Norwegia Temperatura 3°C marzec / Średnia temperatura

Norwegia Norwegia

Kurs średni wg NBP
1 NOK = 0,441700 PLN 04.03.2021
Stolica Oslo
Powierzchnia 324 220 km2
Ludność 4 481 162
Język Norweski
Napięcie 220 V
Waluta korona norweska (NOK)
Opis
Norwegia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem Europy. Położona jest w zachodniej i północnej część Półwyspu Skandynawskiego. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Do Norwegii należą także terytoria: Svalbard, Jan Mayen oraz dwie antarktyczne wyspy - Bouveta i Piotra I.

Norwegię oblewają wody Morza Północnego, Morza Norweskiego i Morza Barentsa. Zdecydowaną większość terytorium kraju zajmują Góry Skandynawskie.

Stolicą jest Oslo. Do najważniejszych miast należą: Trondheim, Bergen, Stavanger, Troms?, Drammen, Fredrikstad, Molde, Lillestr?m, Kristiansand, Kristiansund, Narwik.

Cechą charakterystyczą wybrzeży norweskich są fiordy. Są to wąskie zatoki wcinające się głęboko w masywy górskie. Do najpopularniejszych należą: Sogenfjorden (220 km), Hardangerfjorden (170 km) i Trondheimfjorden (130 km).

Norwegia jest monarchią konstytucyjną z jedną izbą ustawodawczą, którą stanowi 155-osobowy parlament. Władza ustawodawcza znajduje się w rękach rządu, na czele którego stoi premier. Król pełni jedynie funkcje reprezentacyjne.