Jordania Temperatura 14°C luty / Średnia temperatura

Jordania Jordania

Kurs średni wg NBP
1 JOD = 5,236600 PLN 27.02.2021
Stolica Amman
Powierzchnia 92 300 km?
Ludność 5 153 378
Język arabski
Napięcie
Waluta dinar jordański (JOD)
Kuchnia
Kuchnia jordańska jest przedstawicielką kuchni bliskowschodnich, gdzie krzyżują się wpływy kultury tureckiej i arabskiej. W Jordanii popularny jest typowy dla Turcji kebab i chleb pita, jak i bardziej arabska harissa (masa z czerwonej, ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) i falafel (pasta z ciecierzycy z przyprawami, uformowana w małe kluski i smażona na głębokim oleju). Znana jest tu również inna arabska potrawa kuszami, danie z makaronu pomieszanego z ryżem, soczewicą, cebulą i sosem pomidorowym.

Jordańczycy do każdego posiłku zjadają duże ilości chleba pod różnymi postaciami. Obok tureckiego chleba pita dostępny jest arabski ajsz (niekwaszony i wypiekany pod postacią płaskich bochenków) oraz chleb z tymiankiem i ziołami (ajsz bi zaatar).

Tradycyjny posiłek rozpoczyna się od zestawu ciepłych i zimnych przystawek, nazywanych mezze, np. pasta z ciecierzycy wymieszanej z czosnkiem i cytryną (hummus), pasztecik z mielonej baraniny i pszenicy i smażony na głębokim oleju lub wątróbka smażona z cytryną i czosnkiem. Następnie jest danie główne (np. kibba naja - mielona baranina podawana na surowo z grubo tartą pszenicą, odpowiednik polskiego tatara). Popularnymi daniami są również grillowane kiełbaski z mielonego, dobrze przyprawionego mięsa, kebab i maqlubba (gotowany na parze ryż z kawałkami podsmażonego mięsa i pomidora oraz nasionami sosny).

W Jordanii alkohol nie jest zbyt popularny, ale ogólnie dostępny. Powszechnie pija się herbatę, kawę, soki lub typowo tureckie jogurty. Herbata przyrządzona w sposób tradycyjny jest bardzo słodka i miętową, podawana w malutkich szklaneczkach. Kawę przyrządza się zazwyczaj po turecku i podaje z dużą ilością cukru, choć tradycyjna kawa Beduinów podawana jest jako bardzo mocny, gorzki napój z dużą ilością kardamonu. Jordańskie desery są bardzo słodkie, przyrządzane z dużą ilością cukru i doprawiane miodem.
Przeczytaj także: Miasta w Jordanii