Indonezja Temperatura 31°C marzec / Średnia temperatura

Indonezja Indonezja

Kurs średni wg NBP
1 IDR = 2,692400 PLN 09.03.2021
Stolica Jakarta
Powierzchnia 1,9 miliona km2
Ludność 224 784 tys.
Język Indonezyjski, bahasa indonesia, balijski, angielski.
Napięcie Napięcie w sieci wynosi 220 V.
Waluta Rupia (IDR). (IDR)
Opis Indonezja to kraj ponad 13 000 i tysiąca kontrastów. Wyspy rozciągnięte na przestrzeni 5000 kilometrów, tworzą największy kraj wyspiarski na świecie. Archipelag rozciągnięty jest na przestrzeni równej odległości pomiędzy Lizboną, a Moskwą, tworząc pomost pomiędzy dwoma kontynentami : Australią i Azja.

Podziwiać tu można zarówno bogactwo przyrody, jak i architektury. Indonezja to kraj wielu kultur, tradycji, języków, religii, kraj wulkanicznego temperamentu. Oficjalnym językiem jest sztucznie utworzony bahasa indonesia, jednak dla wielu obywateli Indonezji jest to język obcy.

Obszar Indonezji jest podzielony na trzy regiony: wyspy Sumatra, Jawa, Kalimantan i małe wyspy. Pięć głównych wysp to: Sumatra - Sumatera (ponad 470 km2), Jawa (najgęściej zaludniona i najżyźniejsza, ponad 130 km2), Kalimantan (stanowi 2/3 wyspy Borneo, prawie 540 km kw), Sulawesi (prawie 190 km kw.) i Irian Jaya (dawniej: Irian Zachodni) stanowiący część Papui Nowej Gwinei, która jest drugą największą wyspą na świecie (prawie 422 km2). Mniejsze wyspy stanowią archipelag Małych Wysp Sundajskich (Bali, Flores, Lombok, Sumba i Sumbawa) oraz archipelag Maluków (Komodo, Halmahera i Seram).

Największymi górami są Puncak Jaya w Irian Jaya (5200 m) i wulkan Kerinci w Zachodniej Sumatrze (3950 m). Jednak najlepiej znanym wulkanem jest Krakatu, którego wybuch w 1883 roku wywołał trzęsienie ziemi i fale pływowe na całym globie. Indonezja jest również krajem słońcem przesyconych równin, zielonych pól ryżowych i ciemnych lasów.
Klimat
Cała Indonezja znajduje się w strefie klimatów równikowych. Na klimat i pogodę Indonezji mają wpływ dwie tropikalne pory roku. Klimat monsunowy zmienia się średnio co sześć miesięcy. Wilgotność i temperatury zmieniają się zgodnie z porami roku lecz wpływ na nie mają również takie czynniki jak pora dnia, wysokość nad poziomem morza i odległość od morza. Dwie pory roku ? sucha (od kwietnia do października) i deszczowa sprawiają, że rozwija się bujna roślinność tropikalna. Średnie temperatury to: 28°C - wybrzeża, 26°C ? tereny położone z dala od wody i góry, 23°C wyżej położone obszary górskie. Średnia względna wilgotność powietrza zawiera się między 70 i 90%. Średnie opady od 1000 mm we wschodniej Jawie do ponad 4000 mm w górach.
Przeczytaj także: Regiony w Indonezji Miasta w Indonezji