odwiedzają to miejsce. Poza tym wyspa znana jest z eksportu słodkich win, ziemi wulkanicznej, pumeksu oraz słodkich pomidorów. Głównymi miastami są Fira (stolica) i Ia. Pozostałe miejscowości mające znaczenie dla turystów to: Kamari, Perissa, Akrotiri, Pirgos i Monolithos.

Pomimo żyznej wulkanicznej gleby roślinność na Santorini jest uboga, a lasy nie występują - powodem jest brak wody; na całej wyspie znajduje się tylko jedno źródełko ze słodką wodą i nie jest wykorzystywane na skalę masową, powszechnie korzysta się z wody odsalanej i przywożonej z innych wysp.

We wspaniały krajobraz wyspy przepięknie wkomponowana jest tradycyjna grecka zabudowa - niewielkie białe domy z niebieskimi dachami. Nawet współczesne budowle są ładne i stylowe. Na Santorini nie spotkamy wysokich wieżowców, psujących klimat wyspy.

Najwyższe wzniesienie wyspy (ok. 500 m n. p. m.) zajmuje klasztor Profitis Ilias i stacja radarowa NATO. Na zboczu tej góry leży niezwykle malownicza wioska Pirgos, natomiast w drugą stronę grzbiet schodzi do przepięknego cypla Mesa Vouno, oddzielającego Kamari i Perissę, na którym znajdują się ruiny starożytnej Thiry.