Jordania Temperatura 17°C marzec / Średnia temperatura

Jordania Jordania

Kurs średni wg NBP
1 JOD = 5,302000 PLN 07.03.2021
Stolica Amman
Powierzchnia 92 300 km?
Ludność 5 153 378
Język arabski
Napięcie
Waluta dinar jordański (JOD)
Opis
Jordania to kraj arabski, graniczący z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Łączna długość granic wynosi 1 635 km. Kraj ten posiada ograniczony dostęp do morza - leży nad Zatoką Akaba nad Morzem Czerwonym. Jordania to jedno z najbardziej przyjaznych dla turystów państw Bliskiego Wschodu. Jordańczycy dumni z powodu swojej arabskiej kultury, z wielką przyjemnością zostaną naszymi przewodnikami i podzielą się tradycją i historią swojej ojczyzny. To miejsce tak antyczne jak i współczesne, tak bogate jak ubogie, tak prawdziwe jak i mistyczne. Ta mieszanka starożytności ze współczesnością w najlepszym wydaniu jest bezsprzecznie celem wycieczek wszystkich, którzy planują odkryć orient i jego zapierającą dech w piersiach historię. Podróż po Jordanii można uznać za skończona dopiero gdy odwiedzi się zamki, pałace, teatry i świątynie wszystkich antycznych kultur, które istniały tu przez wieki.

Jordania jako państwo powstała w wyniku upadku imperium otomańskiego. W pierwszej fazie Brytyjczycy-korzystając z mandatu Ligi Narodów w Palestynie - utworzyli na wschód od Jordanu emirat Transjordanii. Po II wojnie światowej Transjordania wraz z Cisjordanią utworzyły Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. Wszystko zmieniło się po wojnie w 1967 roku, kiedy to Jordania utraciła Zachodni Brzeg oraz wschodnią Jerozolimę.

Pamiętać należy, że 80% powierzchni tego niewielkiego kraju zajmuje pustynia rozciągająca się aż do Syrii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Krajobrazy pustynne dominują i nadają charakter temu krajowi. Dostęp do morza zapewnia port w Akabie. Już w X w. p.n.e. istniał tu ośrodek wytopu miedzi i wioska rybacka. W czasach rzymskich biegła tu ważna droga z Damaszku do Egiptu i Palestyny. Krzyżowcy ufortyfikowali oddaloną o 7 km od brzegu Ile de Graye-wysepkę zwaną po arabsku Wyspą Faraona. Po drugiej stronie zatoki widać izraelski kurort Eljat.

Warto zanurkować w Morzu Czerwonym, gdyż całkiem płytko pod wodą znajduje się wspaniały świat rafy koralowej. Sprzęt wypożyczyć można w hotelach, są też do dyspozycji łodzie ze szklanym dnem. Po stronie jordańskiej plaże publiczne są słabo zagospodarowane, a w wodzie dużo jeżowców, dlatego kąpiel tylko w specjalnym obuwiu lub płetwach.
Przeczytaj także: Miasta w Jordanii