Girona Temperatura 16°C marzec / Średnia temperatura

Girona
Hiszpania Hiszpania / Costa Brava

Przeczytaj informacje o regionie:
Miasto leży w Katalonii – regionie o wielu obliczach - jej północną część otaczają przepastne Pireneje, a na południu możemy podziwiać krajobrazy Costa Bravy - Dzikiego Wybrzeża. Girona – największe miasto Costa Bravy i jej administracyjna stolica usytuowana jest w odległości 40 km od wybrzeża.

Girona to miasto, które powinni odwiedzić głównie zwolennicy zwiedzania i aktywnego spędzania urlopu. Przepych zabytków, urocze kamieniczki, wąskie, klimatyczne i pełne kwiatów ulice zachęcają do długich spacerów i wędrówek po mieście.

Warto odwiedzić przępiekne stare miasto - przykład mozaiki skomponowanej z elementów architektury rzymskiej i greckiej oraz monumentalne mury obronne otaczające miasto. Z wież obronnych roztacza się niesamowity, panoramiczny widok na czerwone dachy miasta i wszystkie najciekawsze i najpiękniejsze budowle.

[foto1]Przebywając w Gironie, warto wybrać się na południowy brzeg rzeki Onyar stanowiący historyczną część miasta nazwaną Barri de la Catedral. Na uwagę zasługuje również juderia - dawna dzielnica żydowska.

Największe wrażenie jednak robią Pasaż Archeologiczny stworzony z pozostałości starorzymskich umocnień, dobrze zachowane łaźnie arabskie - Banys Arabs, oraz słynna jednonawowa, budowana od 1000 roku gotycka katedra, w której mieści się muzeum ze zbiorami najcenniejszych w całej Hiszpanii zabytków. Wśród nich największy podziw budzi Tepiz de la Creation – wielki dywan przedstawiający sceny stworzenia świata.

Aby dobrze poznać historię miasta i zasięgnąć kompletnej informacji o skupionych w mieście zabytkach, należy udać się do Museu d'Historia de la Ciutat - Muzeum Historii Miasta. Muzeum mieści się w XVIII - wiecznym klasztorze Kapucynów.

Girona to centrum życia kulturalnego i towarzyskiego Costa Bravy. Są tu liczne galerie (najsłynniejsza z nich to Museu d'Art, w której zebrano dzieła sztuki romańskiej do XX wieku), wystawy sztuki, restauracje i tawerny serwujące regionalne smakołyki. Na starym mieście dużą popularnością cieszą się tawerny, w których można napić się hiszpańskiego wina przy akompaniamencie dobrej muzyki.