Barcelona Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Barcelona
Hiszpania Hiszpania / Costa Brava

Przeczytaj informacje o regionie:
Dynamicznie rozwijajace się kosmopolityczne miasto w północno-wschodniej części Hiszpanii. Jest stolicą Katalonii (1615 tys. mieszk.), położona nad Morzem Śródziemnym; największy, obok Madrytu, ośrodek gospodarczy i kulturalny kraju, wielkie centrum turystyczne, port morski, miasto silnie podkreślające swą odrębność od reszty Hiszpanii.

Posiada mnóstwo atrakcji: miasto słynie ze znakomitych budowli w stylu gotyckim i art nouneau oraz niepowtarzalnych dzieł wybitnego architekta Antonio Gaudiego. W Barcelonie jest również wiele interesujących muzeów, szczególnie słynne i warte odwiedzenia jest muzeum Picassa.

Do rozwoju i przebudowy miasta przyczyniła się organizacja olimpiady w 1992 roku. Wybudowano wówczas kompleks nowych obiektów sportowych, wioskę olimpijską i Parc de Mar w miejscu dawnych terenów przemysłowych Poble Nou. Ponadto gruntownie przebudowano wzniesiony w 1929 roku stadion olimpijski na Montjuic. Ponadto w tym czasie wyremontowano i odnowiono wiele budynków, zadbano o parki i miejsca rekreacyjne, na czym skorzystali także mieszkańcy miasta.

Wszystkie główne zabytki znajdują się na starym mieście, które pomimo plątaniny wąskich uliczek i zaułków jest wystarczająco małe by spokojnie poruszać się po nim pieszo. Sercem starówki jest średniowieczna dzielnica Barri Gotic pełna zabytkowych budowli, najładniejsza część Barcelony. Na zachód od Barri Gotic znajduje się Rambla, która przecina stare miasto na pół. Las Ramblas (bo jest to właściwie kilka uliczek) ciągną się od portu położonego na południu, do ogromnego Placa de Catalunya na północ.

[foto1]Po drugiej stronie Ramblas znajduje się dzielnica Barri Xines (czyli chińska dzielnica), robiąca na odwiedzających ją turystach dość posępne wrażanie. Średniowieczne uliczki ciągną się ku północy po obu stronach Ramblas, aż do Parc de la Ciutadella oraz na południowy zachód do zwieńczonego fortecą wzgórza Montjuic, na które dostać się można także kolejką linową.

Poniżej Placa de Catalunya znajduje się nowoczesne miasto i centrum handlowe, znane pod nazwą Eixample. Zostało ono wybudowane w XIX wieku, z bulwarami, parkami, szerokimi alejami i siatką równoległych uliczek. Znajduje się tutaj jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Barcelony, czyli katedra Sagrada Familia. Dalej na północ leży jeszcze jedno dzieło Gaudiego, a mianowicie bajkowy Parc Guell.

Ciekawą propozycją dla zwiedzających Barcelonę, może być skorzystanie ze specjalnych autobusów turystycznych. Miasto jest duże i trzeba się sporo najeździć aby zobaczyć choć część atrakcji. Kupując jednodniowy lub dwudniowy bilet na specjalne dwupoziomowe (górny poziom jest odkryty) autobusy szybko przemieszczamy się od jednej atrakcji do drugiej. Jest to bardzo wygodne, gdyż można wysiąść na dowolnym przystanku, coś obejrzeć i wsiadać w kolejny autobus. Na dodatek przy zakupie biletu otrzymamy specjalną książeczkę rabatową na prawie wszystkie atrakcje w mieście (łącznie 35 zniżek): bilety wstępu, jedzenie, transport.