Gozo Temperatura 14°C styczeń / Średnia temperatura

Gozo
Malta Malta

Przeczytaj informacje o regionie:
Opis Wyspa Gozo należy do demokratycznej Republiki Malty i wraz z wyspami Comino, Cominotto, Filfla i Wyspami Świętego Pawła wchodzi w skład Archipelagu Maltańskiego. Leży na pn. - zach. od Malty i jest od niej pięć razy mniejsza, dlatego stanowi prawdziwy raj dla turystów ceniących sobie ciszę i intymność podczas wypoczynku. Wyspy maltańskie stanowią jakby pomost między Europą i Afryką, położone są bowiem 93 km na południe od Sycylii, 290 km na wschód od Tunezji i 290 km na północ od Libii.

Klifowe wybrzeże Gozo jest urozmaicone. Skały wapienne silnie zniszczone przez krasowienie tworzą liczne groty i zatoczki o fantazyjnych, niespotykanych "księżycowych" kształtach, a uroku wyspie dodają wszechobecne kwiaty oleandry, pięknie kontrastujące z żółtymi skałami i białą zabudową domów. Największą popularnością cieszą się pionowo wyrastające z morza groty Malty (Błękitna, Okrągła, Kocia) i Gozo (słynne Lazurowe Okno, Carolina Grotto, Xerris Grotto w miejscowości Xagrha, oraz Calypsos Cave nad Zatoką Ramla według legendy właśnie na tej wyspie mieszkał Odyseusz z nimfą Calipso. Wybrzeża maltańskich wysp są wymarzonym miejscem również dla miłośników takich sportów wodnych jak windsurfing ulubione miejsca windsurfingowców to zatoki Malty - Mellieha Bay i St Pauls Bay, gdzie rokrocznie odbywają się zawody w tej dyscyplinie sportowej.
Klimat
Między wyspami Gozo i Maltą, znajduje się maleńka wysepka Comino z luksusowym hotelem (wyspę zamieszkują tylko 4 osoby prowadzące hotel). Niewielki i słabo zaludniony obszar maltańskich wysepek jest popularny wśród turystów również ze względu na ładne, piaszczyste plaże (np. Golden Bay na Malcie), ciepły śródziemnomorski klimat (średnia temperatura lata 32 C) i sprawnie funkcjonującą sieć komunikacyjną między wyspami (promy i statki). Suma rocznych opadów jest niska, a większość rzek występuje jedynie okresowo, co powoduje deficyt wody słodkiej. Roślinność na wyspie jest uboga, występuje tu głównie makia, natomiast zwierzęta spotykane na wyspie to głównie krety, jeże, ryjówki, nietoperze i wędrowne ptaki. Prawdziwym bogactwem fauny i flory kusi za to wszystko to, co ukryte w śródziemnomorskiej toni - koralowce, gąbki, rozgwiazdy, ośmiornice, kraby, czy koniki morskie są tym, co stale przyciąga pasjonatów podwodnego świata. Jednymi z najchętniej eksplorowanych przez nurków miejsc na wyspie Gozo są zalany komin krasowy Blue Hole oraz skały na zachód od Xwieni Bay. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się tu na delfiny.
Transport
Po wyspie można poruszać się pieszo (obszar wszystkich maltańskich wysp - 316 km2 - jest niemal tysiąckrotnie mniejszy niż obszar Polski). Na wszystkich maltańskich wysepkach sprawnie funkcjonuje sieć autobusów i busów. Główny terminal autobusowy znajduje się przy Main Gate St., a w małych miasteczkach przystanek autobusowy znajduje się zawsze w pobliżu placu przy kościele. Popularnym środkiem transportu są tu również zabytkowe dorożki. Obowiązuje ruch lewostronny, nie ma sieci kolejowej. Linie lotnicze AirMalta posiadają połączenia z 44 lotniskami na świecie.
Przeczytaj także: Regiony na Malcie