Litwa Temperatura 5°C marzec / Średnia temperatura

Litwa Litwa

Kurs średni wg NBP
1 LTL = 1,234400 PLN 02.01.2015
Stolica Wilno
Powierzchnia 65 200 km2
Ludność 3 620 756
Język Litewski (popularny także polski, rosyjski)
Napięcie 220 V
Waluta lit (LTL)
Opis Litwa leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Bałtyku. Graniczy z Łotwą, Białorusią i Polską, a przez Obwód Kaliningradzki z Rosją. Litwa zajmuje północno-zachodni fragment Niziny Wschodnioeuropejskiej i znajduje się w strefie oddziaływania klimatu umiarkowanego o cechach morskich. Około 25% powierzchni kraju zajmują lasy mieszane oraz łąki i bagna.

Litwa jest państwem przechodzącym głębokie zmiany polityczne i ekonomiczne. Zaplecze turystyczne poprawia się. Wiele dóbr i usług jest teraz dostępne w dużych miastach, choć jeszcze nie na poziomie standardów Zachodu.Stolicą Litwy jest Wilno (Vilnius), miasto młode, pełne życia, szybko rozwijające się. Jego serce stanowi przepiękna starówka (Senamiestis), jedna z większych i rozleglejszych w Europie. O niegdysiejszej świetności grodu nad Wilią (Neris) i Wilenką (Vilnia) świadczy kilkadziesiąt zabytkowych, przeważnie barokowych kościołów, wspaniałe magnackie rezydencje i mieszczańskie kamieniczki.

Zwiedziwszy bezcenne zabytki Wilna, warto spróbować wczuć się w duszę miasta; pogaworzyć ze śpiewnie zaciągającym staruszkiem, pobłądzić bez celu po wąskich uliczkach i zaułkach, wziąć udział w nabożeństwie w języku polskim, posiedzieć na parkowej ławeczce koło katedry lub nad Wilią, popatrzeć na nie z wysokości baszty Giedymina lub Góry Trzykrzyskiej.
Dla nas, Polaków, to 'miłe miasto' ma szczególne znaczenie.

Nierozerwalnie związanych jest z nim wiele wybitnych postaci, które przywykliśmy uważać za rodaków, by wspomnieć Mickiewicza i Słowackiego, braci Śniadeckich, Syrokomlę i Kraszewskiego, Bogusławskiego i Moniuszkę. Walczyli o nie Jasiński i Konarski, Kalinowski i Sierakowski, Piłsudski i Żeligowski, czy dowódca Armii Krajowej gen. Aleksander Krzyżanowski. Liczne miejsca mające dla nas rangę pamiątek narodowych - Ostra Brama, cmentarz na Rossie z Mauzoleum Marszałka, polskie lub spolszczone nazwy ulic, placów i dzielnic: Antokol i Belmont, Pohulanka i Ponary, Rybaki i Śnipiszki, Zarzecze i Zwierzyniec - bez względu na okoliczności historii zawsze pozostaną i w naszej pamięci, i w naszych sercach.