Senegal Temperatura 27°C marzec / Średnia temperatura

Senegal Senegal

Kurs średni wg NBP
1 XOF = 0,688800 PLN 04.03.2021
Stolica
Powierzchnia 196 722 km?
Ludność 10 095 tys.
Język Francuski, wolof.
Napięcie
Waluta Frank zachodnioafrykański (CFA). (XOF)
Opis Senegal jest malowniczym państwem położonym w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą Bissau oraz Gambią. Mieszkańcy dzielą się na wiele grup etnicznych m.in. Wolofów, Sererów, Fulanów, Tukulerów. Nazwa państwa została zaczerpnięta z rzeki, która płynie na północy kraju jednocześnie będąc naturalną granicą oddzielającą "Czarną Afrykę?"od Afryki Północnej. Stolicą Senegalu jest Dakar, miasto posiadające ok. 3 miliony mieszkańców, kojarzone z największym rajdem samochodowym zwanym ?Rajdem Dakar?, w którym udział biorą rządni wrażeń i pełni pasji zawodnicy.

Senegal przyciąga turystów nie tylko ze względów sportowych, ale również ze względu na piękne ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże będące rajem dla spragnionych ciepła osób, błękitne morze, baobaby uważane za pomniki narodowe, wspaniałą faunę i florę oraz zabytki zakwalifikowane do klasy UNESCO. Mieszkańcy Senegalu uznawani są za osoby miłe, uśmiechnięte i otwarte na turystów. Pomimo wpływu historii a co za tym idzie kultury francuskiej na rozwój kraju mieszkańcy podzielili się na grupy etniczne i wiernie pielęgnują i trwają w swoich przekonaniach.

Rośliną uprawną i tradycyjnym towarem eksportowanym są orzeszki ziemne. Rozwija się również uprawa bawełny, ryżu, trzciny cukrowej oraz warzyw. Przemysł przetwórczy obejmuje przede wszystkim przetwórstwo surowców rolnych, leśnych i mineralnych. Większość zakładów przemysłowych znajduje się w pobliżu Dakaru oraz w pobliskich miastach.

Należy przestrzegać norm obyczajowych dotyczących ubioru oraz zachowania w miejscach publicznych i kultu religijnego (ponad 90 proc. mieszkańców stanowią wyznawcy islamu). Można się również spotkać z wyznaniami kultu przyrody jako bóstwa.

Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu (styczeń) wynosi 21-24 °C na wybrzeżu, 23°C na obszarach wewnętrznych. W najcieplejszym miesiącu (maj lub październik na wybrzeżu, czerwiec na obszarach wewnętrznych) odpowiednio 28-32 °C i 33-34 °C.