Wczasy Busko Zdrój

Przed podróżą

Miasto Busko-Zdrój jest jednym z głównych zdrojowisk polskich. położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w odległości 50 km na południe od Kielc i 80 km na północ od Krakowa. Busko leży na wysokości 220-250m n.p.m., w regionie zwanym Ponidzie i rozciąga się na zboczach Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego. Miasto posiada świetne warunki ekologiczne, bowiem w promieniu 50 km nie ma przemysłu.
Część uzdrowiskowa znajduje się na południowym obrzeżu miasta.
Klimat Buska zaliczany jest do nizinnego, słabo i umiarkowanie bodźcowego, z cechami kontynentalnego. Liczba dni z "komfortem" klimatycznym wynosi średnio 39% dni w roku, liczba dni z odczuciem "gorąco i upalnie" – 13%, liczba dni z odczuciem "bardzo zimno" nie przekracza 1,5% w roku. Dni parnych w miesiącach letnich jest średnio 26. Amplituda temperatur skrajnych wynosi 60C, a średnia temperatura roku 7,8C i należy do grupy najwyższych w Polsce. Busko należy do uzdrowisk "średnio suchych" - roczna wilgotność względna powietrza mieści się w granicach 71% do 80%. Prędkość wiatru nie przekracza średnio do 3m/s. Korzystne warunki insolacyjne - 1151 godzin tj. 40% ze słońcem w ciągu roku, stawiają Busko wśród najbardziej usłonecznionych uzdrowisk

Lecznictwo Uzdrowiskowe

Największym bogactwem ziemi buskiej są wody mineralne i borowina, które są naturalnymi czynnikami leczniczymi. Wody wydobywane z otworów wiertniczych, położonych na terenie uzdrowiska, dzielą się na: wodę siarczkową i wodę jodkowo-bromkową.
Woda siarczkowa zwana inaczej siarczkowo-siarkowodorową zalicza się do bardzo rzadko spotykanych wód leczniczych. Zawiera ona siarczki z uwalniającym się siarkowodorem. Właściwości lecznicze tej wody stawiają Busko w rzędzie unikalnych uzdrowisk w Europie. Woda siarczkowa stosowana jest do kąpieli wannowych, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Zmniejsza ona niedobory siarki w organizmie. Braki jej występują w chorobach gośćcowych. Podczas kąpieli siarka wnika przez skórę do krwioobiegu i przedostaje się do chorych tkanek (ścięgien, wiązadeł, chrząstek, kości oraz narządów wewnętrznych )
Woda jodkowo-bromkowa zawiera szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Kąpiele jodkowo-bromkowe stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Selen zawarty w tej wodzie jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.
Borowina to rodzaj torfu występującego powierzchniowo. Ma ona szerokie zastosowanie w tzw. zabiegach bodźcowych, przy leczeniu schorzeń reumatycznych. Czynnikami leczniczymi zawartymi w borowinie są ciała estrogenne, kwasy huminowe, białka i garbniki. W trakcie zabiegu następuje wyciąganie z organizmu toksycznych czynników przemiany materii i innych szkodliwych związków, a w ich miejsce odbywa się wprowadzanie czynników działających korzystnie, np. hormonów.
Przy użyciu tych naturalnych tworzyw leczniczych bardzo skutecznie leczy się w Busku choroby narządów ruchu i reumatyczne, choroby skóry, choroby układu krążenia – jest to podstawowy profil leczniczy uzdrowiska. Busko dysponuje bogatą i dobrze wyposażoną bazą sanatoryjną i pensjonatową. Nasi goście mają zapewnione zakwaterowanie na wysokim poziomie, a nade wszystko znajdują u nas troskliwą opiekę medyczną oraz przychylność mieszkańców i władz samorządowych. Dla osób niepełnosprawnych przystosowanych jest wiele obiektów sanatoryjnych oraz infrastruktura miejska (chodniki, podjazdy).
W pełni sezonu letniego jednocześnie leczy się w Busku około 3500 kuracjuszy, poza sezonem 2700. Rocznie przebywa u nas na kuracji ponad 35000 osób. Wykonuje się prawie 1 mln. Zabiegów, w tym ok. 500000 kąpieli leczniczych siarczkowych.
Rekreacja i Turystyka.
Terenem atrakcyjnych spacerów jest wspaniały park zdrojowy zaprojektowany w XIX wieku, w którym rośnie wiele unikatowych drzew. Park ten wraz z przylegającym do niego laskiem sosnowym stanowią doskonałą bazę do zajęć sportowych na wolnym powietrzu. W parku zdrojowym dostępne są dla kuracjuszy korty tenisowe i otwarty basen kąpielowy.

 korty tenisowe

W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu znajduje się hala sportowa z pełnowymiarową areną główną i widownią na 500 osób. Doskonałe obiekty sportowe pozwalają na organizowanie w Busku obozów i zgrupowań sportowych, tym bardziej, że sportowcy znajdą tutaj doskonałe warunki do odbudowania swojej sprawności fizycznej i psychicznej, bowiem leczenie kontuzji i urazów jest również specjalnością uzdrowiska.
W sąsiadującej z Buskiem wsi Radzanów, gmina osiada 3 ha terenów rekreacyjnych, których znaczną część stanowi woda, gdzie w powstaje ośrodek rekreacyjny.
W miejscowości Wolica jest ośrodek hipoterapii.
Turystyka i krajoznawstwo traktowane są jako czynniki lecznicze, wspomagające kurację w Busku. Miasto leży w centrum regionu Ponidzia. Urokiem tej krainy zachwycał się Adolf Dygasiński, pisząc: "Piękny jest kraj cały, który przepasała wstęgą swoją Nida, rwąca się do Wisły, jak córka w objęcia matki. I białe piaski porosłe niską sośniną i laski brzozowe i łany szumiące żytem i pszenicą, i białe góry, i zielone rozległe łąki..."
Godne uwagi jest tutejsze bogactwo przyrody. Na wapiennych i gipsowych terenach, nie nadających się do zalesienia i uprawy, spotkać można roślinność stepową. Osobliwością jest dyptam jesionolistny, zwany "gorejącym krzewem Mojżesza". Stepy gipsowe nad Nidą są dużą atrakcją przyrodniczą. W rezerwacie "Owczary" występuje jedyne w Polsce śródlądowe stanowisko roślinności słonolubnej. W pobliżu jest rezerwat stepowy „Skorocice”, z jaskiniami o długości do 280m i potokiem, to wpływającym pod ziemię to spod niej wypływającym. Tereny posiadające najwyższe walory środowiska geograficznego zostały ujęte w Zespół Krajobrazowy Parków Ponidzia. Składają się na niego 3 parki: Szaniecki, Nadnidziański i Kozubowski
Dla turystów wytyczone są 3 szlaki turystyczne:
czerwony - z Buska do Solca - Zdroju - 27km
zielony - Busko, Stopnica, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Wiślica - 90km
niebieski - Pińczów, Grochowiska, Wełecz, Skorocice, Hotel Czerwony, Wiślica - 39km
Szlaki te nadają się do uprawiania turystyki rowerowej i narciarstwa nizinnego. Przygotowywane są tematyczne szlaki rowerowe – śladami architektury świeckiej, sakralnej, oraz ścieżka przyrodnicza. Miłośnikom pięknej przyrody i bardzo kameralnych form wypoczynku gmina oferuje całą gamę możliwości spędzania urlopów w położonych wśród lasów i łąk, w pobliżu stawów, gospodarstwach turystycznych zrzeszonych w Buskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym „Relaks”.
Na szczególną uwagę zasługuje możliwość długich spacerów po uroczych lasach połączonych z udanym grzybobraniem, wędkowanie, możliwość nauki jazdy konnej, jazda bryczkami, zimą kuligi, wspólne muzykowanie, nauka stolarstwa artystycznego i tkania na krosnach, pływanie łodziami, jazda na rowerach górskich leśnymi duktami, możliwość sporządzania przetworów domowych, wspólne ogniska. Zakwaterowanie w pokojach 1-,2-,3- osobowych oraz na polach namiotowych, możliwość zamówienia codziennego wyżywienia z czystych ekologicznie produktów (ewentualnie samych obiadów) u gospodarzy
Gospodarze zapraszają na wypoczynek wraz ze zwierzętami, których posiadanie tak często powoduje ograniczenia w wyborze form wypoczynku. Większość gospodarzy gwarantuje dowóz na zabiegi lecznicze w buskim kurorcie.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź