Nepal Temperatura 25°C marzec / Średnia temperatura

Nepal Nepal

Kurs średni wg NBP
1 NPR = 3,221300 PLN 04.03.2021
Stolica Katmandu
Powierzchnia 147,2 tys. km2
Ludność 26 469 569
Język nepalski i liczne narzecza regionalne
Napięcie 220 V
Waluta rupia nepalska (NPR)
Opis
Nepal to kraj w Azji Południowej, atrakcyjny turystycznie głównie ze względu na malownicze położenie, sprzyjające wakacyjnym wędrówkom i trekkingowym eskapadom. Lokalizacja Nepalu w środkowej części Himalajów, tajemnicza kultura tamtejszych plemion, szlaki turystyczne wiodące przez dziką, zieloną puszczę, przyciągają głównie zapalonych podróżników, którzy preferują wypoczynek aktywny.

Do Nepalu przybywają Ci, którzy pragną wakacji nietuzinkowych. Malownicze kaniony rzeczne prowadzące do Gangesu, takie jak Karnali i Kosi gwarantują doskonałe warunki do raftingu lub rejsów łodziami z miejscowym przewodnikiem.

Nepal graniczy z Chinami i Indiami, co sprawia, że trasy podróżnicze i wycieczki objazdowe często prowadzą przez trzy kraje, których kultura i tradycja, a także tak odmienny od naszego krajobraz - potrafi wywołać zachwyt i respekt dla dzikiej przyrody.

Najwięcej skupisk turystycznych znajduje się w dolinie Chitwan. W rejon doliny można dotrzeć jedynie bardzo stromym i nierównym szlakiem, najlepiej podczas jeep safari. Wybierając się do Nepalu należy pamiętać, że jest to jeden z najsłabiej zagospodarowanych rejonów Azji.

Sieć autobusowa dociera do głównych ośrodków miejskich, takich jak Katmandu, Janakpur w dolinie Teraj, Sauraha niedaleko Parku Narodowego Chitwan oraz osady Meghuti usytuowanej na szlaku do Narayanghat.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się osada Sauraha i okolice rzeki Rapti Khola. Wioska potrafi zadziwić. Zmęczeni po podróży będziemy mieli okazję wypocząć w świetnie urządzonych tu obiektach noclegowych i skosztować nepalskiej kuchni. Atutem tutejszych hoteli są proponowane ceny ? znacznie mniejsze niż w hotelach usytuowanych na terenie parku Chitwan.

Warto też wybrać się do stolicy Nepalu ? Katmandu oraz do pobliskiego Patanu. Stolica słynie z niecodziennego krajobrazu ? w centrum miasta znajdziemy stare miasto słynące z przepięknych, buddyjskich obiektów sakralnych i pałaców wybudowanych w XVII i XVIII wieku.

Warto pamiętać ze na terenie doliny, w której leży Katmandu mieści się aż siedem obiektów wpisanych na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.