Hiszpania Temperatura 11°C styczeń / Średnia temperatura

Hiszpania Hiszpania

Kurs średni wg NBP
1 EUR = 4,296400 PLN 19.01.2021
Stolica Madryt
Powierzchnia 504 782 km2
Ludność 39 996 671
Język urzędowy: hiszpański. Inne języki: kataloński, galicyjski, baskijski
Napięcie 220 V
Waluta euro (EUR)
Opis
Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku.

Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych. Do najbardziej rozwiniętych pod względem turystycznym należą Andaluzja, Baleary, Galicia, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia-León, Katalonia, Madryt, Walencja oraz Wyspy Kanaryjskie.
Do najpopularniejszych regionów turystycznych hiszpańskiego wybrzeża z pewnością możemy zaliczyć: Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca, Costa del Azahar, Costa Dorada, Costa Montanesa, Costa Vasca, Costa Verde, Rias Altas, Rias Bajas oraz hiszpańskie wyspy.

Amatorzy wypoczynku nad morzem i uprawiania sportów wodnych na pewno nie będą zawiedzeni - na hiszpańskim wybrzeżu panują świetne warunki - liczba słonecznych dni w roku przekracza 300, a przeciętne temperatury wahają się pomiędzy 18 a 30 stopniami C.
Klimat
Położenie Hiszpanii - nad równikiem - sprawia, że prawie przez cały rok w całym kraju panują temperatury dodatnie. Najcieplejszymi porami roku są lato i jesień. Dlatego są to najlepsze dni na wyjazd, ale trzeba się liczyć z niesamowitymi tłumami zwiedzających. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego ciepło i słonecznie jest przez cały rok, natomiast w centralnej Hiszpanii lata są upalne, natomiast zimy wietrzne i mroźne.