Tajlandia Temperatura 32°C styczeń / Średnia temperatura

Tajlandia Tajlandia

Kurs średni wg NBP
1 THB = 0,124700 PLN 21.01.2021
Stolica Bangkok
Powierzchnia 514,000 km2
Ludność 61 230 874
Język Tajski, angielski.
Napięcie 220 V
Waluta Baht (THB). (THB)
Wizy Od 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy wjeździe do Tajlandii na pobyt turystyczny nie dłuższy niż okres 30 dni w przypadku wjazdu lotniczym przejściem granicznym lub 15 dni w przypadku wjazdu przejściem lądowym (z Kambodży, Laosu, Malezji). Ruch bezwizowy dotyczy jedynie wizyt o charakterze turystycznym.

W przypadku wizyt o innym charakterze lub wizyt turystycznych przekraczających 30 dni konieczne jest ubieganie się o wizę w przedstawicielstwie dyplomatycznym Królestwa Tajlandii. Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania wiz znajdują się na stronie MSZ Tajlandii oraz Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie.
Paszporty Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego oraz środków finansowych (10.000 THB na osobę).

Urzędnicy imigracyjni mogą wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzających turystyczny charakter wizyty (np. rezerwacja hotelowa, plan podróży). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu, a tym samym pasażer zawracany jest do portu macierzystego. Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
Szczepienia, służba zdrowia W związku z COVID-19 wszystkie lądowe i lotnicze przejścia graniczne są zamknięte dla cudzoziemców. Zakaz wjazdu dotyczy również pasażerów w tranzycie, chcących przesiąść się na lotnisku w Bangkoku.
Bezpieczeństwo W Tajlandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Kraj jest w zasadzie bezpieczny dla turystów, choć oczywiście zdarzają się przypadki kradzieży pieniędzy i dokumentów oraz próby naciągania turystów na wyższe opłaty.
Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami ani też korzystać z propozycji poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp.
Dodatkowe opłaty Opłata lotniskowa wynosi 700 THB na trasach międzynarodowych oraz od 50 do 200 THB na krajowych i wliczana jest w cenę biletu. W przypadku lotów transferowych opłata nie jest doliczana do kosztów zakupu biletu, decydując się zatem na opuszczenie lotniska nawet na kilka godzin, niezbędnym jest uiszczenie opłaty przy przekraczaniu granicy.

Przeczytaj także: Regiony w Tajlandii Miasta w Tajlandii