Amman Temperatura 14°C luty / Średnia temperatura

Amman
Jordania Jordania / Amman

Amman to stolica współczesnej Jordanii. Miasto zamieszkiwane jest przez prawie połowę populacji kraju. Jest to przyjemne miejsce posiadające własna historię, tradycję i zwyczaje. Jak każde chcące się liczyć miasto Amman zbudowany jest na kilku wzgórzach i stanowi idealne miejsce na bazę wypadową. Stąd podróż zajmie nam do 5 godzin jazdy samochodem w inne rejony kraju.  Nie można jednak rozpocząć "wypadów za miasto" nie odkrywszy najpierw dzięków, zapachów i całej atmosfery tu panującej. Wędrując po mieście napotkamy na wszechobecny gwar i krzątaninę tak charakterystyczną dla arabskich miast.

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć ,od utytułowanego na zboczu góry, rzymskiego amfiteatru, który może pomieścić do 6000 ptyś widzów. Nieopodal sceny znajduje się małe muzeum z eksponatami przybliżającymi minioną i współczesną kulturę Jordanii. Znaleźć tu można zarówno wyroby hafciarskie jak i mozaiki z IV w. naszej ery.

Podróżując na północ od miasta dotrzemy do szczytu Jabel Qal'aa, na którym usytuowana jest rzymska cytadela będąca świadectwem wczesnego osadnictwa na tych terenach. Znajdujące się tu Muzeum Archeologiczne powinno stać się celem wszystkich zainteresowanych starożytnymi artefaktami. Muzeum znajduje się wokół Omijadzkiego Pałacu z VIII wieku, świątyni Herkulesa (II w.) i bizantyjskiego kościoła. Wychodząc kawałek poza świątynie Herkulesa dojdziemy do miejsca, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na cały Amman.

Żadnej wycieczki do Ammanu nie można uznać za zakończoną dopóki nie poznamy smaku kawy, słodyczy i przekąsek typowych dla arabskiej kuchni.
Przeczytaj także: Miasta w Jordanii