Las Palmas Temperatura 22°C luty / Średnia temperatura

Las Palmas
Hiszpania Hiszpania / Gran Canaria

Przeczytaj informacje o regionie:
Las Palmas to stolica Gran Canarii i największe miasto archipelagu Wysp Kanaryjskich. To centrum administracyjne, handlowe i turystyczne wyspy Gran Canaria i zarazem jej największy port. Znajdziemy tu wspaniałe plaże świetnie przygotowane dla turystów, mnóstwo rozrywek oraz możliwości uprawiania sportów.

Las Palmas jest prawdziwym turystycznym rajem. Mnóstwo hiszpańskich zabytków, oczarowujących swoim pięknem i wyjątkowym wyglądem, kręte uliczki i egzotyczne ogrody, którymi po południu można przechadzać się godzinami, obserwując życie tutejszych mieszkańców i złociste wybrzeże zapraszające do leniuchowania. Najsłynniejszą plażą Las Palmas jest ciągnąca się kilometrami Playa de las Canteras. Zaraz przy plaży znajduje się Park Santa Catalina - miejsce dość luksusowe i kosmopolityczne.

To miejsce swoją niezwykłą atmosferę zawdzięcza wielu czynnikom. Bardzo nowoczesne hotele na wybrzeżu i w centrum, błękit Atlantyku, złocisty piasek plaż, a zaledwie kilka kilometrów od centrum - urocze rybackie domki, nieodkryte przez turystów zatoczki i ciągnące się kilometrami plantacje bananowców porastające pobliskie wzgórza. Niegdyś cała wyspa utrzymywała się głównie z bananów, a liczne miejscowości dosłownie nazywane były “bananowym rajem”. Dzisiaj największe dochody wyspa czerpie z turystyki.

[foto5]W miejscowości plaże są piaszczyste - prywatne i publiczne. Zaraz przy wysadzanej palmami promenadzie usytuowały się knajpki, bary, eleganckie restauracje i małe klimatyczne kawiarenki, oferujące swoim gościom najbardziej smakowite dania kuchni hiszpańskiej i międzynarodowej.

Tutaj nie można się nudzić, nawet jeśli mielibyśmy na to ochotę. Kurort, podobnie jak Playa del Ingles i Maspalomas, nieustannie tętni życiem. Zaraz przy plaży znajdują się roztańczone dyskoteki, często otwarte do rana oraz duże centra rozrywkowo-handlowe.

Liczne, usytuowane tu hotele cieszą się dużą popularnością wśród turystów ze względu na pięknie zagospodarowany teren - te bardziej luksusowe zadbały o niepowtarzalny wygląd ogrodów okalających hotel - w parkach i egzotycznych ogrodach, wśród których kryją się bary na świeżym powietrzu i baseny wszelkich rozmiarów i kształtów, naprawdę miło spędza się czas.

Jeśli jednak znudzi nam się beztroskie wylegiwanie się na plaży, wybierzmy się do centrum miasta. Właśnie to połączenie typowo wakacyjnej atmosfery z mnóstwem istniejących tu, interesujących zabytków sprawia, że Las Palmas jest tak niezwykłe.

[foto2]Warto wybrać się na kolonialną starówkę Veguetę (około 5 km od centrum) i zwiedzić Katedrę Santa Ana - największą świątynię na wyspie, która budowano ponad 400 lat. Wnętrze budowli prezentuje prawdziwą mieszankę stylów gotyckiego, neoklasycznego, renesansowego i barokowego. Wejście Katedry otoczone jest ogrodem drzewek pomarańczowych.

Ciekawą atrakcją Las Palmas udostępniony dla turystów dom Krzysztofa Kolumba - Casa de Colon. Dom warto obejrzeć, gdyż jest to typowy przykład architektury kanaryjskiej - bielone ściany, drewniane balkony i okiennice i drzwi strzeżone przez kamienne gargulce. Wewnątrz, ciekawe wrażenie robią wymalowane na ścianach szlaki, którymi podróżował Kolumb w czasie wypraw odkrywczych.

Jeśli starczy nam czasu, możemy udać się na spacer Ulicą Triana, której kamienice w dolnej części są lokalami handlowymi, a górna część budynków to przykłady wszelkiego rodzaju historycznej architektury, jak np. wspaniałe fasady modernistyczne. W jej północnym krańcu znajduje się Kapliczka Św. Telma, umiejscowiona w parku o tej samej nazwie.