Peru Temperatura 26°C styczeń / Średnia temperatura

Peru Peru

Kurs średni wg NBP
1 PEN = 1,028500 PLN 20.01.2021
Stolica Lima
Powierzchnia 1 285 220 km?
Ludność 28 409 897
Język hiszpański, keczua, ajmara
Napięcie 220 V
Waluta nowy sol (PEN)
Kuchnia
Peruwiańska kuchnia na wybrzeżach Oceanu Spokojnego, różni się nieco od kuchni, którą znajdziemy w Andach. Im wyżej w góry tym mniej dań rybnych, a więcej mięsnych. Do tradycyjnych potraw podawanych na wybrzeżu można zaliczyć takie dania jak ryba marynowana z cytryną, chili i cebulą, podawana na zimno z gotowanymi lub słodkimi ziemniakami (ceviche de corvina), czy podane podobnie krewetki (ceviche de camarones). Bardzo popularny jest stek smażony z cebulą, pomidorami i ziemniakami podawany z ryżem (lomo saltado).

W górach podawana jest gęsta i sycąca zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem i warzywami (sopa a la criolla) lub awokado nadziewane warzywami z majonezem (palta a la jardinera). Peruwiańczycy piją te same napoje, co Europejczycy, tylko dużo słodsze. Wśród napojów alkoholowych można spotkać kilka gatunków piwa. W Peru pija się piwa zarówno jasne (malta) jak i ciemne (negra). Do najsłynniejszych browarów należy Cuzco oraz Arequipa.

Specjalnością Peruwiańczyków jest pisco, napój narodowy, który zazwyczaj podaje się w postaci koktajlu z białkiem jaj, sokiem z cytryny, słodkim syropem i lodem.